Foto: Pixabay/Protección Civil Tamaulipas

Možno aj vo vašej domácnosti sa nájde Almanach záhad.

V ňom nájdete pár viet o tom, ako mestečko postihla bizarná záhada, z oblohy pršali ryby, v inom sa zas z neba sypali žaby. Jedno také mestečko sa nachádza aj v Hondurase. Yoro je známe nielen vlhkým podnebím, ale aj tým, že tu z času na čas napršia ryby.

Lluvia de pesces

Yoro je jedna z 18 častí Hondurasu a ide o mimoriadne chudobnú oblasť, ktorá je však známa aj tým, že je tu úrodná pôda a darí sa tu rôznym obilninám. Okolo roku 1850 alebo 1860 navštívil mestečko Yoro, španielsky misionár, otec Jose Manuel Subirana. Videl, ako miestnych obyvateľov trápi chudoba, modlil sa preto tri dni a tri noci, aby im Boh zoslal dostatok jedla. Odpoveďou na jeho modlitby bola temná obloha, z ktorej sa začali sypať ryby a tie nakŕmili hladných ľudí. Takto je zaznamenaný prvý prípad lluvia de pesces v dejinách, teda deň, kedy z oblohy pršali ryby.

Ryby po búrke

Rybací dážď však nie je len legendou z dôb dávno minulých, tento jav sa totiž objavuje ešte aj dnes, zvyčajne raz do roka na prelome mája a júna. Miestni obyvatelia hovoria, že občas sa jav vyskytne dokonca aj viackrát ročne, zvyčajne po silných dažďoch. Keď príde búrka, všetkých obyvateľov zaženie do príbytkov, ale vedia, že po daždi je čas ísť si nazbierať ryby. Zvláštne je, že ide o druh rýb, ktoré ani nežijú v miestnych vodných tokoch.

Požehnanie pre chudobných

Domáci veria, že ide o zázrak a o požehnanie, ktoré im zoslal Boh. Pre mnohých je rybací dážď skutočne požehnaním, pretože je to jediné obdobie v roku, kedy si môžu dovoliť jesť ryby. Ináč tu vládne taká chudoba, že si ľudia môžu dovoliť jesť zvyčajne len to, čo si vypestovali pri svojich hlinených chatrčiach, teda fazuľu, kukuricu a niekoľko ďalších plodín.

Záhada slepých rýb

Samozrejme, vedcom nestačí vedieť, že je to pre miestnych požehnanie, chceli vedieť presnú príčinu podivného javu. V roku 1970 sa preto rozhodli, že sa jej pozrú na koreň. Vedci síce nedokázali zaznamenať, ako z oblohy padajú ryby, na vlastné oči však videli, ako ich stovky po búrke ležali všade po okolí. Keď sa rybám lepšie prizreli, šokovalo ich, že boli všetky slepé. Došli preto k záveru, že musí ísť o druh, ktorý sa zdržiava v podzemných tokoch alebo jaskyniach, kde sa prispôsobili nedostatku svetla.

Teórie

Mysleli si, že ryby sa na povrch dostali po prudkých dažďoch. Ďalším vysvetlením je druh oblakov, ktorý sa vytvára nad vodnými plochami a pripomína tornádo. Odborníci si myslia, že prúd vzduchu mohol vtiahnuť ryby dnu a následne spadli v Yoro. Mnohí tejto teórii neveria, pretože Yoro sa nenachádza bezprostredne na pobreží, no je známe, že vzdušný vír dokáže odniesť malé predmety a aj živočíchy na poriadne vzdialenosti.

Z neba padali hady aj pavúky

Ďalšia z teórií tvrdí, že vzdialenosť je priveľká, aby bol za to zodpovedný vzdušný vír, najmä ak sú ryby z Atlantického oceánu. Jav však bol zaznamenaný aj v iných krajinách, napríklad v Číne, v Mexiku či v Austrálii. Z neba však nepadali len ryby, ale aj pavúky, žaby, medúzy, hady či dokonca myši.

Festival

Aj keď je rybací dážď záhadou, obyvatelia sa nesťažujú, práve naopak, vždy majú radosť a na počesť udalosti dokonca usporadúvajú aj oslavy. Ak niekto nazbiera viac rýb než potrebuje, nesmie ich predať, keďže miestni veria, že ide o dar od Boha, no môžu ryby darovať tomu, kto si ich nazbierať nestihol.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články