Foto: Pexels

Sledovať v 21. storočí televíziu je len zvyk. Zlozvyk.

Platíte a sledujete v 21. storočí káblovú televíziu? Nebuďte smiešni. Z akého dôvodu to vlastne robíte? Pre kvalitné programy, ktoré, zúžme výber na slovenské a české súkromné televízie, ponúkajú? Pre kvalitné seriály, ktoré produkujú, alebo pre dobré filmy, ktoré do svojho programu zaraďujú? Toto tie dôvody určite nie sú. Robiť to môžete len zo zvyku. Teda, zo zlozvyku. 

Komentár – je nová kategória článkov na portáli interez.sk. Zameriava sa na problematiku rôznych spoločenských, environmentálnych a iných aktuálnych tém. Vybranú tému v nej nájdete spracovanú detailnejšie ako v bežných článkoch s pridaným názorom, ktorý zodpovedá hodnotám, na ktorých pevne stojí redakčná činnosť portálu. Ak sa s týmito názormi nestotožňujete, plne to rešpektujeme.

Televízna kultúra je v tej slovenskej hlboko zakorenená. A prečo nie. Po práci či po škole si väčšina z nás rada oddýchne nečinne sledujúc televíznu obrazovku. Nie je na tom nič zlé, aspoň do momentu, kým si uvedomíme, aké je to hlúpe. Sadnúť si v 21. storočí pred televíziu s tým, že vám práve ona nadiktuje čo vlastne idete pozerať. A ak si aj vyberiete svoj obľúbený program, povie vám kedy ho idete pozerať. Pomedzi to všetko vás v 10 minútovom reklamnom breaku dokáže presvedčiť, aby ste nakupovali v troch rôznych obchodných reťazcoch a nezabudli, že v piatok večer, tak ako každý jeden rok na prelome januára a februára, už celú dekádu možno sledovať Harryho Pottera. Presne pred rokom ste pritom robili úplne to isté.

Foto: Sven Scheuermeier (Unsplash)

Celovečerná reklama

To, aký priestor získala reklama vo vysielaní súkromných televízií, lezie na mozog snáď úplne každému. Počas vianočného obdobia sme boli denne bombardovaní 800 reklamami s vianočnou tematikou. Keď si počas víkendu sadnete pred televízor aby ste si po x-tý krát pozreli tú hroznú Segalovku, budete v konečnom dôsledku miesto 120 minút trpieť hádam aj cez tri hodiny. Nemilým prekvapením bude, že Segalovu tvár na svojej obrazovke s veľkou pravdepodobnosťou uvidíte aj ráno v repríze a nasledujúci deň na inom sesterskom/bratskom kanáli. To je veľa Segala aj pre toho najväčšieho fanúšika.

Bezprínosový program

Za káblovú televíziu neplatíme mesačne veľa. Ak si uvedomíme za čo, už to veľa je. Platíme totiž za filmy, ktoré sme v drvivej väčšine už videli, alebo vidieť radšej ani nechceme, za 48. série talentových šou, v ktorých vyhrávajú také obrovské talenty, že im zväčša o pár mesiacov nevieme prísť ani na meno (pokorná poklona výnimkám). To aj preto, že na inom kanáli už beží ďalšia talentová šou, ktorá je vlastne úplne rovnaká, len nasvetlená na červeno. Tých pár eur zaplatíme aj za slovenskú seriálovú produkciu.

Autor tohto textu ich pre vlastnú psychickú pohodu radšej nesleduje. Je totiž toho názoru, že žiadny z aktuálnych seriálov slovenskej produkcie vysielaný na súkromnej televíznej stanici neprináša osobnostnému rozvoju, vzdelaniu či aspoň emocionálnej inteligencii žiadny prínos. Česť patrí výnimkám, medzi ktoré možno zaradiť napríklad seriál Za sklom inšpirovaný marazmom s názvom Slovensko. Pripomenúť sa oplatí aj fakt, že seriál vyprodukovala televízia, za ktorú si zaplatiť netreba.

Foto: Pexels

Nádej menom verejnoprávna televízia

Nádejou v televíznom vysielaní na Slovensku je verejnoprávna televízia, za ktorú platíme všetci bez toho, či chceme alebo nie. Tá skutočne ponúka pomerne kvalitný televízny program. Práve ona do vysielania zaradí napríklad síce neznáme, no kvalitné filmy povedzme európskej, alebo juhoamerickej produkcie. Práve tu nájdeme aj najväčší počet slovenských filmov, ktoré síce nepatria do kinematografickej siene slávy, no z času na čas sa nám predsa len podarí natočiť aj niečo zaujímavé. Na verejnoprávnej televízii nájdeme aj množstvo dokumentov a opäť so silným zastúpením slovenských filmárov, ktorých v tomto žánri treba rozhodne pochváliť. Zabúdať však netreba na tie kroky televízie platenej z koncesionárskych poplatkov, pri ktorých by jednému rozum zastal. Na mysli máme napríklad formát Najväčší Slovák, ktorý patrí k najväčším prešľapom slovenskej televízie posledných rokov.

Foto: Pexels

Televízia 21. storočia

Ak radi trávite voľný čas pred televízorom, možno by ste mali porozmýšľať nad inou investíciou do iných služieb, akou je káblová televízia. Do služieb, kde si vy poviete kedy, čo a ako dlho budete pozerať. Za služby, kde reklama nemá žiadny, alebo len minimum priestoru. To je totiž televízia 21. storočia. Tento článok nemá byť ich propagáciou, ale tých pár eur sa určite oplatí investovať do služieb typu Netflix či HBO GO. Ak nemáte problém s angličtinou, zrejme siahnete po prvej z nich. Ak áno, vieru v kvalitnú televíznu produkciu vám napraví tá druhá. Rovnako dobre urobíte, aj keď hľadáte skôr slovenskú, českú či stredoeurópsku tvorbu.

Projekty založené na akomsi obrovskom archíve seriálov, filmov, dokumentov či relácií, kde neustále pribúdajú nové a nové tituly, sú zrejme televíziou budúcnosti. Je len na divákovi, aký žáner a spracovanie si zvolí, kedy sa rozhodne daný titul sledovať a či ho dopozerá do konca, alebo sa k nemu vráti o pár hodín. Je to televízia, ktorú si každý vytvorí celkom sám, podľa vlastných požiadaviek a aktuálnych intelektuálnych či emocionálnych potrieb. Samozrejme ani tu človek nenájde všetko. Ten zvyšok je totiž na internete. Vitajme v 21. storočí, bez talentových šou, bezpointových seriálov a nekonečne sa opakujúcich filmov.

Uložiť článok

Najnovšie články