Foto: Facebook/ Caroline Power Photography

Problém so znečisťovaním našej planéty neustále narastá.

O znečisťovaní prírody počul už každý z nás. Množstvo plastov, ktoré sa všade okolo nás nachádzajú, je obrovské. No pre mnohých z nás je to len akési abstraktné nebezpečenstvo, pretože si sami nedokážeme predstaviť, aký enormný tento problém je.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pravdou však ostáva, že odpadu tvoríme tak veľké množstvo, že sa na hladine morí a oceánov tvoria akési ostrovy odpadkov. Tie by sme však možno očakávali v odľahlých vodách širokých oceánov, kde sa vďaka podmorským prúdom koncentrujú. Podľa najnovších zistení sa však táto vlna odpadkov nachádza aj v karibskom dovolenkovom raji.

Fotografie zachytené v blízkosti honduraského ostrova Roatan ukazujú obrovské množstvo plastového odpadu ako príbory, tašky či fľaše zamotané v chaluhách. Tie okrem iného zabraňujú aj preniknutiu slnečného žiarenia do vody, čo predstavuje vážny problém.

Skupina Blue Planet Society, ktorá bojuje za záchranu svetových morí, predpokladá, že pôvod tohto plastového odpadu môže byť v guatemalskej rieke Montagua. Nasvedčujú tomu aj zábery, ktoré dokazujú ako sa prúd odpadkov vlieva do mora práve z ústia tejto rieky.

Tieto snímky by mali byť varovaním pre všetkých nás. Takto každoročne totiž končia tony odpadu. Do roku 2050 sa dokonca predpokladá, že v moriach bude plávať viac odpadu ako rýb.

Pozri aj: Skvelá správa! Nainštalovali prvý odpadkový kôš, ktorý čistí oceány zamorené od oleja a plastu

independent.co.uk
Uložiť článok

Najnovšie články