Foto: Flickr.com (NASA HQ PHOTO)

Dnes skoro ráno nás opustil génius, ktorý všetkých udivoval svojimi myšlienkami. V jednom z posledných varovaní nás však upozorňuje na to, aké dôležité je prestať byť apatickí a zaujímať sa o skutočné problémy, pred ktorými stojí ľudstvo.

Zanechal po sebe stopu. Napriek výrazným zdravotným ťažkostiam sa nevzdal a snažil sa svojimi slovami zmeniť svet k lepšiemu. Bol excentrický, stál si za svojimi slovami, pričom neváhal rozprávať i o nepríjemných veciach. V jednej z posledných správ apeloval na päť výziev, ktorými bude naša spoločnosť v najbližších rokoch čeliť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Už len kvôli pamiatke na Stephena Hawkinga by sme ich nemali ignorovať. Toto je jeho veľké varovanie pre ľudstvo.

Ľudstvo je na ceste buď ku katastrofe alebo ku hviezdam


Profesor Hawking si plne uvedomoval nutnosť ľudskej voľby. Práve na osobnej voľbe každého z nás záleží, či sa ľudstvo úplne vyhubí, alebo bude cestovať naprieč celým univerzom. Podľa jeho slov ľudstvo v najbližších tisícročiach bude však čeliť viacerým hrozbám. Globálnemu otepľovaniu, jadrovej vojne či narastajúcej sile vírusov. To, ako sa s tým popasujeme, však záleží len a len na nás.

Musíme sa začať pohybovať

Photo by Bruno Nascimento on Unsplash

Pre niekoho je možno prekvapivý fakt, že Stephen Hawking sa zaujímal i o taký problém súčasného ľudstva, akým je obezita. Napriek tomu, že väčšinu svojho života strávil na invalidnom vozíku, uvedomoval si, aký dôležitý je pohyb. Videl, že ľudia sa pomaly ale isto vyhýbajú pohybu, autom sa premiestňujú i na malé vzdialenosti, pričom to môže mať z dlhodobého hľadiska veľmi negatívny dopad na zdravie celej spoločnosti. „Jeme veľa a málo sa pohybujeme,“ tvrdil. A je to naozaj tak.

Umelá inteligencia nás čoskoro nahradí

Photo by Alex Knight on Unsplash

Umelá inteligencia je súčasťou takmer všetkých odvetví nášho života. Nezjednodušuje život len v sfére technológií, ale dokonca sa nám dostala aj do postelí. Hawking však v nej videl dvojsečnú zbraň. Bál sa toho, že sme už prekročili pomyselný bod, z ktorého už nie je návratu. V jednom z rozhovorov pre magazín Wired povedal vetu, z ktorej doslova mrazí: „Džin je už mimo fľaše. Obávam sa, že jedného dňa nás umelá inteligencia môže úplne nahradiť.“ Možno jeho slová nie sú len pesimistickou prognózou, ale je v nich viac pravdy, než by nám to bolo príjemné.

Mimozemšťania nám pravdepodobne nebudú priaznivo naklonení

pixabay.com

Hawking bol presvedčený o tom, že mimozemské civilizácie nebudú chcieť mať s pozemšťanmi práve priateľské vzťahy. O existencii mimozemšťanov prakticky nepochyboval. Práve naopak. Tvrdil, že čím bol starším, tým sa viac utvrdzoval v tom, že nie sme sami. Preto aj v budúcnosti naše kolosálne výpravy na Mars či iné planéty, nemusia úplne dopadnúť podľa našich predstáv.

Odborníci čoskoro nebudú potrební

pixabay.com

Hawking vedel, že vedci zažívajú ťažké časy. V mori hoaxov a poplašných správ akosi odborníci strácajú svoje miesto. To však nie je to najdôležitejšie, prečo vedcov odsunieme na druhú koľaj. I umelá inteligencia si bude vedieť s pálčivými problémami a bude sa snažiť nájsť čo najpresnejšie odpovede na vedecké otázky.

Na záver sa však vynára otázka, ktorá mnohých znepokojí. Ak nás nahradí umelá inteligencia, aký bude mať ľudský život zmysel či cenu? Veď žiadna technológia nie je schopná citov a pevne veríme, že to tak aj ostane.

Pozri aj: Stephen Hawking šokuje ďalším výrokom. Je presvedčený, že ľudstvo musí opustiť Zem do 100 rokov

sciencealert.com

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články