foto: Unsplash

Mnohí absolventi sa po skončení vysokej školy neuplatnia vo vyštudovanom odbore a ocitnú sa na úrade práce.

Päť rokov sa učíš, aby si získal vytúžené tri písmenká pred menom a potom: „Dobrý deň, pán magister Jožko Mrkvička, vitajte na úrade práce.“ Takéto prebudenie do reality dnes nie je nič nezvyčajné.

Len máloktorá vysoká škola v súčasnosti ponúka dokonalé prepojenie medzi teóriou a praxou a poväčšine si študenti musia hľadať prax sami. Málo škôl spolupracuje s podnikmi a inštitúciami, ktoré by absolventom ponúkali stáže či pracovné miesta ihneď po dokončení štúdia. Na pracovnom trhu je síce dostatok práce, no mnohí absolventi majú vysoké očakávanie, najmä čo sa týka finančného ohodnotenia.  A vzhľadom k nedostatku ich pracovných skúseností nie je vždy možné splniť čoraz náročnejšie požiadavky zamestnávateľov.

foto: Pixabay

Tiež som päť rokov študovala na vysokej škole, ktorá mi, žiaľ, okrem teoretických poznatkov neodovzdala takmer nič. Avšak na úrade práce som neskončila a hneď po štátniciach som nastúpila do práce, ktorá ma baví. A to isté môžeš aj ty. Stačí sa len pozrieť na nasledujúce rady a niečo si už určite vyberieš.

Dobré je začať už popri škole

Je super, ak vyjdeš zo školy a máš aspoň nejaké skúsenosti. Ak ti to umožní čas, určite si nájdi brigádu, alebo aspoň nejakú prácu z domu. Dnes, v online svete, je  kopec najrôznejších príležitostí takmer pre všetky odbory. Získanie praktických zručností sa ti určite zíde pri uchádzaní sa do tvojej vysnívanej práce. Každá pracovná skúsenosť ti totižto dodáva určité predispozície a tvoje budúce vedenie bude mať vedomosť, že niečím si si už predsa len prešiel.

Foto: pixabay.com

Ideálne je, ak už popri škole začneš robiť to, čomu by si sa chcel venovať. Ak chceš napríklad pracovať v médiách, skús si založiť svoj blog. Ak ťa baví fotografia, založ si instagramový profil, kde ukážeš čisto svoju tvorbu. A ak chceš pracovať v sociálnych službách, skús sa podieľať na rôznych udalostiach, napríklad aj vo svojom rodnom meste. Alebo je tu dobrovoľníctvo, ktoré ťa veľa naučí a veľa ti dá.

Vždy rob prácu s chuťou

Ak si už počas výšky zistil, že „tudy cesta nevede“ a že ťa asi práca v odbore, ktorý študuješ, nebude baviť, stále je možnosť vzdelávať sa a zdokonaľovať sa vo veciach, ktoré sú ti blízke. No ak si z tých šťastných, ktorých napĺňa to, čo študujú, polovica úspechu je za tebou, pretože vždy sú vo svojich zamestnaniach najlepší tí, ktorých daná práca baví a sú ochotní jej venovať aj viac ako povinných osem hodín denne.

Urob si prehľad

Určite je veľmi dôležité mať prehľad v oblasti, v ktorej sa chceš zamestnať. Preto je super, ak vo voľnom čase napríklad čítaš knihy, rôzne články či počúvaš podcasty, ktoré sa týkajú toho, čo ťa zaujíma a v čom sa chceš uplatniť. 21. storočie nám prináša množstvo vymožeností a hlavne ľahkú dostupnosť k informáciám, buďme za to vďační a využime to.

Foto: pixabay.com

Jasné, aj ja rada scrollujem Instagram, ale mať medzi účtami, ktoré sleduješ, aj niečo poučné a zaujímavé, čo súvisí s tvojou vysnívanou prácou, je skvelé najmä preto, že podvedome k tebe prichádza mnoho informácií, ktoré, ver mi či nie, raz určite zúžitkuješ. Ale radšej aj tak otvor knihu alebo nejaký zaujímavý webinár.

Nauč sa niečo nové

Štúdium na vysokej škole by ti malo dať isté vedomosti a zručnosti, avšak len ťažko sa dá dosiahnuť s veľkým množstvom študentov to, čo napríklad na rôznych kurzoch. Pedagógovia sa totiž často musia zameriavať na viacero oblastí a vzdelávať študentov v mnohých smeroch. Preto sú kurzy skvelá voľba, najmä ak presne vieš, na čo sa chceš zamerať. Vedúci kurzov preferujú individuálnejší prístup a najmä orientáciu na presnú tému. To ti zaručí skvelé poznatky a navyše certifikát. A každý certifikát znamená plusový bodík.

Foto: pixabay.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že momentálne majú najlepšie uplatnenie na trhu práce informatici. Preto sú skvelé a najmä veľmi kvalitné päťmesačné vzdelávacie programy od IT v kurze, ktorých absolventi sa môžu zúčastniť aj pracovnej stáže u firemných partnerov, prípadne od nich môžu získať pracovnú ponuku už po prvých 5 mesiacoch vzdelávania a v ďalšom štúdiu môžu pokračovať popri zamestnaní. Pred výberom vhodného zamerania je rozumné sa zorientovať vo svete IT.

IT v kurze majú navyše mnoho kontaktov vo veľkých IT firmách, a tak sa ich absolventi poväčšine hneď po absolvovaní vzdelávacieho programu dostanú na dobre platenú pracovnú pozíciu. Cena vzdelávacích programov zodpovedá ich kvalite, táto investícia sa však okamžite vráti po zamestnaní sa. Okrem toho intenzívne
vzdelávacie programy, ktoré maximalizujú šancu sa zamestnať, sú preplácané aj úradom práce.

Zdokonaľ sa v cudzích jazykoch

Hovorí sa, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. Angličtinu ovládajú už takmer všetci absolventi, minimálne na komunikatívnej úrovni. Avšak mnoho zahraničných firiem zháňa na Slovensku zamestancov, ktorí im u nás pomôžu rozšíriť trh. Na to však vyžadujú cudzie jazyky na vyšších úrovniach. Dnes sa už
dajú získať medzinárodne uznávané certifikáty z rôznych jazykov, ktoré berie do úvahy väčšina zamestnávateľov.

Stále viac žiadaným jazykom je aj nemčina. IT v kurze ponúka aj možnosť vzdelávanie skombinovať práve s nemčinou, čo je momentálne najlákavejšia kombinácia pre súčasný trh.

Ak však aj nemáš ambíciu využívať cudzí jazyk viac ako materinský, stále sa môžeš zdokonaľovať a pracovať na svojej jazykovej výbave a spraviť si očko u budúceho zamestnávateľa, že vieš niečo viac ako ostatní uchádzači. Napríklad po fínsky. Môj osobný tip je stiahnuť si appku, ktorá ti umožní učiť sa mnoho rôznych jazykov od úplných základov. Ja som sa takto naučila objednať si víno v niekoľkých jazykoch. A áno, aj to sa zíde.

Foto: pixabay.com

Vytvor si zaujímavý životopis

Biely podklad, čierne písmo. Angličtina – mierne pokročilý, vlastnosti – flexibilita, cieľavedomosť, kreativita. Na takýto životopis už dnes naozaj nie je nik zvedavý. Skús sa so svojím životopisom troška vyhrať. Dodať mu pár grafických prvkov, či farbu. Nemusíš byť „fotošopový“ mág, aby si to zvládol, je mnoho free online programov, vďaka ktorým si vytvoríš atraktívny životopis. A pamätaj, menej je viac. Uveď tam hlavne tie veci, na ktoré si hrdý, veď predsa nik nie je zvedavý, že si chodil na základnú školu v Hornej Dolnej.

Pri písaní motivačného listu si daj obzvlášť záležať

Motivačný list je niečo, čo síce nevyžaduje každý zamestnávateľ, no keď ho pošleš, určite si neuškodíš. Zisti si pár zaujímavostí o firme, kam sa hlásiš, spíš si niekde na papier tvoje najväčšie kvality a silné stránky a hor sa za prácou snov. Moja dobrá rada znie – nezačni klasicky. Vždy pri všetkom je dôležitý prvý dojem, v tomto prípade je to prvá veta. Daj si chvíľku kreativity a vymysli niečo originálne, výstižné a odlišné. No a zúžitkovať to môžeš už pri prihlásení do vzdelávacieho programu, ktorý sme ti odporúčali. Možno sa vďaka nemu hneď po jeho absolvovaní dostaneš do svojej vysnívanej práce.

V spolupráci s IT v kurze
Uložiť článok

Najnovšie články