Foto: unsplash/ Irene Grace Tolentino

Je nad slnko jasnejšie, že nielen v cirkusoch sa zvieratá nemajú práve najlepšie.

Množstvo krajín od zvierat v cirkusoch celkom upustilo a nahradiť ich musia iné atrakcie. Ako to však vyzerá v zoologických záhradách či akváriách? Ako uvádza portál Newsweek, najnovší prieskum prichádza so skutočne znepokojivými výsledkami.

Nezisková organizácia World Animal Protection (WAP) vykonala v utajení rozsiahly prieskum, v ktorom sa zaoberala tým, ako rôzne inštitúcie, ako napríklad akváriá či zoologické záhrady, zaobchádzajú so zvieratami. Do prieskumu bolo zahrnutých 1 241 inštitúcií v 78 krajinách spadajúcich pod organizáciu WAZA (World Association of Zoos and Aquariums).

Takto to ďalej ísť nemôže

Štúdia nesie názov The show can´t go on a jej výsledky ukázali, že až 75 percent zariadení porušuje pravidlá. Napríklad, ponúkajú návštevníkom zážitok vo forme priamej interakcie so zvieratami, čo im jednoznačne neprospieva. Pravidlá pritom jasne hovoria, že zvieratá nemajú predvádzať kúsky, ktoré by pre pobavenie divákov šli proti prirodzenosti zvieraťa. Zviera nesmie byť ponižované a nútené k priamej interakcii s návštevníkmi.

Inštitúcie, ktoré toto pravidlo porušili, povolili návštevníkom nielen hladkanie zvierat, ale nútili zvieratá napríklad k zápasom, ktoré mali pripomínať gladiátorské hry. K zápasom boli najčastejšie pre pobavenie nútené veľké mačkovité šelmy.

Lákadlá pre turistov

Prieskum bol vskutku jednoduchý. WAP preskúmala internetové stránky, aby zistila, čo jednotlivé inštitúcie ponúkajú a ponuku následne porovnala s pokynmi a pravidlami, ktoré sa týkajú chovu zvierat v akváriách a zoologických záhradách. Ľudí tieto atrakcie lákajú, pretože väčšina z nás má rada roztomilé zvieratká. Žiaľ, neuvedomujeme si, že v moderných zariadeniach krutosť k zvieratám a ich ponižovanie nemá mať svoje miesto.

Pre pobavenie diváka a získanie peňazí sú inštitúcie ochotné zájsť ďalej, než je prípustné. WAP sa preto rozhodla, že 12 zariadení zo zoznamu navštívi a preskúma osobne. Žiaľ, výsledky sú viac než znepokojivé – až 43 percent zariadení ponúka návštevníkom možnosť zvieratá hladkať, 33 percent zariadení umožňuje vstup do výbehu so zvieratami, 30 percent núti zvieratá predvádzať kúsky pre pobavenie divákov a 23 percent umožňuje kŕmenie zvierat z rúk.

Hladovanie a bitka

Nanešťastie, podobne ako v cirkusoch, aj tu sa zvieratá učia neraz krutým metódam, ako sú bitky, odoberanie mláďat od matky či hladovanie. Mnohé zvieratá následne musia vystupovať každý jeden deň, ba dokonca niekoľkokrát denne, čo vedie k vysokej hladine stresu. Následkom stresu sú rôzne poranenia, ochorenia a neraz smrť. Dnes už existuje mnoho iných spôsobov, ako sa môže človek zabaviť, napriek tomu sa však držíme staromódnej zábavy, ako je napríklad využívanie zvierat.

Okrem toho, mnoho zvierat žije v nevyhovujúcich podmienkach, ako sú malé výbehy. Žijeme v roku 2019 a napriek tomu toto všetko stále tolerujeme len preto, aby sme sa na chvíľu pobavili a mali peknú fotku na sociálne siete. Mnohí sa ukrývajú za snahu zachrániť zvieratá, ktoré by v divočine neprežili, toto však nie je záchrana, ale týranie.

Výzva

WAP vo svojej správe vyzýva, aby všetky inštitúcie chovajúce zvieratá prehodnotili svoj prístup a začali okamžite konať v snahe zlepšiť životné podmienky zvierat. Levy nie sú gladiátormi, delfíny nie sú uspôsobené na surfovanie či pózovanie na okraji malého bazéna, opice by nemali nosiť plienky a slony nikoho vyvážať či hrať basketbal.

Jediné miesto, kam zviera skutočne patrí a môže sa správať prirodzene, je divočina a nemali by sme zabúdať na to, že aj zviera chované v zajatí má inštinkty a potreby, nemení sa na domáceho miláčika. Navyše, chovanie zvierat v zajatí podporuje obchodovanie s nimi, čo by v modernej spoločnosti taktiež nemalo byť prípustné.

allthatisinteresting, newsweek
Uložiť článok

Najnovšie články