Foto: YouTube.com/Dezeen

Tetovania sú neraz dôvodom vášnivých diskusií.

Niekto ich považuje za umenie, kým iní im nevedia prísť na chuť. Aj keď je tetovanie súčasťou rôznych kultúr už tisícročia, neraz sa považuje za znak nezodpovednosti či dokonca kriminálnych sklonov. ScienceAlert však píše o tetovaniach, voči ktorým nebude môcť namietať nik, môžu totiž zachrániť život.

Sledovanie koncentrácie biomarkerov

Nemeckí vedci prišli so skutočne inovatívnym druhom tetovania. Intradermálne tetovanie totiž zmení farbu vždy, keď sa v tele človeka zmení hladina glukózy, albumínu či dokonca pH. Tetovanie zatiaľ nebolo odskúšané na ľuďoch, ale na prasacej koži boli zaznamenané skvelé výsledky. Farba tetovania sa zmenila vždy, keď vedci zmenili koncentráciu rôznych kľúčových biomarkerov.

Tetovanie vo fáze testovania

Aj keď je zatiaľ tetovanie vo fáze testovania, v budúcnosti by mohlo mať pre medicínu veľký prínos. Najmä pre pacientov s chronickými ochoreniami ako je cukrovka alebo ochorenie obličiek. Vďaka tetovaniu by pre nich bolo o niečo jednoduchšie sledovať svoj zdravotný stav. Skupina výskumníkov na čele s Alim Yetisenom vo svojej práci píše, že tetovanie je súčasťou kultúry už viac ako 4 000 rokov, prečo teda nespojiť estetické s užitočným?

Foto: unsplash

Glukóza, albumín a pH

Ako sme spomínali, dermálny senzor vo forme tetovania reaguje na zmeny v koncentrácii albumínu, glukózy a pri zmene pH. Prečo sa vedci rozhodli práve pre tieto biomarkery? Práve na základe týchto zmien je možné určiť, že sa v tele deje niečo, čo nie je v poriadku a môžeme urýchlene reagovať. Napríklad, albumín je súčasťou krvnej plazmy a ak je ho nedostatok, môže to znamenať ochorenie pečene alebo obličiek a naopak, ak je ho veľa, môže ísť o ochorenie srdca.

Žltá, modrá, zelená

Diabetes zas ovplyvňuje schopnosť tela spracovať cukry, preto je potrebné monitorovať hladinu glukózy. Nízke pH či vysoké pH krvi, acidóza či alkalóza sú zas stavy, ktoré by mali byť čo najskôr vyšetrené lekárom. Farbivo vytvorené tímom odborníkov mení farbu na základe koncentrácie biomarkerov. Napríklad, farbivo sledujúce koncentráciu albumínu je žlté, čím je však koncentrácia albumínu vyššia, tým viac sa farbivo mení na zelené. Glukóza taktiež mení žlté farbivo na zelené. V tomto prípade je však zelená tmavšia ako pri albumíne. V prípade zmien pH sa zas mení farbivo zo žltého na modré.

Sfarbenie zatiaľ nie je zvratné

Ako sme však spomínali, tetovanie je zatiaľ vo fáze testovania. Testovanie na prasacej koži totiž ukázalo, že zmena sfarbenia je zatiaľ zvratná len v prípade pH, ostatné tetovania ostali zmenené permanentne a jednorazový „monitor“ by príliš užitočný nebol. Ďalším krokom je teda vytvorenie tetovaní, ktoré sú použiteľné opakovane.

Hladina elektrolytov či prítomnosť patogénov

Do podobného výskumu sa pustili už v roku 2017 aj vedci z MIT a tvrdia, že za pomoci tetovania bude čoskoro možné sledovať nielen spomínané biomarkery, ale napríklad aj prítomnosť patogénov, hladina elektrolytov, proteínov či dokonca dehydratácia.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články