Foto: MovieStillsDB

Harry Potter dostane nové pokračovanie. Tentokrát v podobe hraného seriálu, ktorý uvedie služba HBO Max. O čom by mohol byť?

Fanúšikovia najznámejšieho čarodejníka v dejinách popkultúry dostali nový dôvod na radosť. Nie je ním nový knižný diel Harryho Pottera, ani predčasná premiéra chystaného tretieho dielu spin-offu Fantastické zvery (Fantastic Beast). Štúdio Warner Bros. má totiž podľa najnovších informácií pracovať na vôbec prvom seriálovom príbehu, ktorý uvedie streamovacia služba HBO Max.

O čom plánovaný seriál bude, je zatiaľ otázne. Po zverejnení prvotných správ však fanúšikovia začali vo veľkom diskutovať o tom, čo by v ňom mohli tvorcovia spracovať.

Magický svet vytvorený spisovateľkou J. K. Rowlingovou v kultovej ságe Harry Potter je plný ešte nevypovedaných a neprebádaných príbehov. Chystaný seriál sa tak môže ubrať prakticky hociktorým smerom. Možností sú desiatky, ba až stovky, a skalní fanúšikovia veria, že sa tvorcom podarí uchopiť plánovaný seriál z tej správnej strany.

Fakt, že celý projekt je zatiaľ len v skorých štádiách príprav a nie je o ňom známe absolútne nič, umožňuje mnohým diskutovať a premýšľať nad tým, do ktorého obdobia by mohli tvorovia celý seriál zasadiť a aký príbeh by v ňom mohli spracovať. Široké spektrum možností dopĺňajú fanúšikovia z celého sveta v internetových diskusiách a pridávame sa k nim aj my.

Vybrali sme 10 príbehov, ktoré doposiaľ nijak neboli čitateľom knižnej predlohy, divákom filmových spracovaní, či hráčom počítačových hier predostreté a práve seriálový šat by im svedčil najviac.

#1 Harry Potter a Prekliate dieťa

Azda každému fanúšikovi zrejme napadlo, že jednou z najväčších možností, čo by sa mohlo ako seriál na HBO Max zo sveta Harryho Pottera objaviť, je ôsmy diel ságy. Ten doposiaľ vyšiel len ako divadelná hra a scenár k nej bol vydaný aj knižne. Už dávnejšie sa pritom hovorilo o tom, že filmári by sa radi pustili aj do tohto dielu ságy.

Foto: TASR

Teraz, keď vieme, že Warner Bros. chce uviesť prvý hraný seriál, by tak príbeh Harry Potter a Prekliate dieťa (Harry Potter and the Cursed Child) mohol slúžiť ako predloha k nemu. Umožnilo by to návrat viacerých hercov z pôvodných filmov, plus by dostali priestor aj postavy celkom nové. Táto alternatíva je navyše vhodnou aj pre komplikovanosť deja divadelnej predlohy, a teda bolo by možné ju práve v podobe seriálu pretaviť do skvelého hraného výtvoru.

#2 Prequel s Harryho rodičmi

Zatiaľ nie je jasné, v ktorom období sa nový seriál zo sveta čarodejníkov bude odohrávať. To otvára množstvo dverí a podľa mnohých fanúšikov by sa mohli otvoriť práve tie, keď na Rokfrot chodili Harryho rodičia – Lily a James.

Foto: MovieStillsDB

V seriáli s takouto tematikou by sme nahliadli do ich mladosti, formovania ich vzťahu a vzostupu Toho-koho-netreba-menovať. Zároveň sa tu tiež naskytá možnosť rozpracovať viac skrytú lásku Severusa Snapa k Harryho mame, okolnosti založenia Fénixovho rádu, boj proti Voldemortovi a prvá veľká vojna proti nemu, a celé by to mohlo skončiť presne tam, kde začala knižná a filmová sága.

#3 Kroniky Rokfortu

Čarodejnícka škola Rokfort ukrýva množstvo tajomstiev, prečo sa preto nepozrieť na jeho históriu od založenia až po súčasnosť? Samozrejme, je jasné, že spracovať niečo také kvalitne a tak, aby sa na nič nezabudlo, by bolo nesmierne ťažké, keďže Rokfort v čarodejníckom svete existuje stovky rokov. Pozrieť sa na históriu jednotlivých štyroch fakúlt a ich zakladateľov by ale tiež nemuselo byť na škodu, napokon veľa sa o nich nevie.

Foto: MovieStillsDB

V tomto prípade by ale mohli doposiaľ neodhalené tajomstvá čarodejníckeho hradu/školy odhaľovať aj celkom nové postavy a napríklad z radov rokfortských študentov – presne tak, ako to kedysi robil Harry s Ronom a Hermionou. Ktovie ale, či by to neskĺzlo do teenage záležitosti plnej klišé a nudných dejových zvratov. Preskúmať však zákutia čarodejníckej školy by nepochybne zaujímavé bolo a rovnako tak aj blízku dedinku Rokville, ktorá má taktiež čo ponúknuť, vrátane Škriekajúcej búdy.

#4 Hagrid: Správca rokfortských lesov, lúk a hájov

Popri temnejších príbehoch sa zo širokého spektra možností núka aj preskúmanie mladého života Rubuesa Hagrida, ktorého si obľúbili azda všetci čitatelia a diváci hlavnej ságy. Práve ten by mohol priniesť množstvo humorných dejových liniek.

Foto: MovieStillsDB

O Hagridovi toho síce vieme pomerne dosť, nie však z obdobia jeho detstva a štúdia na Rokforte, z ktorého bol kvôli Voldemortovi vyhodený. Sympatický poloobor a okolnosti jeho života by tak mohli byť taktiež slušným základom pre plnohodnotný seriál s niekoľkými sériami.

#5 Metlobal v priebehu vekov

Rowlingová okrem hlavnej ságy napísala aj pár knižiek, ktoré boli akýmisi učebnicami. U nás vyšli dve z nich – Fantastické zvery a ich výskyt a Metlobal v priebehu vekov. Prvá z menovaných dostala vlastnú filmovú sériu, prečo by teda obdobný projekt nemohol dostať aj najobľúbenejší čarodejnícky šport?

Foto: MovieStillsDB

Len si skúste predstaviť seriál zasadený do prostredia metlobalu – mohla by to pokojne byť taká športová čarodejnícka dráma. Tu sa ale naskytá aj možnosť objavovať metlobal ako taký na pozadí rôznych historických udalostí – od jeho vzniku až po profesionálne ligy, akou boli aj Majstrovstvá sveta v metlobale, ktorých sa hlavní hrdinovia potterovskej ságy zúčastnili v štvrtej časti príbehu.

#6 Rozprávky Barda Beedla

Keď už Metlobal v priebehu vekov, tak prečo nie aj ikonické rozprávky, ktoré boli okrajovo spomenuté aj v siedmej knižke Harry Potter a Dary smrti?

Foto: MovieStillsDB

Rozprávky Barda Beedla boli tiež mini knižkou, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade a ponúka niekoľko pútavých a úsmevných čarodejníckych rozprávok. Antologický seriál s týmto motívom by bol vskutku originálnym počinom, ktorý by vydržal jednu celú sériu a dal by sa spracovať naozaj ohromne. Nehovoriac o tom, že priestor by dostala celá paleta postáv a diváci by sa nemuseli stále pozerať na jednu líniu a stále tie isté tváre.

#7 Príbeh lorda Voldemorta

V hlavnej knižnej ságe sa toho o detstve a dospievaní samotného Toma Riddla (lorda Voldemorta) čitatelia čo-to dozvedeli. Aj to však bolo málo a takýto temný seriál by mohol priniesť množstvo zaujímavých dejových liniek, ktoré má aj samotná Rowlingová v súkromných poznámkach zapísaných nespočet.

Foto: MovieStillsDB

Odhaľovať tak smutný a temný príbeh jedného z najmocnejších čiernych čarodejníkov v dejinách mágie by bolo hotovým vizuálnym i príbehovým orgazmom. Aj tento príbeh by si želalo vidieť v seriálovom spracovaní množstvo potteromaniakov. Prečo? Pretože veríme, že aj keď Voldemort nikdy lásku nepoznal, aj ním istotne puberta lomcovala natoľko, že sa niečo udiať mohlo. A ktovie, k čomu všetkému to mohlo viesť. Navyše, bol to práve on, kto odhalil veľa aj z tajomstiev samotného Rokfortu či čiernej mágie, a o jeho rodine toho doposiaľ bolo prezradeného skutočne málo. V prípade seriálu s týmto námetom by si mnohí vedeli predstaviť magický príbeh s prvkami hororu.

#8 Auror Harry Potter

Fakt, že sa hlavný hrdina celej ságy stal po doštudovaní a porazení Voldemorta lovcom čiernych mágov – aurorom – bol známy už vo finálnej časti knižnej série. V príbehu Harry Potter a Prekliate dieťa sme sa následne dozvedeli ďalšie okolnosti jeho kariéry v dospelosti, prečo by sme teda nemohli v chystanom seriáli objavovať jeho ďalšie dobrodružstvá pri vykonávaní tohto náročného povolania?

Foto: MovieStillsDB

Fanúšikovia by tak dostali priame pokračovanie, okrem Harryho by v príbehu boli, samozrejme, prítomní aj jeho najlepší priatelia Ron a Hermiona Weasleyovci, ktorí mu v mnohých odhaleniach čiernych mágov pomáhali. Bol by to príbeh o tom, čo sa s trojicou hrdinov stalo po sedem-/osemdielnej ságe.

#9 Záškodníci

Ďalším z množstva námetov, ktoré fanúšikovia Pottera hádžu prípadným tvorcom nového seriálu do misky nápadov, je príbeh samotnej partie záškodníkov – Námesačníka, Červochvosta, Tichošľapa a Paroháča – teda príbeh Remusa Lupina, Petera Pettigrewa, Siriusa Blacka a Jamesa Pottera.

Foto: MovieStillsDB

Bol by to v podstate náhľad na ich priateľstvo, dobrodružstvá na Rokforte i mimo neho, ktoré by sa točili napríklad aj okolo toho, ako sa priučili tajom animágie – teda schopnosti vziať na seba podobu zvierat, či ako sa z Lupina stal vlkolak.

Tí, ktorí čítali Pottera pozorne vedia, že priateľstvo týchto štyroch mladých mužov bolo skúšané mnohými nástrahami a Snape či Voldemortovo besnenie neboli tými jedinými.

#10 Remake filmov v seriálovej podobe

Tou poslednou a najkrajnejšou možnosťou, ku ktorej sa tvorcovia môžu prichýliť, je vziať celý Potterov príbeh od začiatku a nakrútiť ho v seriálovej podobe nanovo. Aj keď toto je vzhľadom na relatívnu „novosť“ filmových adaptácií len minimálne isté, nemusí to byť nereálne.

Foto: MovieStillsDB

Sedem potteroviek totiž poskytuje priestor na detailnejšie vyrozprávanie celého príbehu, ktorý by sa mohol vinúť smerom 1 kniha = 1 séria, čiže prakticky by bol seriál založený na siedmich až ôsmich knihách (ak rátame aj Prekliate dieťa). Jedna kapitola by predstavovala jednu epizódu a fanúšikom verným knihám by bol predostretý seriál verný na maximum percent Rowlingovej predlohe. Problémom by však bolo hlavné herecké obsadenie. Jednotlivé postavy z kníh si už totiž milovníci Pottera len ťažko budú vedieť predstaviť s inými hereckými tvárami.

2
Uložiť článok
Komentovať