Stavba samotného mrakodrapu sa síce nezaobišla bez miernych problémov, avšak táto originálna budova sa už teraz stala jednou z hlavných dominánt Petrohradu.

Väčšina najvyšších budov Európy sa stavia v Rusku. Doposiaľ najvyššou európskou budovou bola Veža Federácie (450 metrov), ktorá sa nachádza v Moskve. Avšak len nedávno ju predbehol mrakodrap Lachta centrum (The Lahta centrum), ktorý siaha do výšky úctyhodných 462 metrov.

Táto jedinečná stavba sa nachádza v oblasti Lachta, podľa ktorej bola aj pomenovaná. Multifunkčný objekt, ktorý bude predovšetkým slúžiť na administratívne účely, začali stavať v roku 2012, pričom ho dokončili len minulý mesiac. Ak však chcete stavať mrakodrap siahajúci až do nebies, nesmie vám chýbať finančná hotovosť. O tú však nebola núdza, pretože ju financovala známa plynárenská spoločnosť Gazprom. Peniaze teda neboli problémom, problémom bol výber umiestnenia obrovského komplexu, ktoré sa nepáčilo miestnym obyvateľom.

Mal stáť priamo v historickom centre

Pôvodne bola nižšia verzia tejto budovy naprojektovaná v tesnej blízkosti historického centra Petrohradu, neďaleko Smolenskej katedrály, proti čomu sa vzbúrili miestni obyvatelia a zasiahlo aj UNESCO. Dnes teda tento mrakodrap, ktorý je druhým najvyšším otáčajúcim sa mrakodrapom sveta, umiestnený na polostrove medzi Lachtanským a Fínskym zálivom v oblasti Lachta.

Rozloha viac ako 400-tisíc m²

Jedinečný dizajn budovy naprojektoval tím architektov RMJM, ktorý viedol Tony Kettle. A vidno, že na stavbe si dali skutočne záležať. Celý komplex sa skladá z piatich samostatných veží, ktoré sa otáčajú. Špička veže siaha do výšky 462 metrov, čím si zaslúžila prvenstvo. Celkovo má komplex 89 poschodí.

Na samotnú konštrukciu bolo použitých približne 200-tisíc oceľových komponentov, pričom sa nezabudlo ani na bezpečnosť ľudí, ktorí navštívia tento komplex. Ten by mal vďaka jedinečnej a pevnej konštrukcii vydržať aj poškodenie jednej tretiny nosníkov a veže by nemali spadnúť. Nikto nechce, aby sa opakovala situácia s WTC v New Yorku.

#lachtacenter #sergeuscorr #summer

A post shared by Сергей (@sergeuslol) on

Tento najsevernejší mrakodrap na svete sa môže pochváliť rozlohou viac ako 400-tisíc m², pričom prácu by v ňom malo nájsť viac ako 8-tisíc zamestnancov. Samozrejmosťou je 34 rýchlovýťahov, na ktoré by ste nemali čakať dlhšie ako 30 sekúnd či reštaurácia umiestnená vo výške 360 metrov. V takom obrovskom komplexe je dôležitá aj otázka parkovania. No nájsť tu voľné miesto by nemalo byť problémom. Je ich tu približne 1 800. Lachta centrum už počas výstavby priťahoval pozornosť nielen miestnych, ale i turistov. Preto ak sa náhodou rozhodnete navštíviť toho mesto, určite nevynechajte tento komplex. Podľa všetkého nie je možné si ho nevšimnúť.

Pozri aj:Putin šoferujúci kamión otvoril most na Krym. Stavba storočia má 19 kilometrov a spojí Rusko s podmaneným územím

archdaily.com
Uložiť článok

Najnovšie články