Foto: TASR/SITA

Zmluva medzi ruským dodávateľom a Ministerstvom zdravotníctva SR zároveň potvrdzuje, že Slovensko si objednalo 1 milión dvojzložkových vakcín Sputnik V pri cene 19,90 USD za kompletnú vakcínu. Celková kontrahovaná suma tak predstavovala 19,9 milióna USD.

Na Slovensku malo byť do konca apríla už pol milióna kompletných dvojzložkových vakcín Sputnik V. Vyplýva to zo zmluvy o nákupe ruskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, ktorú vo štvrtok zverejnil rezort zdravotníctva.

Podľa dohodnutých podmienok mala ruská strana dodať prvých kompletných dvojzložkových 100-tisíc vakcín do konca februára, ďalších 200-tisíc do konca marca a následne ďalších 200-tisíc do konca apríla 2021. Ďalších 300-tisíc vakcín Sputnik mala ruská strana dodať do konca mája a zvyšných 200-tisíc do konca júna. Na Slovensku je však zatiaľ iba prvá dodávka, ktorá na košické letisko dorazila 1. marca.

Za takmer 20 miliónov dolárov

Zmluva medzi ruským dodávateľom a Ministerstvom zdravotníctva SR zároveň potvrdzuje, že Slovensko si objednalo 1 milión dvojzložkových vakcín Sputnik V pri cene 19,90 USD za kompletnú vakcínu. Celková kontrahovaná suma tak predstavovala 19,9 milióna USD.

Foto: SITA/AP

Dôvody odstúpenia od zmluvy

V zmluve sa zároveň Slovensko zaviazalo, že za dodávky zaplatí do siedmich dní od ich doručenia. Kontrakt zároveň dáva právo ruskej strane od neho odstúpiť v prípade, ak sa kupujúci omešká s úhradou o viac ako 15 dní. Práve táto klauzula mala byť dôvodom, prečo ruská strana vrátila platbu späť na Slovensko, keďže odišla neskoro. Slovensko má na druhej strane právo odstúpiť od zmluvy v prípade, ak dodávateľ nebude schopný dodať minimálne 50 % dodávok podľa stanoveného harmonogramu.

Nevýhodná zmluva

Denník SME pripomína, že Slovensko sa zaväzuje odobrať všetky dohodnuté množstvá vakcín a aj ak to neurobí, musí zaplatiť 100 % sumy. Zmluva tiež obsahuje položku o utajení, pričom jedno porušenie utajenia zmluvy sa trestá pokutou 1 milión dolárov. Nie je tak jasné, či Slovensko bude teraz musieť zaplatiť zmluvnú pokutu.

Zmluva je maximálne výhodná pre predávajúceho, lebo kupujúci preberá všetky riziká. Je to zmluva typu take or pay. To znamená, že kupujúci zaplatí bez ohľadu na to, či odoberie dohodnuté množstvo,“ povedal pre TASR lekár a advokát zo spoločnosti Kinstellar Peter Kováč.

Za nežiaduce účinky podľa neho preberá tiež zodpovednosť kupujúci, teda ministerstvo zdravotníctva.

Rusi chcú vzorky testovať

Ruskú vakcínu Sputnik V priviezli na Slovensko 1. marca. Na tlačovej konferencii na Letisku Košice o tom informovali vtedajší predseda vlády Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Sputnikom sa však podľa aktuálneho ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského začne očkovať najskôr o mesiac.

Foto: TASR – František Iván

V utorok informoval o tom, že si Rusi vyžiadali od Slovenska vzorky vakcín na kontrolu vo svojom vlastnom laboratóriu a vypýtali si na to mesiac. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou na Slovensku tak podľa šéfa rezortu zdravotníctva padne až po tejto skúške.

Uložiť článok

Najnovšie články