Foto: pixabay.com

Článok o obrovskom zásahu do chránených oblastí Tatier z minulého roka sme aktualizovali. Prečítajte si pôvodné znenie aj s najnovšími informáciami.

Lyžiarske stredisko na južných svahoch Predného Soliska patrí medzi najobľúbenejšie miesta zimnej rekreácie v Tatrách. Stredisko Štrbské pleso dnes ponúka takmer 9 km zjazdoviek priamo v srdci nášho najvyššieho pohoria. Zdá sa však, že stredisko ľuďom už nestačí. 25-miliónová investícia ho má zmeniť. 

Spoločnosť 1. Tatranská akciová spoločnosť v roku 2017 predstavila úradom návrh na rozšírenie lyžiarskeho strediska Štrbské pleso. Perspektívny projekt s rozpočtom 25 miliónov eur má do Štrbského plesa priniesť tri nové lanovky, ktoré by vyriešili dopravu lyžiarov z osady Štrbské pleso priamo do lyžiarskeho strediska. Okrem toho má pribudnúť šesť nových zjazdoviek, záchytné parkovisko, reštaurácia i nová vodná nádrž, ktorá by slúžila ako zásobáreň vody pre snežné delá. Celé stredisko by sa tak rozšírilo o 190-tisíc km² a asi 4 km nových zjazdoviek.

Strbske Pleso / Slovakia

1. Tatranská akciová spoločnosť chce projektom ochrániť prírodné prostredie v okolí Štrbského plesa. Projekt má odľahčiť individuálnu automobilovú dopravu lyžiarov a rozšíriť aktivity turistov z dnes pomerne malej koncentrovanej oblasti do širšieho priestoru, zvýšiť kapacitu strediska a skvalitniť služby zákazníkom. Znie to síce pekne, no navrhovaný projekt zasahuje do Mlynickej a Furkotskej doliny, čo sú oblasti s piatym, a teda najvyšším stupňom ochrany.

Foto: 1. Tatranská akciová spoločnosť

Projekt prestavby lyžiarskeho strediska Štrbské pleso sa nepáči najmä lesoochranárskemu združeniu Vlk, ktoré s 1. Tatranskou akciovou spoločnosťou vedie práve kvôli tomuto projektu už dlhoročný spor. To, či úrady udelia projektu výnimku a povolia stavebné práce, ktoré by mali začať v roku 2019, rozhodne okresný súd. Najvyšší súd pritom podľa Denníka N vo svojom rozhodnutí napísal: „Musíme sa jasne rozhodnúť, či chceme na tomto území národný park pre prírodu a ľudí, alebo ‚lunapark‘, ktorým sa Tatranský národný park stáva.

Aktualizácia 26.7. 2018

K projektu 1. Tatranskej akciovej spoločnosti nazvanom Optimalizácia horských dopravných zariadení a dopravy sa podľa informácií Denníka N vyjadrila Správa Tatranského národného parku. Tá vyjadrila niekoľko desiatok výhrad a v závere správy údajne odporúča nulový variant, teda nestavať. Obec Štrba, ktorej sa projekt dotýka, však územné zmeny schválila. Konečné stanovisko bude musieť nakoniec vysloviť Ministerstvo životného prostredia po posúdení vplyvu projektu na životné prostredie, alebo súd v spore s občianskym združením Vlk. Boj o zachovanie prírody tak zatiaľ ani zďaleka neskončil.

Pozri aj: Jasná sa zmení na nepoznanie. V národnom parku začala stavba najväčšieho hotelového komplexu v celých Tatrách

etrend.sk
Uložiť článok

Najnovšie články