Foto: Wikimedia

Vo svete končí po 20 rokoch krvavý konflikt medzi dvomi susediacimi krajinami.

V roku 1993 sa na území Eritrey konalo referendum, v ktorom občania rozhodli s prevahou 99,8% o odtrhnutí sa od Etiópie. Eritrea získala nezávislosť a stala sa slobodnou krajinou. Problémom však bola hranica medzi krajinami, ktorých osudy sa navždy rozdelili. V roku 1998 tak začala krvavá vojna, jedna z najhorších v moderných dejinách Afriky. Dnes je však všetkému koniec a na stole konečne po 20 rokoch leží mierová dohoda.

Eritrea a Etiópia sa po rozdelení nevedeli dohodnúť na priebehu ich spoločnej hranice. Takmer okamžite po tom, ako Eritrea získala v roku 1993 nezávislosť, začali rokovania, ktoré mali tento problém vyriešiť. To sa však neporadilo, práve naopak. V máji 1998 Eritrea vojensky obsadila sporné územia a začal tak jeden z najhorších vojenských konfliktov v modernej histórii Afriky.

Foto: Wikimedia

Etiópia na konanie Eritrey zasiahla skutočne tvrdo. Severných susedov napadli tankami a pustili sa i do bombardovania hlavného mesta Asmara. Eritrea odpovedala bombardovaním miest na severe Etiópie Mekelle a Adigrat. Vojna začala na troch frontoch, no prišlo i na podlé podporovanie extrémistickych militantných skupín, ktoré mali krajinu rozvrátiť zvnútra. Kým Etiópia vojensky a finančne podporovala Eritrejskú islamskú spásu, Eritrea zas Oromijskú oslobodeneckú frontu – organizáciu, ktorá sa pokúšala o získanie nezávislosti v centrálnej časti Etiópie.

Foto: Wikimedia

V roku 2000 Etiópia podnikla masívny útok a získala pod svoju kontrolu nielen problémové pohraničie, ale i približne štvrtinu rozlohy Eritrey. Po tomto prakticky víťaznom kroku, podpísali v Alžírsku obe krajiny dohodu, ktorej dôsledkom bola 25 km široká demilitarizovaná zóna chránená jednotkami OSN, v oblasti problémovej hranice medzi oboma krajinami. Už o dva roky hraničná komisia vytýčila finálnu hranicu medzi oboma krajinami. Pohraničné mesto Badme pripadlo Eritrei, s čím Etiópia súhlasiť nechcela. Konflikt sa opäť vyhrotil a mierová dohoda padla do zabudnutia. Na oboch stranách hranice sa opäť rozmiestnili vojaci.

Foto: Wikimedia

Až dnes, po 20 rokoch od jej začatia, je Eritrejsko-etiópska vojna konečne minulosťou. Konflikt, ktorý si vyžiadal viac ako 70 000 ľudských obetí (podľa niektorých zdrojov až 100 000 ľudí) sa zaradil medzi najhoršie v moderných dejinách Afriky. Etiópia oznámila, že prijme podmienky, ktoré hraničná komisia obom krajinám v roku 2002 stanovila (spor o mesto Badme). Po dlhých rokoch tak obe krajiny konečne čaká oficiálny mier a ukončenie vojnového stavu.

Pozri aj: V Černobyle horí rádioaktívny les. Ľudia v Kyjeve majú zakázané vetrať, môže hroziť riziko poškodenia zdravia

wikipedia.org, TASR
Uložiť článok

Najnovšie články