Foto: Profimedia

Táto časť z nás prežije aj po našej smrti.

Každé ľudské telo obsahuje komplexné spoločenstvo biliónov mikroorganizmov, ktoré sú dôležité pre zdravie počas života. Pomáhajú tráviť potravu, produkovať dôležité vitamíny, chránia nás pred infekciami a plnia mnohé ďalšie dôležité funkcie. Mikróby, ktoré sú väčšinou sústredené v črevách, žijú v relatívne stabilnom, teplom prostredí so stálym prísunom potravy. Čo sa však stane s týmito symbiotickými spojencami po tom, ako človek zomrie?

Článok pokračuje pod videom ↓

Smrť nie je absolútnym koncom

Možno predpokladáte, že vaše mikróby zomrú spolu s vami, že keď sa vaše telo rozloží a mikróby sa dostanú do prostredia, neprežijú. Ako ale píše Science Alert, v nedávno publikovanej štúdii sa vedci podelili o dôkazy, že mikróby nielenže žijú aj po našej smrti, ale v skutočnosti zohrávajú dôležitú úlohu pri recyklácii tela, aby sa mohol rozvíjať nový život.

Foto: unsplash

Keď zomriete, vaše srdce prestane pumpovať krv, ktorá okysličovala telo. Bunky zbavené kyslíka sa začnú rozkladať v procese nazývanom autolýza. Enzýmy v týchto bunkách, ktoré za normálnych okolností kontrolovaným spôsobom trávia sacharidy, bielkoviny a tuky na získanie energie alebo na rast, začnú spracúvať membrány, bielkoviny, DNA a iné zložky, ktoré tvoria bunky, píše The Conversation.

Telo sa stáva zdrojom potravy

Produkty takéhoto rozkladu buniek sú vynikajúcou potravou pre symbiotické baktérie a bez imunitného systému, ktorý by ich držal pod kontrolou, a bez stabilného prísunu potravy z vášho tráviaceho systému sa obracajú na tento nový zdroj výživy. Črevné baktérie, najmä trieda mikróbov nazývaná klostrídie, sa šíria vašimi orgánmi a trávia vás zvnútra smerom von.

Foto: unsplash

Bez kyslíka vo vnútri tela sa anaeróbne baktérie spoliehajú na procesy produkujúce energiu, ktoré nevyžadujú kyslík, ako je napríklad fermentácia. Pri nich vznikajú výrazne zapáchajúce plyny, ktoré sú charakteristické pre rozklad. Z evolučného hľadiska je logické, že mikróby si vyvinuli spôsoby, ako sa prispôsobiť umierajúcemu telu. Baktérie po smrti musia opustiť svojho hostiteľa a prežiť vo svete dostatočne dlho na to, aby si našli nového hostiteľa na kolonizáciu.

Istým spôsobom žijeme aj po smrti

Využívanie živín z rozkladajúceho sa tela im umožňuje zvýšiť ich počet. Väčšia populácia znamená vyššiu pravdepodobnosť, že aspoň niekoľko z nich prežije v drsnejšom prostredí a úspešne si nájde nové telo. Ak je človek pochovaný v zemi, mikróby sa pri rozklade tela spláchnu do pôdy spolu s tekutinami z rozkladu a zmiešajú sa s inými mikrobiálnymi komunitami.

Foto: unsplash

Je ľahké predpokladať, že vaše mikróby odumrú, keď sa dostanú mimo vášho tela. Predchádzajúce štúdie však ukázali, že znaky DNA mikróbov spojených s hostiteľom možno zistiť v pôde pod rozkladajúcim sa telom, na povrchu pôdy a v hroboch ešte mesiace alebo roky po rozklade mäkkých tkanív tela. To vyvolalo otázku, či sú tieto mikróby stále živé a aktívne, alebo sú len v nečinnom stave a čakajú na ďalšieho hostiteľa. Najnovšia štúdia naznačuje, že mikróby nielenže žijú v pôde, ale aj spolupracujú s pôvodnými pôdnymi mikróbmi, aby pomohli rozložiť telo.

Rozkladné mikróby premieňajú koncentrované zásoby organických molekúl bohatých na živiny z našich tiel na menšie, biologicky dostupnejšie formy. Tie môžu iné organizmy využiť na podporu nového života. Nie je zriedkavé vidieť, ako v blízkosti rozkladajúceho sa živočícha prekvitajú rastliny, čo je viditeľný dôkaz, že živiny v telách sa recyklujú späť do ekosystému. To, že naše vlastné mikróby zohrávajú v tomto cykle dôležitú úlohu, je jedným z mikroskopických spôsobov, ako žijeme aj po smrti.

Uložiť článok

Najnovšie články