Busta kráľovny Nefertiti, foto: Archív SITA

Hrobku Nefertiti dodnes nenašli, patrila by k najvýznamnejším archeologickým objavom.

Je najznámejšou ženskou postavou starovekého Egypta a svojou slávou poľahky prekonáva aj mnohých faraónov. Nefertiti sa stala symbolom krásy, ale aj obrovskou záhadou. Kde ju Egypťania po smrti pochovali? Jej hrobku dodnes nenašli, vedci však po rokoch opäť otvárajú starú záhadu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kráľovná Nefertiti, manželka faraóna Achnatona, môže byť podľa britských vedcov pochovaná v hrobke faraóna Tutanchamóna v ukrytých, doposiaľ neobjavených, priestoroch. V rozsiahlom článku o tom, na základe zistení zatiaľ nepublikovaného výskumu, informuje na svojom webe uznávaný vedecký časopis Nature. Archeológovia tak po niekoľkých rokoch opäť otvárajú záhadu ohľadom miesta posledného odpočinku slávnej panovníčky.

Busta kráľovny Nefertiti, foto: Archív SITA

Nefertiti žila v 14. storočí pred naším letopočtom a bola manželkou faraóna Achnatona. Jeho vláda trvala 17 rokov, nakoniec bol zavraždený, jeho hrob bol zničený a múmia zrejme spálená kňazmi boha Amóna, ktorému Achnaton počas svojej vlády uprel status božstva. Nefertiti tak po smrti nemohla byť pochovaná v blízkosti svojho manžela. Podľa archeológov by však mohla ležať v hrobke jeho syna, slávneho faraóna Tutanchamóna. Niektorí historici veria, že Tutanchamón bol dokonca spoločným synom Nefertiti a Achtatóna.

Tutanchamónová hrobka mohla patriť Nefertiti

Objav Tutanchamónovej hrobky v Údolí kráľov v 20. rokoch minulého storočia patrí dodnes k najvýznamnejším archeologickým nálezom zo starovekého Egypta. V hrobke sa okrem múmie mladého faraóna nachádzalo aj veľké množstvo vzácnych predmetov, ktoré pre historikov znamenali kúsky skladačky histórie starovekej ríše.

Napriek tomu hrobka nespĺňala predstavy archeológov. Je pomerne malá, akoby ani nemala patriť panovníkovi Tutanchamónových rozmerov. Čo teda, ak nemala patriť jemu? V spojení so záhadou o tom, kde ležia pozostatky Nefertiti, sa tak už pred mnohými rokmi zrodila myšlienka o tom, že v Tutanchamónovej hrobke by sa mohli nachádzať aj neobjavené priestory s pozostatkami slávnej kráľovnej.

Maska faraóna Tutanchamóna, foto: Archív SITA

S pomocou moderných technológií myšlienka ožila v roku 2015, kedy tím britského archeológa Nicholasa Reevesa na základe skenov objektu oznámil, že v Tutanchamónovej hrobke sa zrejme nachádzajú doposiaľ neobjavené priestory. Hypotéza znela, že hrobka patrila pôvodne Nefertiti, po prekvapivej smrti Tutanchamóna vo veku 19 rokov, jej časť zamurovali a hrobku venovali mladému faraónovi.

Radary ukazujú skryté priestory

Aktuálny rozruch spôsobil výskum britských archeológov z minulého roka. S pomocou georadaru objavili v Tutanchamónovej hrobke znaky o existencii doposiaľ neobjavených priestorov. Podľa článku Nature, ktorý sa odvoláva na zistenia výskumníkov, má ísť o chodbu vysokú 2 metre a dlhú 10 metrov. Či prístroje neklamali a či sa v hypotetických priestoroch skutočne nachádzajú pozostatky Nefertiti, či dokonca iného panovníka alebo panovníčky, môžu ukázať až ďalšie prieskumy.

Busta kráľovny Nefertiti, foto: Archív SITA

Správa od britských archeológov rozdelila aj samotných vedcov. Kým jedna časť verí hypotéze a dúfa, že sa v Tutanchamónovej hrobke objavia aj pozostatky slávnej kráľovnej, iní odborníci s teóriou nesúhlasia. Kritizujú najmä použitie georadaru, ktorý sa pri pátraní po archeologických nálezoch v egyptských hrobkách zatiaľ dobre neosvedčil.

Podľa autora hypotézy Reevesa by objavenie Nefertitinej múmie predstavovalo najväčší archeologický objav všetkých čias. Podotýka však, že rozhodovanie o ďalších výskumoch by sa nemalo uponáhľať.

„Vŕtanie cez podložie by bolo extrémne náročné, vŕtanie cez severnú stenu hrobky by navyše poškodilo toto neoceniteľné umelecké dielo,“ cituje Reevesa Nature.

Uložiť článok

Najnovšie články