Ilustračná foto: Jay Huang/flickr.com

Dnes má meteorický roj Lyridy najväčšiu výdatnosť.

Jar je v plnom prúde a konečne si môžeme užívať teplé počasie. Vďaka tomu je astronomická udalosť, ku ktorej došlo už tento víkend, no najmä dnešný deň, ešte atraktívnejšia. Záver apríla totiž každoročne patrí jednému z tradičných meteorických rojov – Lyridy. Nepatria síce k najvýdatnejším, no výnimočné vedia prekvapiť poriadnou nádielkou „padajúcich hviezd“.

Už viac ako 2000 rokov nadšenci astronómie vítajú jar pozorovaním meteorického roja Lyridy. Meno nesie po súhvezdí Lýra, odkiaľ zdanlivo jednotlivé „padajúce hviezdy“ vychádzajú. Lyridy sú aktívne už od polovice apríla, no svoje maximum dosahujú okolo 22. apríla. Najideálnejšie podmienky pre bežného pozorovateľa, ktorý chce na vlastné oči vidieť toto nebeské divadlo, budú dnes, 22. apríla.

Foto: Stellarium

Lyridy dosahujú maximum asi 15-20 meteorov za hodinu. Nepatria teda k najvýdatnejším, no výnimočné vedia poriadne prekvapiť. Stáva sa totiž, že Lyridy, kvôli gravitačnej poruche meteorického prúdu zosilnia svoju frekvenciu aj niekoľkonásobne. Ak teda patríte k fanúšikom astronomických udalostí, potom by ste si toto otvorenie sezóny rozhodne nemali nechať ujsť. Pomerne priaznivé podmienky sľubuje aj Mesiac, ktorý sa síce bude nachádzať v prvej štvrti, no za horizont zapadá v skorých nočných hodinách. Všetko má teda vo svojich rukách počasie.

perseid meteors shower

K meteorickému roju Lyridy sa viaže aj jedna malá zaujímavosť. Materské teleso roja je periodická kométa C/1861 G1 Thatcher, ktorú v 1861 objavil astronóm Albert E. Thatcher. Túto kométu pritom spozoroval priamo z centra New Yorku. Ako je možné, že z dnes svetelným smogom zamoreného veľkomesta niekto dokázal objaviť kométu, nechávame ako veľmi jednoduchú hádanku čitateľovi.

astro.cz, wikipedia.com
Uložiť článok

Najnovšie články