Foto: Profimedia

Tím čínskych vedcov objavil veľkú krasovú jamu.

Čínski speleológovia vošli minulý rok do masívnej diery v zemi. Ide o závrt či krasovú jamu, ktorú chceli podrobne preskúmať. S jej hĺbkou úctyhodných 192 metrov patrí medzi najväčšie takéto zemské útvary. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Veľká krasová jama

Portál Live Science, ktorý sa odvoláva na tlačovú agentúru Xinhua informuje, že tím v tejto priepasti objavil celkovo až tri vchody a staré stromy s výškou až 40 metrov, ktoré sa ťahali do výšky v snahe zachytiť slnečné svetlo, ktoré preniká do jaskynného útvaru.

Objav pritom nie je až takým veľkým prekvapením, pretože južná Čína je domovom krasovej topografie, teda miest náchylných na vznik jaskýň a následných prepadlín.

Foto: Profimedia

Krasy sú tvorené predovšetkým rozpúšťaním skalného podložia a dažďová voda, ktorá je mierne kyslá, zachytáva ešte oxid uhličitý, keď prechádza pôdou a stáva sa kyslejšou. Potom steká cez trhliny v skalnom podloží a pomaly tak vytvára tunely a dutiny.

V priebehu času, ak sa jaskynná dutina dostatočné zväčší, strop sa môže postupne zrútiť a vytvoriť tak krasové jamy.

Foto: Profimedia

Môžu tam byť neobjavené druhy

K novému objavu prišlo v autonómnej oblasti Čuang, neďaleko dediny Ping’e. Táto oblasť je pritom známa svojimi rozprávkovými krasovými útvarmi, ktoré siahajú od závrtov cez skalné piliere až po prírodné mosty. Aj vďaka tomu získal tento región označenie svetového dedičstva UNESCO.

Samotná objavená krasová jama je dlhá 306 metrov a je 150 metrov široká. Mandarínsky výraz pre tieto jamy je tiankeng, čo znamená nebeská jama.

Foto: Profimedia

A samotné dno priepasti skutočne vyzerá ako z iného sveta. Expedičný tím uviedol, že hustý porast na dne im bol vysoký až po ramená. Vedúci expedície povedal, že by ho neprekvapilo, ak by v jame žili druhy, ktoré doteraz neboli nikde inde objavené a popísané.

Článok bol prvýkrát publikovaný v roku 2022.

Uložiť článok

Najnovšie články