Foto: Unsplash

Chcú upozorniť, že situácia s neriešením cien energií má vážne dosahy.

Viaceré mestá a obce po celom Slovensku zhasli na protest v pondelok večer verejné osvetlenie. Chcú tak upozorniť, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh.

Verejné osvetlenie zhasli na polhodinu od 19.00 h. „Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých rozhodnutí vlády a to, čo v tomto období najviac potrebujeme, je rýchla a efektívna pomoc od vlády,“ vyhlásili samosprávy.

Protestuje sa aj inými formami

Do demonštrácie sa podľa ústredného riaditeľa Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Kaliňáka zapojilo minimálne 75 percent samospráv. Verejné osvetlenie zhasli napríklad v Prešove, Banskej Bystrici, Zvolene, Prievidzi či v Partizánskom. „K protestu sa symbolicky pripojilo aj 43 miest a obcí, ktoré z technických dôvodov nemohli vypnúť verejné osvetlenie,“ uviedol pre TASR Kaliňák.

Z väčších miest Slovenska sa do protestu podľa informácií Trnavského rádia nezapojilo krajské mesto Trnava. V rámci tamojšieho kraja sa protestuje aj inými formami. Mesto Hlohovec oznámilo, že osvetlenie nevypne úplne, iba ho stlmí. Mesto Holíč na Záhorí sa k akcii pripojilo zhasnutím zámku a na Námestí Mieru. V centre mesta sa totiž stretávajú dve cesty 1. triedy a z dôvodu bezpečnosti nebolo možné zhasnúť na týchto trasách verejné osvetlenie, píše Trnavské rádio.

Strana obcí a miest protestom nie je nadšená

Podľa Strany obcí a miest – SOM Slovensko nie je protest riešením situácie a odnesú si to iba občania.

„Protest je v prvom rade namierený proti občanom, pretože ho pocítia doslova na „vlastnej koži“,“ povedal predseda SOM Slovensko a starosta bratislavskej Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Ako podotkol, podľa doterajších skúseností na podobné protesty vláda doposiaľ nikdy nereagovala.

SOM Slovensko tvrdí, že viacerí starostovia, aj z ich strany, majú negatívne skúsenosti s podobnými aktivitami.

Čo ZMOS očakáva

Združenie miest a obcí Slovenska očakáva riešenia, ktoré samosprávam pomôžu s vysokými účtami za jeseň a zimu minulého roka. Rovnako od vládneho kabinetu chcú, aby priblížil aj pomoc v tomto roku a nezabudol ani na samosprávy, ktoré využívajú biomasu, pelety či drevoštiepku.

„Očakávame, že pomoc nebude formou refundácie, lebo od mnohých samospráv na pokraji priepasti nemôžeme očakávať, že si zoberú úvery a potom budú čakať na ich preplatenie od štátu,“ povedal pre TASR ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák.

Združenie pripomína, aby sa na pomoc nezabudlo na ďalší rok, v ktorom samosprávy budú dostávať ročné zúčtovanie za tento rok. „Lebo ani toto nemusí byť o zvládnuteľnej finančnej výške,“ podotkli zo združenia.

Vláda samosprávam deklarovala pomoc s energokrízou. Od 1. januára do 31. marca má byť cena elektrickej energie pre samosprávy zastropovaná na úrovni 199 eur za megawatthodinu a pri plyne na úrovni 99 eur za megawatthodinu. Pri nákladoch nad strop pri elektrine a plyne má 80 percent z toho preplatiť štát.

So zástupcami samospráv sa v uplynulých dňoch stretol dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman. Informoval ich, že pomoc pôjde cez schému, ktorá fungovala už vlani v decembri. O prvé kompenzácie za január bude možné požiadať v priebehu februára.

Uložiť článok

Najnovšie články