Foto: today.duke.edu/Eleanor Caves

O zvieratách koluje nespočetné množstvo mýtov, napríklad, že psy vidia svet len v odtieňoch čiernej a bielej.

Čo sa zraku týka, človek nepatrí práve medzi tie najobdarenejšie tvory. Najmä v prípade, ak sa zrak časom oslabuje a bez okuliarov sme stratení. Zvieratá sú na tom o niečom lepšie. Napríklad taká mačka má dokonalé nočné videnie a niektoré druhy pavúkov majú až 12 očí, ktorými sa na vás môžu dívať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako vidia rôzne zvieratá?

Niektoré zvieratá však toľko šťastia nemali a ich zrak skutočne nie je závideniahodný. Dokazuje to štúdia vykonaná na univerzite Duke. Tá vykonala rozsiahle porovnanie zraku rôznych druhov zvierat a výskumníci došli k zaujímavým záverom. Špecialistka Eleanor Caves hovorí, že množstvo zvierat vidí oveľa menej detailov, ako vníma človek.

Obrázky boli použité s dovolením Dr. Eleanor Caves.

today.duke.edu

Ako na to výskumníci prišli? Samozrejme, zlatú rybku nemôžete požiadať, aby vám predčítala rôzne veľké písmenká z tabule. Na ostrosť zraku teda vedci usudzovali z anatomickej štruktúry očí zvierat a zo skúmania ich správania. Metóda, ktorú využili, sa nazýva „cycles per degree“, teda počet cyklov v stupňoch. Metóda zisťuje, koľko párov čiernych a bielych čiar je schopné oko ostro rozoznať v jednom stupni zorného poľa skôr, ako sa stane obraz rozmazaným.

today.duke.edu

Napríklad, také ľudské oko je schopné rozoznať v priemere 60 párov čiar. Podobne sú na tom napríklad šimpanzy. Lepšie vidí len niekoľko druhov vtákov, ktoré dokážu ostro rozoznať až dvojnásobné množstvo čiar. Medzi vtáky s najostrejším videním patrí napríklad orol klinochvostý, ktorý rozozná až 140 párov čiar, vďaka čomu zbadá svoju obeť aj z obrovských výšok. Väčšina ostatných operencov, ale napríklad aj ryby dokážu rozoznať len 30 párov čiar. Horšie ako človek sú na tom aj slony, tie rozoznajú ostro len 10 párov čiar. Pri tejto hranici ostrosti zraku je človek považovaný prakticky za slepého, množstvo živočíchov však dokáže prežiť s ešte nižším počtom cyklov v stupňoch.

today.duke.edu

Načo je nám dobré vedieť, ako zvieratá vidia, okrem ukojenia zvedavosti? Vedcov napríklad fascinuje fakt, že motýle nevidia, aký vzor má na krídlach ten druhý motýľ, vták to však dokáže rozoznať veľmi jasne. Zaujímavé je tiež to, že nižšia ostrosť videnia nemusí znamenať v skutočnosti horšie videnie.

today.duke.edu

Vedcom sa túto záhadu ešte nepodarilo rozlúštiť, myslia si však, že existuje akýsi proces následného spracovania v mozgu. Zatiaľ však dokážu pracovať len s očami, kým sa im podarí odhaliť, akým spôsobom sa zachytený obraz premieta v mozgu, potrvá to zrejme ešte nejaký čas. Napríklad, keby sa orol díval na svet ľudskými očami, pripadal by mu rozmazaný a len ťažko by dokázal loviť. Kým však nedôjde k zhoršeniu zraku, človek dokáže so svojim videním v tomto svete spokojne nažívať a nemá pocit, že by videl zle.

Právom sa teda ľudia, ktorí vidia aj to, čo netreba, prirovnávajú k orlom. So zlatou rybkou, či slonom by ste si to však iste vymeniť nechceli.

Pozri aj: Heroín, kokaín, farbosleposť či novorodenec. Týchto 15 obrázkov ti ukáže, ako vidia svet ľudia s poruchami zraku či po užití drog

sciencealert, duke.edu
Uložiť článok

Najnovšie články