foto: Pixabay

Učenie cudzích jazykov môže byť niekedy naozaj zábava, no zároveň aj poriadna drina. Angličtina, nemčina či španielčina patria medzi klasické jazyky, ktoré sa učia už študenti na základných a stredných školách. Ak sa vám zdá nejaký z týchto cudzích jazykov ťažký, asi ste sa ešte neskúšali učiť tie staršie, ktoré sa používajú v odľahlých častiach zeme.

Pri učení nového jazyka si otvárate dvere do nových kútov Zeme. Ak viete perfektne anglicky či nemecky, môžete cestovať do okolitých štátov a po svete bez toho, aby ste mali problém dorozumieť sa. Existujú však aj také jazyky, o ktorých ste možno doteraz ani len nepočuli a patria medzi najťažšie na svete.

Najťažšie jazyky na svete

25. Tagalog 

Tagalog je jazyk, ktorým rozpráva viac ako štvrtina obyvateľov Filipín. Jeho gramatika je veľmi nezvyčajná a štruktúra viet je ťažko zvládnuteľná na naučenie.

24. Navajo 

wikimedia.org

Navajo je jedným z jazykov, ktoré sa najčastejšie používajú v juhozápadnej časti Spojených štátov. Rozpráva ním približne 170-tisíc ľudí, takže nepatrí medzi veľmi rozšírené jazyky. Veľmi ťažko sa učí aj najmä kvôli tomu, že nemá nič spoločné s germánskymi či latinskými jazykmi, ktoré sa v našich končinách učíme a sú nám blízke.

23.  Nórčina 

Nórčina je národným jazykom Nórska a používa sa najčastejšie v týchto končinách. So švédčinou majú toho veľa spoločného.

22 .Perzský jazyk

Perzským jazykom sa dnes hovorí v Iráne, Afganistane a Tadžikistane. Tento jazyk je známy ako nové „pokračovanie“ jazyka Sassanid, ktorý sa už nepoužíva. Týmto jazykom hovorí približne 110 miliónov ľudí na svete.

21. Indonézčina

Indonézčina je úradným jazykom Indonézie. Je považovaný za jeden z najrozšírenejších jazykov na svete, pretože Indonézia je jednou z najviac obývaných krajín. Počet hovoriacich ľudí sa odhaduje na 250 miliónov.

20. Holandčina

Západonemecký jazyk, ktorým prevažne hovoria Holanďania a Belgičania. Používajú ho však aj obyvatelia v rôznych častiach Európy či Spojených štátov. Holandský jazyk je úzko spätý s anglickým a nemeckým jazykom, nepoužíva však toľko gramatiky, koľko nájdeme v angličtine a nemčine.

19. Slovinský jazyk

worldbibles.org

Slovinský jazyk je tomu slovenskému trochu podobný. Na svete ním hovorí viac ako 2,5 milióna ľudí. Je založený na dialektových skupinách, ktoré môžu byť pre mnohých ťažké.

18. Afrikánčina

Afrikánčina je západogermánsky jazyk, ktorým hovoria obyvatelia Namíbie, Južnej Afriky, Zimbabwe a Botswany. Hovorí ním okolo 7 miliónov ľudí na svete.

17. Dánčina

Dánčina patrí medzi modernejšie jazyky, ktorým hovorí viac ako šesť miliónov ľudí po celom svete. Je to germánsky jazyk, ktorý používajú dokonca aj ľudia v Grónsku.

16. Baskitčina

Baskitský jazyk je rodný jazyk Baskov. V minulosti bol veľmi používaným jazykom, ktorým hovoril veľký počet ľudí. Dnes sa tento jazyk používa najmä v Španielsku a Francúzsku. Hovorí ním vyše 715-tisíc ľudí.

 15. Waleština

Waleština je keltský jazyk, ktorý sa používal v minulosti na Britskom ostrove. Ešte dnes ním hovorí vyše 700-tisíc ľudí v Spojenom kráľovstve.

14. Urdčina

daaira.com

Urdčina je indo-iránsky jazyk, ktorý používajú najčastejšie moslimovia v Hindustane. Tento jazyk je však národným v Pakistane, kde je používaný veľkým množstvom ľudí. Je veľmi totožný s hindským jazykom a to najmä z hľadiska gramatiky a výslovnosti.

13. Hebrejský jazyk

Hebrejský jazyk patrí do afro-ázijskej „rodiny“. V minulosti bol veľmi rozšírený a hovorili ním Židia a Izraeliti. Ak máte chuť naučiť sa starý jazyk, ktorý tu bol ešte pred našim letopočtom, skúste hebrejčinu, ktorá je jedným z najstarších jazykov.

12. Kórejčina

Kórejčina je úradným jazykom Severnej a Južnej Kórey. Hovorí ňou vyše 80 miliónov ľudí, no aj tak patrí medzi veľmi ťažké jazyky, ktoré sa musíte učiť niekoľko rokov.

11. Sanskrit

Sanskrit je najstarší indoárijský jazyk, ktorý sa učí veľmi ťažko. Najčastejšie sa používa v hinduizme, jainizme a budhizme. V tomto jazyku nájdete aj najstaršie technické či poetické knihy na svete.

10. Chorvátčina

Mnohí chodia počas leta do Chorvátska a tento jazyk môžu počuť aj naživo. Na prvýkrát sa možno chorvátčina nezdá taká ťažká, no ak by ste sa ju začali učiť, určite by ste o chvíľu zistili, že to tak nie je. Jazyk, ktorý je oficiálnym jazykom pre Chorvátov je založený na dialekte východnej Hercegoviny. Ten je základom nielen pre chorvátčinu, ale aj pre iné jazyky ako napríklad pre Čiernu Horu.

9. Maďarčina

Maďarský jazyk ste určite už niekoľkokrát vo svojom živote počuli práve vďaka tomu, že mnohí Maďari žijú aj na našom území. Maďarčina patrí medzi uralské jazyky, ktoré sú niekedy veľmi ťažké.

8. Gaelský jazyk

insideflyer.com

Možno ste tento názov ešte nepočuli. Jazyk sa nazýva aj škótska gaelčina. Je to keltský jazyk, ktorým hovoria iba domorodci Škótska. V minulosti sa veľmi často používal v Strednom Írsku.

7. Japončina

Japončinou hovorí viac ako 125 miliónov ľudí na celom svete, vďaka čomu sa radí nielen medzi najťažšie jazyky na svete, ale aj medzi najpoužívanejšie. Má veľmi zložitý systém, ktorý používa aj čínština.

6. Albánčina

Albánskym jazykom hovorí omnoho viac ľudí, ako sa na prvý pohľad zdá. Pre všetkých obyvateľov Kosova, Albánska, Bulharska a Macedónska je albánčina storočným jazykom, ktorým rozprávajú. Niektoré slová má spoločné s germánskymi jazykmi.

5. Islandčina

Jazyk, ktorý sa používa na ostrove Island, nepatrí medzi najrozšírenejšie jazyky. Hneď po kolonizácií Ameriky bol tento jazyk ovplyvňovaný vo veľkej miere dánskym a švédskym jazykom, vďaka čomu znejú veľmi podobne.

4. Thajčina

Thajčina je národným jazykom v Thajsku. Takmer polovica jeho slov je použitá z iných jazykov, ako sú napríklad Sanskrit alebo Old Khmer. Tieto jazyky nie sú toľko známe ako Thajčina, no rovnaké slová by ste našli aj v ich slovníkoch. Thajčina je známa tým, že má veľmi ťažkú výslovnosť.

3. Vietnamčina

Ďalší jazyk, ktorý je veľmi náročný, je Vietnamčina. Je to národný a úradný jazyk vo Vietname. Síce sa vo vietnamskom slovníku nachádza aj pár čínskych slov, väčšina je úplne iná a samotný jazyk sa líši.

2. Arabčina

Arabský jazyk, ktorý sa používa v dnešnej dobe, je akoby novou „odrodou“ toho staršieho, ktorým sa hovorilo niekedy v 6. storočí. Týmto jazykom sa hovorí od Stredného východu až po Afriku. Arabčina je veľmi ťažko zrozumiteľná a človek, ktorý sa ju učí, musí mať veľmi veľa trpezlivosti.

1. Čínština

wikimedia.org

Čínština patrí medzi najťažšie jazyky na svete najmä kvôli tomu, že má mnoho foriem, ktorými obyvatelia Číny rozprávajú. Nevýhodou viacerých foriem tohto jazyka je najmä to, že sa od seba natoľko odlišujú a vytvárajú tak úplne odlišné jazyky (napríklad Mandarin). Je to národný jazyk pre Čínsku ľudovú republiku, Čínu a Singapur.

Slovenčina sa do tohto rebríčka nedostala, no napriek tomu tiež patrí medzi najťažšie jazyky sveta. Podľa Language Difficulty Ranking, ktorý rozdeľuje svetové jazyky do piatich kategórií náročnosti (1 – ľahké, 5 – ťažké), sa ten náš jazyk umiestnil v 4. kategórii, spolu so slovinčinou, chorváčtinou, madarčinou či islančinou.

Pozri aj: Bežný Nemec hovorí v priemere dvomi jazykmi. Ako sú na tom Slováci a zbytok krajín Európy?

list25.com
Uložiť článok

Najnovšie články