Foto: TASR/AP

Zemetrasenie malo podľa taiwanského seizmologického centra magnitúdu 7,2.

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,4 postihlo v stredu Taiwan. Podľa tamojšieho seizmologického centra bolo najsilnejšie za uplynulých 25 rokov, informuje TASR podľa agentúr AP a AFP.

Zemetrasenie malo podľa taiwanského seizmologického centra magnitúdu 7,2 a epicentrum sa nachádzalo v hĺbke 35 kilometrov, vo vzdialenosti zhruba 18 kilometrov od juhozápadného pobrežia Taiwanu. Podľa americkej geologickej služby (USGS) malo zemetrasenie magnitúdu 7,4.

Úrady varujú

Japonský meteorologický úrad následne vydal varovanie pred prívalovou vlnou cunami, vysokou až do troch metrov, pre pobrežné oblasti južnej prefektúry Okinawa. Približne 30 centimetrov vysokú vlnu zaznamenali na pobreží ostrova Jonaguni zhruba 15 minút po zemetrasení. Letisko v meste Naha, hlavnom meste spomenutej prefektúry, z preventívnych dôvodov prerušilo prevádzku.

Aj Filipíny vzápätí varovali pred „vysokými vlnami cunami“ a vyzvali na evakuáciu pobrežných oblastí. „Ľuďom v pobrežných oblastiach nasledovných provincií sa dôrazne odporúča okamžitá evakuácia do vyššie položených oblastí alebo ďalej do vnútrozemia,“ uviedol tamojší štátny seizmologický úrad.

V dôsledku zemetrasenia došlo podľa agentúry AP k zrúteniu budov predovšetkým na juhu Taiwanu i prerušeniu vlakovej dopravy a výpadkom elektriny na celom ostrove, ktorý má približne 23 miliónov obyvateľov.

Médiá priniesli zábery zrútenej päťposchodovej budovy v meste Chua-lien neďaleko epicentra a uviedli, že pod troskami sa môžu nachádzať uviaznutí ľudia. Situácia sa však pomerne rýchlo vrátila do normálu v hlavnom meste Tchaj-pej.

Podľa USGS nasledoval po zemetrasení dotras s magnitúdou 6,5 v hĺbke 18 kilometrov, píše AP. Informácie o možných obetiach na životoch či zranených však neboli bezprostredne známe.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,6 postihlo Taiwan aj v roku 1999 a vyžiadalo si približne 2400 obetí a spôsobilo rozsiahle škody, píše AFP.

Uložiť článok

Najnovšie články