Foto: Twitter (SPACE India)/nasa.gov

Dvom indickým študentkám sa podaril zaujímavý objav.

Študentky z Indie práve pracovali na svojom školskom projekte, keď sa im podaril objav, aký sa nepodarí len tak každému. Natrafili na asteroid, ktorý dostal pomenovanie HLV2514.

Ako prostredníctvom Twitteru informovala agentúra SPACE India, Radhika Lakhani a Vaidehi Vekariya zo západoindického mesta Surat objavili asteroid nachádzajúci sa blízko Zeme, píše portál Unilad. Objav sa im podaril vďaka projektu, ktorý organizuje SPACE India a NASA.

V rámci projektu mali študenti možnosť analyzovať zábery, ktoré vyhotovil teleskop PAN Star na havajskej univerzite. Cieľom bolo rozšíriť študentkám obzory v oblasti vedy a astronómie a projekt ich mal naučiť aj to, ako pracovať so softvérom, ktorý pomáha pri odhaľovaní nebeských telies.

Študentky sú z nálezu nadšené

Aakash Dwivedi zo SPACE India sa pre CNN vyjadril, že úlohou študentov bolo nájsť vďaka získaným poznatkom na záberoch pohybujúce sa objekty. Po tom, čo študentky asteroid objavili, nález bol odoslaný na ďalšiu analýzu a po niekoľkých dňoch NASA potvrdila, že dievčatá sa nemýlili a skutočne ide o asteroid nachádzajúci sa blízko Zeme.

Nie je však dôvod na obavy, koniec sveta kvôli asteroidu HLV2514 nenastane. Aj keď sa nachádza blízko Zeme, ešte najmenej milión rokov nebude dostatočne blízko na to, aby nás ohrozil. Študentky sú z nálezu skutočne nadšené, 15-ročná Vaidehi dokonca priznala, že jedného dňa by sa rada stala astronautkou.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )