Foto: Vizualizácia projektu (Tatry Mountain Resorts, a.s.)

Tatry opäť raz možno schytajú ranu pod pás.

Po ohlásení prestavby lyžiarskeho strediska Štrbské pleso, ktoré by po rozšírení malo zasahovať aj do naprísnejšie chránených tatranských dolín sa naše veľhory môžu „tešiť“ na ďalší zásah. Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s. (TMR) totiž predložila projekt obnovy lyžiarskeho strediska Jamy v Tatranskej Lomnici. Počíta aj s novým parkoviskom. Ochranári upozorňujú na možné negatívne vplyvy.     

Ako informovala hovorkyňa TMR Zuzana Fabianová, spoločnosť predložila v týchto dňoch na posúdenie EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) projekt, ktorým chce obnoviť fungovanie strediska Jamy nielen cez rozšírenie ponuky lyžovania, ale aj dobudovaním zodpovedajúcej prepravnej infraštruktúry.

V Tatrách pretrváva vysoký záujem o lyžovanie nižšej náročnosti a tiež dopyt po vytvorení vhodných tréningových podmienok pre lyžiarske kluby a výcviky. Jamy si ešte mnoho miestnych aj návštevníkov pamätá ako ideálne miesto presne pre tento druh aktivít,“ odôvodnil oživenie lyžovania v tejto lokalite riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský. V rámci projektu sa rozšíri aj ponuka ubytovacích a stravovacích služieb.

Foto: Vizualizácia projektu (Tatry Mountain Resorts, a.s.)

Zámer predpokladá vybudovanie zjazdových tratí vrátane technického zasnežovania. „Nové lanové dráhy, nazvané Jamy 1 a Jamy 2, a zjazdové trate sú navrhnuté za juhozápadným okrajom zastavaného územia Tatranskej Lomnice. Zámer je spracovaný v troch variantoch, pričom sa líšia polohou lanových dráh, resp. ich podpier a polohou tratí. Pri navrhovaní zjazdoviek sa kládol dôraz najmä na územné podmienky aj ochranné pásma vodárenského zdroja a ďalšie prvky ochrany prírody a krajiny, ale aj ich prepojenosť s existujúcimi traťami,“ vysvetlila Fabianová s tým, že v areáli by mali obnoviť aj večerné lyžovanie.

Ako TASR informoval riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko, snaha o obnovenie lyžovania v stredisku Jamy bola riešená už v rokoch 2007 a 2008, kedy bola zahrnutá do posudzovania vplyvov na životné prostredie v rámci celého lyžiarskeho areálu spoločnosti TMR. „Rozšírenie športových aktivít v tejto lokalite bolo z návrhov vylúčené a prijatý bol variant, ktorý rátal len s lokalitou Jamy I. – staré Jamy. Víťazný variant bol v priebehu rokov viackrát menený a dopĺňaný, ale rozšírenie lokality Jamy (napr. o Jamy II.), ani konkrétne vymedzenie zjazdoviek, dopravných zariadení, resp. ostatnej vybavenosti nebolo konkrétne riešené ani posudzované,“ priblížil.

Foto: Vizualizácia projektu (Tatry Mountain Resorts, a.s.)

Návrh je podľa jeho slov situovaný v území európskeho významu, existuje teda predpoklad, že navrhované aktivity môžu mať naň pravdepodobne negatívny vplyv. „Realizácia takejto činnosti vždy znamená odlesnenie, úpravu terénu, následnú eróziu, realizáciu stavieb, trvalý zvýšený pohyb ľudí, hluk a podobne,“ poznamenal s tým, že zároveň dochádza k zmenšeniu územia národného parku, ako aj územia európskeho významu.

Ako ďalej uviedol, parkovisko je navrhnuté do územia európskeho významu. Táto lokalita podľa neho nebola posudzovaná v rámci spomínaného procesu v roku 2008. Podľa jeho ďalších slov je pre územie TANAP-u potrebné vypracovať štúdiu – generel dopravy, kde bude aktualizovaný nápočet súčasných parkovacích miest a bude jasne stanovená miera ekologickej únosnosti nielen pre vysokohorské prostredie, ale aj pre priame a nepriame vplyvy rozširujúceho sa urbanizovaného prostredia a s tým spojeným antropickým vplyvom na prírodné prostredie národného parku.

Pozri aj: Prírode v Tatrách možno odzvonilo. Lyžiarske stredisko Štrbské pleso sa má rozšíriť do dolín s najvyšším stupňom ochrany

Uložiť článok

Najnovšie články