Foto: Pexels

Skvelé správy pre ľudí, ktorí využívajú pri pracovnej ceste svoje auto.

Zamestnanci využívajúci pri pracovnej ceste svoje vlastné auto by mali od mája opäť dostávať vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa. Pri osobných autách by malo ísť o nárast z 0,252 eura na 0,265 eura za kilometer jazdy. Pri jednostopových vozidlách, teda pri motocykloch a trojkolkách, sa náhrada môže navýšiť z 0,071 eura na 0,075 eura za kilometer jazdy. Vyplýva to z nového pripraveného opatrenia rezortu práce.

Uveďme si však aj praktický príklad, ak zamestnanec pôjde na pracovnú cestu z Košíc do Bratislavy a späť vlastným autom, najazdí 650 kilometrov. V súčasnosti má nárok na finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa pri sadzbe 0,252 eura za kilometer vo výške 163,8 eura. Pri navrhovanej zvýšenej sadzbe na úrovni 0,265 eura dostane finančnú náhradu na úrovni 172,25 eura, čo je o 8,45 eura viac.

Sumy základných náhrad za používanie vlastného auta ministerstvo naposledy zvýšilo od júna 2023 na základe štatistických údajov za február minulého roka.

„Teraz sa výška finančnej náhrady opäť prehodnocuje, nakoľko v decembri minulého roka dosiahol mesačný kumulovaný index cien položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel hodnotu 105 %, čo predstavuje oproti základni zvýšenie o päť percentuálnych bodov,“ uvádza rezort práce a sociálnych vecí.

Zvýšené sumy základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel patria zamestnancovi od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom budú zverejnené.

Uložiť článok

Najnovšie články