Ilustračné foto: Unsplash

Číňania sa zahrávajú s veľmi nebezpečnými silami.

Úmyselná zmena počasia nie je pre čínskych poľnohospodárov ničím extrémne výnimočným. Technika na vyvolanie zrážok sa im však vymkla spod kontroly a konkrétny región tak prežíva brutálne povodne. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Juhozápad Číny čelí katastrofickým povodniam, ktoré paradoxne zapríčinili práve zodpovední štátnici a hospodári. V provincii S‘-čchuan, kde žije približne 87,5 milióna ľudí, totiž vyvolali umelý dážď z dôvodu extrémneho sucha, pričom karta sa neskôr obrátila a z podpory hospodárstva sú veľké povodne.

Ilustračná foto: Unsplash

Ako o tomto incidente dodáva portál iMeteo, vyvolanie dažďov a cielené zmeny počasia nie sú v Číne ničím veľmi prekvapivým. Úmyselný dážď mal pomôcť regiónu v podpore hospodárstva v dobe, kedy celý región postihujú rekordné suchá a horúčavy. Síce to vyšlo, no teraz riešia rekordné záplavy a evakuáciu.

Osievanie oblakov

Podľa iMeteo je vyvolávanie dažďov rokmi overená technika, ktorú čínske autority vyskúšali aj v ostatných dňoch. Celá „mágia“ spočíva v látke s názvom jodid strieborný. Má totiž podobnú štruktúru ako ľad, čo spôsobí zhromažďovaniu kvapiek vody v atmosfére.

Látka sa do oblakov dostane buď za pomoci rakiet s jodidovou „muníciou“, alebo ju rozsievajú priamo lietadlá. Novinkou posledného obdobia sú aj jodidové drony, ktoré vynikajú najmä svojou presnosťou, píše ABC News.

Ilustračná foto: Unsplash

Výhodou jodidu strieborného je, že vážne nezaťažuje životné prostredie. Tento spôsob odráža jednoduchú chemickú reakciu, ktorá pomáha hospodárom.

Všetkého veľa škodí

Keďže Čínu, rovnako ako aj iné časti sveta, trápi počas tohtoročného leta extrémne sucho, cielené zasahovanie do počasia prišlo autoritám v najľudnatejšej krajine sveta ako skvelý nápad. Tentokrát im to však nevyšlo, respektíve, nie podľa ich predstáv.

V provincii S‘-čchuan museli za pár dní evakuovať minimálne 119 000 ľudí a je takmer isté, že toto číslo porastie. Z dôvodu neočakávane výdatných zrážok musela provincia požiadať o pomoc aj štátne orgány, keďže na niektorých miestach spadlo za pár dní aj 19 cm zrážok.

Foto: Unsplash (záplavy v Číne)

Najhorší na celej veci je fakt, že nekontrolovateľnými zrážkami to ani zďaleka nekončí. Dážď bol vyvolaný najmä z dôvodu, že viaceré kľúčové polia sú dôsledkom tepla spálené a veľmi suché. Takáto pôda však v kombinácií s extrémnym návalom vody môže podliehať zosunom a iným prírodným katastrofám.

Uložiť článok

Najnovšie články