Foto: wikipedia.org

Mogadišo je hlavné mesto Somálska a súčasťou jeho histórie sú aj mimoriadne temné dni.

Pôvodne malo ísť o misiu trvajúcu 90 minút, no situácia sa zmenila. 15 hodinovú bitku spôsobilo zostrelenie dvoch amerických helikoptér typu Black Hawk. Vojaci zostali obkľúčení a museli bojovať o holý život.

Filme Black Hawk Down alebo Čierna jastrab zostrelený ste už možno videli, vytvorená bola aj knižná verzia diela, no ani jedno z toho sa nevyrovná desivým udalostiam, ktoré sa odohrali. Somálsko je krajinou, ktoré získalo svoju slobodu už pred rokmi, avšak zaplatiť muselo vysokú cenu. Dnes je Mogadišo hlavným mestom Somálska a je to zároveň aj najväčšie somálske mesto, kedysi však bolo pod nadvládou Talianska.

Aj keď sa Somálsko nachádza v oblasti, kde suché podnebie bráni rozvoju poľnohospodárstva, nachádza sa na strategicky výhodnom mieste, vďaka čomu sa oň európski kolonizátori v 20. storočí neraz usilovali. Istý čas sa im aj darilo, avšak v roku 1960 sa Somálsko oslobodilo a vládu prevzal mimoriadne krutý vojenský diktátor Muhammad Siad Barre.

Foto: wikipedia

Barre prevzal nadvládu po prevrate a somálsky ľud prinútil k akémusi experimentálnemu socializmu. Ľudia však hladovali a ekonomika na tom bola tak zle, ako dovtedy ešte snáď nikdy. Barreho vláda ľudí po čase omrzela a po nepokojoch v roku 1991 musel svoj post napokon opustiť, na jeho post však zasadlo ďalšie zlo, skupinka vojenských veliteľov, medzi nimi Sovietmi trénovaný Mohamed Farrah Aidid.

Rok 1992 však bol pre ľud ešte horší, ako ten predošlý. Odhaduje sa, že hladomor zabil v priebehu 5 mesiacov až 100 000 ľudí. Obyvateľom Somálska sa pokúsili poskytnúť pomoc Američania, nebolo to však ľahké a mnohé pokusy boli zmarené. Spojené národy napokon rozhodli, že sem vyšlú 13 000 vojakov z rôznych krajín, aby zabezpečili prísun potrebnej pomoci, ale aj preto, aby nastolili v krajine poriadok a zabránili ďalšiemu násiliu.

Aidid však nebol nadšený, ba naopak, vyhrážal sa, že vojakov pošle domov vo vreciach na mŕtvoly. Keď sa situácie nezlepšila ani v roku 1993, vojaci sa rozhodli, že zmenia plán. Ich cieľom už nebolo len nastolenie mieru, ale zvrhnutie Aidida a jeho prívržencov. Nerátali však s bitkou v hlavnom meste Somálska. 3. októbra v roku 1993 sa skupina 160 vojakov pustila do operácie Gothic Serpent.

Foto: wikipedia

Ich cieľom bolo zadržať Aidida a jeho kumpánov. Misia mala pôvodne trvať nanajvýš 90 minút, no keď vojaci v helikoptérach Black Hawk vzlietli nad hlavné mesto, naskytol sa im mimoriadne krutý pohľad. Mesto bolo vyrabované, budovy zničené, ulice plné odpadkov a hladujúcich ľudí. V tom šoku jeden z pilotov nezvládol manéver a helikoptéra sa zrútila do ulíc. Pilot bol ranený, no neskôr sa z toho dostal.

Ľudia boli zvedaví, čo sa deje, hrnuli sa do ulíc a čoskoro vypukol chaos. Čo vojaci nečakali, somálska domobrana sa rozhodla zaútočiť a zostrelila dve helikoptéry. Tak začala bitka o Mogadišo. Pilot a kopilot jednej z helikoptér boli na mieste mŕtvi. Na následky poranení neskôr zahynul aj ďalší vojak. Pilotom druhej helikoptéry bol Mike Durant a pri páde si zlomil chrbticu. Nedokázal sa pohnúť, a tak nemal inú možnosť len ležať a počúvať, ako sa k nemu približuje dav rozhnevaných Somálcov. Myslel si, že toto sú jeho posledné minúty, no na pomoc mu zoskočili spolubojovníci Gary Gordon a Randy Shughart.

Shughart a Gordon však nemali šancu, boli zabití a Duranta odvliekli a spútali psími reťazami. Držali ho v zajatí 11 dní, kým ho opäť vydali do rúk americkej armády. Na pomoc zajatým vojakom sa vydali ďalšie jednotky, no nebolo to vôbec jednoduché. Ranených bolo napokon 73 vojakov a 18 prišlo o život. Ich telá vláčili somálski vojaci ulicami Mogadiša.

Aj keď sa pôvodne krátka misia zmenila na 15 hodinový boj o život, podarilo sa zajať dvoch Aididových prívržencov. Prezident Clinton neskôr pre tlač vyhlásil, že keď sa o všetkom dozvedel, bola to najtemnejšia hodina v jeho živote. Durant sa napokon dostal domov, bol vyznamenaný niekoľkými oceneniami a napomáhal pri tvorbe filmu Čierny jastrab zostrelený.

Spojené národy sa z miesta nešťastia stiahli v roku 1995 a o rok neskôr Aidid zomrel. Napriek tomu je však Somálsko ešte aj dnes miestom mnohých nepokojov.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články