Foto: TASR - Jaroslav Novák

Plat sa mu po zmene pracovnej pozície zníži.

V rámci sveta politiky, či už domácej alebo európskej, sa vo veľkom riešia platy, prípadne sumy a bonusy, ktoré si konkrétni politici môžu zarobiť za celý rok. Najnovšie sa do tejto témy dostal aj líder Progresívneho Slovenska Michal Šimečka, ktorý smeruje do slovenskej parlamentnej politiky.

V januári 2022 bol za podpredsedu európskeho parlamentu prvýkrát zvolený Slovák. Michal Šimečka vydržal vo funkcii necelé dva roky, keďže po predčasných parlamentných voľbách sa rozhodol vrátiť do lavíc slovenského parlamentu, pripomína portál RTVS.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Ako líder strany, ktorá získala 17,96 % hlasov a skončila na 2. miesta za Smerom, sa Šimečka rozhodol vykonávať prácu tvrdej opozície. Zároveň podotkol, že nebude šéfom poslaneckého klubu PS, pričom sa očakáva, že bude zastávať post podpredsedu parlamentu. Mení sa teda výrazná časť jeho politickej kariéry, čo zahŕňa aj plat.

Finančne si pohorší

V pozícii poslanca EP si Michal Šimečka podľa informácií zo Zastavme korupciu v minulom roku prilepšil spolu približne o 93-tisíc eur, pričom išlo o mesačnú čiastku 7 776,06 eura po odrátaní dane či poistenia. Teraz sa toto číslo, prirodzene, zmení.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Budúci premiér Fico oznámil, že si bude ctiť tradície a výsledky volieb, čo smeruje k tomu, že post podpredsedu parlamentu ponúkne 2. najsilnejšej strane vo voľbách. Čo sa týka platu v NR SR, bude sa prihliadať aj na to, čo presne bude Šimečka vykonávať. Základný plat poslanca tvorí čiastka 3 912 eur, k tomu sa však pridávajú paušálne náhrady, pričom v prípade Šimečku pôjde o ďalších 2 348 eur.

Plat sa mu navýši o 331,94 eura aj v prípade, že bude zastávať post podpredsedu parlamentu. Spolu tak ide o sumu 6 591,94 eura za mesiac, z čoho je ročný príjem 79 103,28 eura.

Uložiť článok

Najnovšie články