Foto: TASR - Jaroslav Novák

Prezidentka: Slovensko potrebuje aj talent a hodnoty tvorené LGBTI komunitou.

Na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave sa dnes koná Dúhový pride na podporu LGBTI komunity, na ktorom sa už teraz nachádzajú tisícky ľudí, informuje DenníkN. Pochod sa koná po dvoch rokoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na pochode sa zúčastnila aj ministerka spravodlivosti z SaS Mária Kolíková či Michal Šimečka z Progresívneho Slovenska. „Urobím, čo je v mojich silách, aby sme to urobili čo najskôr,“ povedala Kolíková s súvislosti so zmenami, ktoré by zlepšili postavenie tejto komunity na Slovensku.

Účasť na pochode avizovala aj Jana Bittó Cigániková. „Keby sme uznali práva LGBTI komunite, na Slovensku by sa žilo lepšie každému,“ vyjadruje v statuse svoje presvedčenie. Podľa Andreja Danka z SNS naopak Pride zbytočne vyvoláva vášne a potláča konštruktívnu diskusiu o relevantných právach LGBTI.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Na Slovensku sú LGBTI ľudia úspešnými hercami, politikmi a realizujú sa v rôznych profesiách,“ dodávajú národniari. Zároveň dúfajú, že obe podujatia sa uskutočnia pokojným a dôstojným spôsobom.

S podporou prezidentky

Realita života gejov, lesieb alebo transrodových ľudí sa odlišuje od predstáv, z ktorých majú niektorí obavy. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti. Slovensko podľa nej potrebuje aj talent a hodnoty, ktoré tvoria členovia LGBTI komunity. „Ste tu doma a problém nie je s vami, ale s tými, ktorí si z vás robia terč na naplnenie svojich politických cieľov,“ adresovala ľuďom, ktorí k LGBTI patria.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Prajem si, aby sme si k sebe hľadali cestu, viedli dialóg bez invektív a našli spôsob, ako môžeme na Slovensku spolu žiť,“ uviedla prezidentka. Spoločnosti, ktoré najlepšie pracujú so svojou rozmanitosťou, podľa Čaputovej najlepšie odolávajú krízam.

Prezidentka odkázala tiež na svoju účasť na diskusii, kde sa stretla s jedným z najúspešnejších slovenských startupistov, učiteľkou a odborníčkou na vzdelávanie detí s najrôznejšími vzdelávacími potrebami a s medzinárodným párom, ktorý sa po 12 rokoch na Slovensku odsťahoval do zahraničia.

„Rozprávali sme sa o tom, aké je to byť lesbou či gejom na Slovensku. O šikane a pocitoch menejcennosti, s ktorými sa musia vyrovnať mladí ľudia, o strachu o svojho partnera alebo dieťa či o chýbajúcich verejne známych vzoroch. Aj pre mňa bolo poučné doplniť si obraz o tom, ako rozmýšľajú nad tým, prečo ostať alebo neostať na Slovensku,“ komentovala.

Uložiť článok

Najnovšie články