foto: pexels.com, Animals Australia

Vyšetrovanie austrálskej organizácie Animals Australia z Bali posúva našu vieru v ľudskosť ďaleko pod priemernú hranicu.

Iný kraj, iný mrav. Aj keď sa to nám zdá možno nepochopiteľné, psie mäso je v Ázii bežnou súčasťou stravy miestnych „domorodcov“. Inak tomu nie je ani na Bali, indonézskom ostrove v súostroví Malé Sundy, ktorý sa v posledných rokoch stal cestovateľským rajom ľudí z celého sveta. Na Bali je konzumácia psieho mäsa povolená. Brutálne psy zabíjať a podávať im otrávené jedlo však už nie. A práve to sa podľa nového šokujúceho vyšetrovania austrálskej organizácie Animals Australia na ostrove deje. Ročne ničnetušiacim turistom naservírujú domáci až 70-tisíc psíkov.

Uškrtené, na smrť ubité alebo otrávené. Takto končí podľa organizácie Animas Australia (ďalej len AA) ročne viac ako 70-tisíc psov, ktoré sú následne ponúkané turistom ako kuracie mäso. Číslo na Bali podľa Austrálčanov niekoľko násobne prevyšuje aj neslávne známy festival v čínskom meste Yulin, kde je psie mäso konzumované v obrovských množstvách. Na Bali konzumácia psieho mäsa zakázaná nie je. Brutálne vraždenie a dokonca i lovenie psov však áno. Rovnako ako vydávanie tohto mäsa za kuracie, čím turistu domáci presvedčia k jeho kúpe.

foto: Animals Australia

Vyšetrovanie organizácie AA na Bali trvalo 4 mesiace. Celé pátranie po pravde bolo v úlohe anonymného vyšetrovateľa, ktorý pátral po podvodoch a pôvode psieho mäsa. Dôkazy, ktoré sa mu podarilo nazbierať sú šokujúce, odpudzujúce a nechutné. Psie mäso sa na Bali stalo neriadeným a nelegálnym priemyselným odvetvím. Na ostrove dokonca fungujú akési „gangy“, ktorých úlohou je doslova loviť a vyhľadávať psy, ktoré poslúžia ich obchodu. Lákajú ich na zvyšky rýb napustených menším množstvom kyanidu. Život ďalších tisícov psov je ukončený uškrtením či ubitím na smrť.

foto: ABC / James Thomas
foto: Animals Australia

Psie mäso sa na Bali ponúka ako kuracie Satay (tradičný indonézsky pokrm – ochutené grilované mäso v podobe špízu). Anonymný vyšetrovateľ AA predložil dôkazy o tom, ako pouliční predajcovia ubezpečujú zahraničných turistov, že sa jedná o kuracie mäso. V skutočnosti sa však jednalo o mäso psie. Okrem pouličných predavačov však turistov klamú i bežné reštaurácie. Organizácia Bali Animal Welfare Association zatvorila pre podávanie psieho mäsa turistom až 70 reštaurácií.

foto: Animals Australia

Anonymný vyšetrovateľ bol počas 4 mesiacov svedkom mnohých nechutností. Okrem iného sa v utajení prizeral i tomu, ako domáci obchodník otrávil psie šteniatko kyanidom napustenou rybou.

„Sedel som a hladil som ho, kým umrel. Prichytil som pritom sám seba, ako sa mu v duchu ospravedlňujem za ľudskú krutosť,“ povedal o tomto zážitku vyšetrovateľ AA.

Austrálska organizácia AA uverejnila svoje šokujúce dôkazy o svojom vyšetrovaní prostredníctvom spravodajskej spoločnosti ABC. Vyjadrila sa, že je ochotná ostrovu Bali pomôcť a rada by pri absolútnom zákaze krutého zabíjania psov spolupracovala i s vládnymi orgánmi. Na tomto odkaze (dole) môžete podpísať i petíciu Animals Australia, ktorá je určená priamo guvernérovi na Bali.

Pozri aj: Zviera už nebude vecou a zvieracie cirkusy budú zakázané. Slovensko sa zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám

treehugger.com, abc.net.au
Uložiť článok

Najnovšie články