Foto: S povolením od Karen Fleming.

Digitálna rekonštrukcia tváre ženy, ktorá mohla mať približne 40 rokov ukazuje, ako malomocenstvo zmrzačilo jej tvár.

Katedrála St Giles’ v škótskom hlavnom meste Edinburgh pochádza z 12. storočia a nachádza sa v cente starého mesta. Je preto obľúbenou a vyhľadávanou mestskou pamiatkou. Tak, ako to už býva, kostoly v minulosti neslúžili iba na obradné účely, ale priamo v nich sa tiež pochovávali ľudia. Samozrejme, išlo vždy o významné osobnosti vtedajších čias. 

Ešte v minulom storočí, konkrétne v 80. a 90. rokoch, prebiehal archeologický výskum a v katedrále našli okrem iného aj lebku datovanú do obdobia niekde medzi polovicou 15. a 16. storočia. Išlo o kostrové pozostatky ženy vo veku 35 až 40 rokov a nájdené lézie na lebke poukazovali na to, že žena sa v dospelosti nakazila malomocenstvom, ako uvádza pre Live Science forenzná umelkyňa Karen Fleming.

Foto: S povolením od Karen Fleming.

Lézie pod pravým okom, mohli zapríčiniť aj stratu zraku v tomto oku,“ povedala Fleminová a ďalej dodáva: „Je potrebné si uvedomiť, že táto žena bola pochovaná vedľa oltára, čo naznačuje, že musela mať vysoký štatút.

Lepra alebo malomocenstvo

  • je to chronická infekčná choroba, ktorá poškodzuje kožu a sliznice a napáda aj nervové bunky
  • je spôsobovaná baktériou Mycobacterium leprae, ktorá je podobná tuberkulóze
  • Napáda periférne nervy, horné dýchacie cesty a chladnejšie oblasti tela, hlavne kožu a sliznice
  • Najstaršia písomná zmienka o chorobe pochádza z roku 1500 pred Kristom, najstaršie telesné pozostatky z touto chorobou sú datované do 4. tisícročia pred Kristom
  • K liečbe sa v súčasnosti používajú špecifické antiobiotiká, ročne sa ňou nakazí približne 250-tisíc ľudí

Aby vôbec bolo možné urobiť digitálnu rekonštrukciu, lebka musela byť odfotografovaná z mnohých uhlov a následne ich bolo potrebné digitálne spracovať. Pomocou znakov na lebke sa určila hĺbka tkaniva a umelkyňa získala predstavu o tvári. Farba vlasov alebo očí sa bez analýzy DNA nedá určiť, preto bola použitá na hlave šatka.

Viac digitálnych rekonštrukcií nájdete na stránke forenznej umelkyne Karem Fleming.

Uložiť článok

Najnovšie články