Ilustračné foto, PICRYL

V oblasti výskumu procesu starnutia sa vedcom podaril mimoriadny objav.

Človek už od nepamäti hľadá recept na dlhovekosť. Vďaka technologickému vývoju a medicínskym výskumom sa mu podarilo niečo, čo by sme ešte pred desaťročiami považovali za nemožné. Celosvetový priemer odhadovanej dĺžky dožitia prekročil v 21. storočí hranicu 70 rokov. Aktuálne však vedci v oblasti výskumu starnutia hlásia obrovský objav. Podarilo sa im upraviť synergické bunkové dráhy pre dlhovekosť, ktoré by teoreticky mohli predĺžiť život človeka o celé storočia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Medzinárodnému tímu odborníkov na výskum starnutia sa podarilo upraviť synergické bunkové dráhy zodpovedné za starnutie a predĺžiť tak život háďatka (Caenorhabditis elegans) až päťnásobne. U človeka by predĺženie života zodpovedalo približne 400 až 500 rokom, informujú vedci v tlačovej správe.

Háďatko je drobný hlístovec, ktorý sa na výskum starnutia využíva najčastejšie. S človekom totiž zdieľa podstatnú časť svojich génov. Okrem toho môžu vedci vďaka krátkemu životu háďatiek v priebehu niekoľkých týždňov analyzovať účinky genetických zásahov na predĺženie života hlístovca. Už v minulosti vedci objavili dve hlavné bunkové dráhy, ktoré u háďatok riadia proces starnutia a ktoré evolučne zdedil aj človek. Najnovší výskum tak staval práve na tomto objave.

Foto: genome.gov [Public domain]
Aj v súčasnosti sa v medicíne pracuje na vývoji liekov, ktoré úpravou jednej či druhej bunkovej dráhy dokážu predĺžiť životnosť buniek. Vedcom sa však teraz podarilo objaviť synergický efekt spomínaných bunkových dráh. Genetickou úpravou každej z nich dokázali predĺžiť zvýšiť životnosť až o 500 %, pričom prvotné očakávania hovorilo o predĺžení života len o 130 %.

„Napriek objavu bunkových dráh v háďatkách v minulosti nám nebolo jasné, ako tieto dráhy vzájomne pôsobia,“ hovorí v tlačovej správe Hermann Haller, prezident biologického laboratória MDI v americkom štáte Maine. „Tým, že teraz naši vedci dokážu charakterizovať tieto interakcie, pripravujú tak pôdu pre potrebné terapie, ktoré by dokázali predĺžiť zdravý život rapídne starnúcej svetovej populácie,“ komentuje Haller význam výskumu.

Ilustračné foto, Unsplash

Podľa autorov by mohol objav synergického efektu bunkových dráh u háďatka viesť k použitiu kombinácie rôznych typov liečby, pričom bude každá ovplyvňovať odlišnú bunkovú dráhu. Predlžovanie ľudského života by tak mohlo vyzerať podobne ako liečenie rakoviny či HIV, pri ktorých sa taktiež využívajú kombinované terapie.

Výskum okrem iného naznačuje, prečo sa vedcom v minulosti nepodarilo u ľudí dožívajúcich sa mimoriadne vysokého veku objaviť žiadny spoločný gén, ktorý by bol zodpovedný za dlhovekosť. Za vysvetlenie aspoň zatiaľ považujú práve synergickú interakciu dvoch rôznych bunkových dráh. A aj keď nový objav neznamená, že sa dožijeme 500 rokov, vedcom otvára dvere k ďalším výskumom procesu starnutia u ľudí, ktoré by v budúcnosti mohli priniesť mimoriadne výsledky.

Uložiť článok

Najnovšie články