Foto: unsplash/ Freestock

Väčšina z nás predpokladá, že kým sa dieťa narodí, v lone mamy je celkom v bezpečí.

Žiaľ, ukázalo sa, že to nie je celkom pravda. Ako uvádza portál The Guardian, vedcom sa podarilo zistiť, že častice zo znečisteného ovzdušia sa cez systém matky dostávajú až do placenty a teda k nenarodenému dieťaťu.

Vplyv na nenarodené deti

To, že nedýchame čistý vzduch, je jasné snáď každému. Situácia sa však nezlepšuje, ba práve naopak. Znečisteniu sú vystavené už aj deti, ktoré sa ešte ani nenarodili. Vedci totiž zistili, že častice nachádzajúce sa v ovzduší znečistenom výfukovými plynmi sa cez telo matky dostali až do placenty, teda aj k dieťaťu. Ide o jednu z prvých štúdií, ktorá dokázala, že placenta síce dieťa chráni, nie však pred znečistením ovzdušia, ktoré ovplyvňuje matku. Analýza placenty ukázala, že v jedinom kubickom milimetri placenty sa nachádzajú tisícky častíc zo znečisteného ovzdušia.

Foto: unsplash

Výskum okrem toho potvrdil fakt, že matkám, ktoré sú vystavené znečistenému ovzdušiu, hrozí vyššie riziko potratu, predčasného pôrodu a pôrodu dieťatka s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Vedci si myslia, že príčinou sú samotné častice, donedávna totiž predpokladali, že nenarodené dieťa ohrozujú najmä zápalové procesy, ktoré znečistenie vyvolalo v tele matky.

Celoživotné následky

Na čele tímu výskumníkov stál profesor Tim Nawrot z belgickej univerzity Hasselt a pre The Guardian sa vyjadril, že znečistenie ovzdušia ovplyvňuje človeka po celý život, následky si so sebou nesieme bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Nenarodené dieťa je však mimoriadne zraniteľné, vzhľadom na to, že jeho orgány sa ešte len vyvíjajú. Ak chceme, aby sa v budúcnosti rodili zdravé deti, musíme urobiť všetko pre to, aby sme hladinu znečistenia znížili. Spojiť sily musí vláda, ale aj radový občan, znečistenie totiž ovplyvňuje podľa vedcov každý jeden orgán, ba dokonca každú bunku v našom tele.

Až 90 percent populácie dýcha znečistený vzduch

Ukázalo sa totiž, že nanočastice dokážu putovať krvným obehom až do mozgu a už mladí ľudia žijúci v mestách majú znečistením ovplyvnené srdce a to do značnej miery. Aj keď na niektorých miestach sa podarilo mieru znečistenia ovzdušia znížiť, organizácia WHO uvádza, že situácia je stále alarmujúca, keďže viac ako 90 percent svetovej populácie dýcha vzduch, ktorý nie je možné označiť za čistý.

Foto: unsplash

Štúdia, v rámci ktorej sa vedci zamerali na tehotné ženy, bola publikovaná v časopise Nature Communications a po vyšetrení 25 nefajčiarok sa ukázalo, že ani vyhýbanie sa tomuto zlozvyku ich neochránilo. U žien, ktoré žili v blízkosti hlavných ciest sa v jednom kubickom milimetri placenty našlo až 20-tisíc nanočastíc znečistenia a u tých, ktoré žili od hlavných ciest ďalej, sa ich našlo v priemere 10-tisíc na milimeter kubický.

Okrem toho, vedci vyšetrovali aj placenty žien, ktoré museli prejsť potratom a ukázalo sa, že častice boli prítomné už aj v prípade plodu starého len 12 týždňov. Teraz sa chcú vedci zamerať na otázku, či a do akej miery tento jav ovplyvňuje DNA nenarodených detí.

theguardian
Uložiť článok

Najnovšie články