Ilustračná foto: Pixabay/Unsplash

Celosvetová pandémia novým koronavírusom obmedzuje priemyselnú výrobu a dopravu.

Globálna pandémia nového koronavírusu spôsobuje mnoho negatív. Ľudia umierajú, nemocnice sú preplnené, ekonomika stojí. Objavujú sa však aj vedľajšie pozitívne správy. Napríklad by podľa vedcov vzhľadom na súčasnú situáciu mohli emisie oxidu uhličitého klesnúť o najväčšie množstvo za posledných 70 rokov. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Podľa Svetovej meteorologickej organizácie vedci očakávajú v roku 2020 pokles emisií uhlíka o 5 %. Razom ale dodávajú, že pandémia koronavírusom má len veľmi malý vplyv na zmenu podnebia ako uvádza portál rfi.

Ako po druhej svetovej vojne

Podľa profesora Roba Jacskona zo Stanfordskej univerzity by pokles o 5 % znamenal prvý pokles od roku 2008, kedy finančná kríza spôsobila jeho zníženie o 1,4 %. Takéto veľké zníženie sme mohli naposledy zaznamenať po skončení druhej svetovej vojny.

Rozpad Sovietskeho zväzu ani rôzne ropné, či finančné krízy za posledných 50 rokov pravdepodobne nebudú mať vplyv na emisie tak, ako je táto súčasná kríza,“ dodal.

Foto: pixabay.com

Ako uvádza Unilad, takýto predpoklad nastal po tom, ako sa v mnohých krajinách sveta zastavila priemyselná činnosť a obmedzila sa osobná či letecká doprava. V mestách bežne znečistených smogom, napríklad v Číne, nastalo významné zlepšenie kvality ovzdušia.

Iba krátkodobo

Klimatológovia sa ale veľmi netešia. Nenastali žiadne štrukturálne zmeny, vlády nezmenili svoje emisné plány a pokles je spôsobený iba pandémiou. Znamená to iba krátkodobý efekt a keď pandémia pominie, všetko sa vráti do starých koľají. Takýto krátkodobý pokles tak nebude mať významný vplyv na koncentráciu oxidu uhličitého, ktorý sa v atmosfére hromadí už desaťročia.

foto: Pxhere.com

Lars Peter Riishojgaard z oddelenia infraštruktúry Svetovej meteorologickej organizácie vysvetlil, že toto je iba umelé zastavenie. Jedným dychom však dodáva, že to môžeme vnímať aj ako vedecký experiment s otázkou: „Čo sa stane, keď zrazu všetko vypneme?“

Podľa neho to však môže naviesť ľudí či vlády k prehodnoteniu emisnej politiky, keďže sa na vlastnej skúsenosti presvedčia, čo spôsobí krátkodobé obmedzenie priemyslu.

Uložiť článok

Najnovšie články