Jeho autorom je Blaise Pascal - filozof, matematik a vynálezca, ktorý žil v 17. storočí.

Dnes nájdete na internete, v časopisoch či v televízii mnoho “zaručených” trikov, ktoré vám pomôžu dosiahnuť to, čo naozaj chcete. Ktorý je však pravdivý a ktorému sa oplatí veriť? Dôverovať môžeme predovšetkým veciam, ktoré sú overené časom. A presne takou je aj táto rada, ktorá má už viac než 350 rokov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Blaisee Pascal vo svojej knihe Pensees napísal:

“Keď chceme niekomu dokázať, že sa dopúšťa chyby a že jeho názor je mylný, najprv si musíme uvedomiť, z akého uhla sa na danú vec pozerá. Je potrebné vyjadriť mu pochopenie, no zároveň mu ukázať, že strana, na ktorej je, nie je správna.

To však, samozrejme, nebude jednoduché. Ľudia sa neradi mýlia. Nikto nechce vidieť, že doteraz sa na danú vec pozeral z nesprávneho uhla.”

Pascalova rada preto znie:

“Nepresviedčajte ľudí o svojej pravde priamo. Každý človek oveľa rýchlejšie a oveľa radšej uverí tomu, na čo príde sám.”

foto: pexels.com

Ak teda chcete niekoho o niečom presvedčiť, vašou úlohou je nenápadne ho nasmerovať tak, aby k danému “objavu” prišiel sám.

Pascal tiež vysvetľuje, že ak sa stretnete s názorom, s ktorým nesúhlasíte, nemali by ste hneď danú osobu konfrontovať. Najprv vyjadrite súhlas s vecami, ktoré sa vám na jej názore pozdávajú. Pascal totiž tvrdí, že umenie presviedčania je založené na empatii:

“Musíte sa dokonale vcítiť do situácie človeka, ktorého sa práve o niečom snažíte presvedčiť. Ak by ste boli na jeho mieste, uverili by ste tomu, čo práve hovoríte? Ako by to na vás pôsobilo?”

Skúste si na tieto slová spomenúť nabudúce, keď sa budete niekoho snažiť presvedčiť o svojej pravde. Ide predsa o rady, ktoré zub času už dávno preveril.

Pozri aj: Ako bojovať s depresiou? Takto znie jednoduchá rada geniálneho Stephena Hawkinga

indy100
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov