Foto: Wikimedia Commons (NASA), IMDB ( Universal Pictures)

Dnes skoro ráno z tohto sveta odišla jedna z najväčších myslí súčasnosti.

O smrti slávnych, známych či úplne bežných osobností sa dozvedáme na dennej báze. Aj napriek tomu, že sú tieto udalosti veľmi smutné, ponuré a blahom naplnia snáď len tie najbezcitnejšie duše, na smrť Stephena Hawkinga sa svet pozerá trochu inak. Hlavným činiteľom tejto rozdielnej perspektívy je jeho osud, ktorý sa s ním nemaznal. Hawking sa nešťastiu v podobe choroby postavil čelom a dokázal neuveriteľné.

Článok pokračuje pod videom ↓

Stephen Hawking – Film

V prvej rade dokázal prežiť, čo je v prípade amyotrofickej laterálnej sklerózy priam zázrak. V zázraky však tento muž neveril a tu sa dostávame k druhému bodu toho, prečo si celosvetový obdiv zaslúžil. Hawking sa radil k vedcom, ktorí popierajú akéhokoľvek boha či vyššiu silu a sústredil sa čisto na preukázateľné fakty. Skončil na vozíčku, s nehybným telom a neschopný reči. A predsa spravil niekoľko objavov, ktoré navždy prepísali všetko, čo sme si mysleli, že vieme o vesmíre a jeho vzniku.

Stephen Hawking, legendary physicist, dies at 76, family says

A išiel ešte ďalej. Práve pre jeho skeptický prístup voči náboženstvu a striktnej viere vo vedu, ľudia akosi strácajú súcit vo veci jeho úmrtia. Hawking mal okrem iného aj zmyslel pre humor a na vozíčku nesedel od narodenia. Počas svojej kariéry sa (zrejme) v dôsledku nadšenia pre sarkazmus ukázal v niekoľkých seriáloch, kde stvárnil sám seba. Bola medzi nimi Teória veľkého tresku, Futurama aj Simpsonovci. A tu nastupujú dôvody, pre ktoré sa súcit medzi ľudí vracia.

Hawking síce tvrdil, že ľudský mozog je ako veľmi výkonný počítač. A pre počítače neexistuje nebo ani žiadny posmrtný život. Toto prehlásenie si však netreba brať k srdcu už len z toho dôvodu, že si Hawkinga kvôli jeho postihnutiu s počítačom nemôžeme mýliť. Vedel si vystreliť sám zo seba, no v prípade posmrtného života nehovoril len o sebe, ale o ľuďoch v globále. Tvrdil, že viera je pre ľudí, ktorí sa boja neistoty. Pre neho istotu prestavoval vesmír a objavy, ktoré v tejto oblasti učinil.

Steven-Hawking-Starmus2014-2

Trpký osud Hawkinga postihol až vo veku 21 rokov. Prvé príznaky sa objavili pri zápise na Cambridge a v tomto veku bola jeho diagnóza definitívne stanovená. Obdobie jeho života, kedy sa musel vyporiadavať s hrozivou prognózou sleduje aj biografický film, kde vedca v hlavnej úlohe stvárnil geniálny Eddie Redmayne. Scenár k filmu je adaptáciou na knihu Jane Hawkingovej, géniovej exmanželky, ktorá s ním v manželskom zväzku strávila 30 rokov svojho života.

Pár sa stretol na londýnskej Westfield College cez spoločných priateľov v roku 1962. Spoločne to tiahli počas celej vysokej školy, Jane študovala umenie a do mladého študenta fyziky sa zaľúbila až po uši. V roku 1963 bola Hawkingova skleróza diagnostikovaná a rok na to sa pár zasnúbil aj napriek jeho obmedzeniam a mizernej prognóze na dva roky života. Zobrali sa v roku 1965, no tu sa našťastie varovanie lekárov o smrti nenaplnilo. Postupné ochrnutie nervového systému sa však zastaviť nedalo.

Young-Stephen-Hawking_21

Napriek tomu mal pár tri deti narodené v rokoch 1969, 1970 a 1979. Pár sa rozišiel v roku 1990 a v roku 1995 sa rozviedli. Napriek tomu, že po čase si Jane našla nového manžela, zostala Hawkingovi oddaná vzhľadom k jeho zdravotným problémom a faktu, že sa rozhodol pokračovať vo svojej práci. Film o Hawkingovej mladosti bol verejnosťou prijatý s veľkým nadšením a podobne to bolo aj u kritikov. Eddie Redmayne získal za svoj herecký výkon Oscara, no je tu aj temnejšia stránka príbehu.

Tvorcovia čelili kritike vzhľadom k tomu, že Eddie mohol podať len taký výkon, aký bol v scenári, no podľa všetkého aj podľa slov Hawkingovej exmanželky, bol tento vedec myzogín a narcista. Negatíva sa z úcty k mysliteľovi do filmu nedostali a práve to sa hŕstke ľudí nepáčilo. Nech je to však akokoľvek, dnešok je veľmi smutným dňom, keďže tento svet prišiel o najväčší mozog, aký v súčasnosti túto planétu obýval.

Stephen Hawking sa odobral ne večný odpočinok, no jeho pamiatka a jeho práca tu zostanú na veky. Možnože sa jedna z jeho teórii predsa len vyvrátila a teraz sa nás pozerá z výšky. A možno nie, no to najpodstatnejšie je, že jeho objavy niekoľkokrát otriasli verejnosťou aj vedeckou komorou a preto naňho budeme spomínať s úctou.

Pozri aj: Toto je posledné Hawkingove varovanie pred jeho smrťou. Nad týmito slovami by sa mal zamyslieť každý z nás

en.wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články