Foto: Unsplash

Chcete žiť ekologickejšie, no neviete, kde a ako začať? Na Slovensku máme hneď niekoľko iniciatív a projektov za zelenšiu budúcnosť, ktoré vás naučia, ako na to.

Tak často spomínaná klimatická kríza so sebou prináša množstvo zmien. Mnohí z nás snažia do svojho individuálneho životného štýlu zavádzať udržateľnejšie riešenia. Tie ovplyvňujú množstvo každodenných vecí a činností. Oblečenie, ktoré nakupujeme, potraviny, ktoré jeme, spôsob, akým bývame či cestujeme, množstvo vody a energie, ktorú spotrebujeme.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak ste predtým neuvažovali o udržateľnejšou životnom štýle, je pre vás s najväčšou pravdepodobnosťou ťažké vedieť, kde začať. Čo takto na sociálnych sieťach? Čo keby ste tie reklamy na fast fashion a kozmetické korekcie krásy nahradili zmysluplnejším obsahom a tipmi pre trvalo udržateľný život?

Foto: Pexels

Sociálne siete sa pre mnohých stali sekundárnym svetom a miestom bezduchého úniku. Facebook, Instagram či YouTube sú rozhodne vynikajúcim marketingovým a obchodným nástrojom. Avšak, môžu sa stať aj skvelým informačným strediskom a komunitným centrom v špecifickom zmysle slova. Veľmi rýchlo totiž dokážu prepojiť jednotlivcov s podobným svetonázorom a záujmami.

Niet pochýb o tom, že sociálne siete slúžia aj ako efektívny pracovný nástroj pre rôzne organizácie a hnutia. Najmä tie, ktoré sa usilujú o šírenie osvety, vytvorenie všeobecného povedomia a apelujú na spoločenskú zmenu. Za posledný rok to určite platí aj v prípade slovenských environmentálnych hnutí.

Klíma ťa potrebuje

Najznámejšou environmentálnou iniciatívou za posledné roky je projekt Klíma ťa potrebuje. Práve jej zásluhou vznikla aj mimoriadne úspešná Petícia Za klímu, za budúcnosť (Petícia Klíma ťa potrebuje), ktorá je doposiaľ najväčšou online petíciou v histórii Slovenska.

Iniciatíva Klíma ťa potrebuje dokázala túto petíciu zorganizovať v čase najväčšej krízy. Aj napriek svetovej pandémii koronavírusu sa jej podarilo vyzbierať vyše 130-tisíc podpisov.

Presne toľkým obyvateľom Slovenska nie je klimatická kríza ľahostajná. Práva naopak. Podporujú vyhlásenie klimatickej núdze a žiadajú systémové riešenie tohto problému.

Foto: Klíma ťa potrebuje

Kto stojí za touto environmentálnou iniciatívou?

Klíma ťa potrebuje vznikla ako iniciatíva niekoľkých jednotlivcov. Postupne však prerástla do vznešenej myšlienky zdieľanej tisíckami ľudí po celom Slovensku.

„Sme skupinou tých, ktorí si uvedomujú hrozbu, ktorú predstavuje klimatická kríza pre budúcnosť nášho prežitia na tejto planéte. Ale tiež sa nevzdávame a chceme krízu riešiť,“ uvádza webová stránka iniciatívy.

Zakladajúcimi členmi iniciatívy boli pôvodne traja ľudia so zmyslom pre ochranu životného prostredia. Klimatický aktivista, kampanier a komunitný organizátor Jakub Hrbáň, aktivistka a ambasádorka klimatickej krízy Marta Fandlová a greenfluencerka a zakladateľka občianskeho združenia #everyindividualmatters Natália Pažická.

S touto trojicou, najmä s Petíciou za klímu, za budúcnosť, sa spája aj aktivistka a spoluautorka podcastu Fashion Session Zuzana Dutková, ktorý tvorí so svojou kolegyňou Natáliou Pažickou. A azda najvýraznejšou osobnosťou iniciatívy Klíma ťa potrebuje je aktivista, greenfluencer a autor podcastu The Big Waste Talk Michal Sabo.

Foto: Instagram Klíma ťa potrebuje

Ciele iniciatívy Klíma ťa potrebuje

Klimatická kríza je definitívne tu, o tom niet žiadnych pochýb. V najbližších rokoch bude mať zásadné negatívne dopady na naše ekonomické, sociálne aj politické systémy.

Ak preto okamžite nepodnikneme zásadné kroky, ohrozí aj život v podobe, v akej ho poznáme teraz. Ako tomu zabrániť? A čo iniciatíva Klíma ťa potrebuje žiada?

  • uhlíkovú neutralitu pred rokom 2050;
  • ucelenú víziu, akou klimaticky neutrálnou krajinou chceme byť v polovici storočia, v zmenenom svete, ktorý bude zápasiť s klimatickou krízou;
  • strategický plán, ako túto víziu naplniť a zároveň túto cestu využiť na vytvorenie nových pracovných odvetví a tisíce férovo ohodnotených, udržateľných a „zelených” pracovných miest a celkové zvýšenie kvality života obyvateľov;
  • schopných lídrov, ktorí budú počúvať vedu a budú mať chuť, schopnosti aj politickú vôľu tento plán pripraviť a víziu napĺňať.
Foto: Instagram Znepokojené matky

Znepokojené Matky

Znepokojené matky sú otvorená iniciatíva so snahou spájať aktívnych ľudí so záujmom o prostredie, v ktorom žijú. Upozorňujú nielen na problémy spojené s klimatickou krízou a stratu biodiverzity, ale aj na nečinnosť ľudstva a nezáujem politických elít riešiť tieto problémy.

„Sme matky detí, ktorým nechceme odovzdať planétu s kolabujúcim ekosystémom a pokrčením pliec. Nechceme len tak nečinne čakať a pozerať sa, ako tisíce vedcov bijú už desaťročia na poplach bez adekvátnej odozvy. Dookola a dookola vidíme alarmujúce správy o klimatickom stave našej planéty. Neustále čítame varovania a desivé prognózy vedcov. Svet rieši všetko možné, len nie ten najvážnejší problém, ktorému ako ľudstvo čelíme,“ uvádzajú Znepokojené matky.

Aké aktivity spájajú Znepokojené matky?

Počas Dňa matiek sa stretli kvôli organizácii pochodu za klímu cez Bratislavu, kde pochodovali s asi 400 ľuďmi. Následne slovenskému premiérovi odovzdali ich požiadavky na zmenu a skvalitnenie životného prostredia.

„Viaceré sme sa videli na pochode prvýkrát. Napriek tomu sme hneď vedeli veľmi jasne, čo nás spája. Keď sa ani po mesiaci pán premiér neozval, stretli sme sa s ďalšími znepokojenými ľuďmi a piknikovali pred Úradom vlády, “ uvádzajú Znepokojené matky.

Už ako býva zvykom, vtedajší premiér ich pozvanie neprijal. Prostredníctvom svojho Facebooku im ale vo videu odkázal, že je s nimi na jednej lodi a aj on chce „zelenšie Slovensko”.

Ich stanovisko k tomuto videu bola jasné: „To nestačí. Potrebujeme rýchle a efektívne kroky na zníženie emisií skleníkových plynov. Potrebujeme silné adaptačné opatrenia. Potrebujeme činy a nie slová. “

Foto: Instagram Znepokojené matky

Ciele iniciatívy Znepokojené matky

Znepokojené matky so svojimi činnosťami rozhodne nekončia. Pokračujú a majú pred sebou viaceré výzvy. Popri výchove detí, práci, domácnosti či snahe o oddych, tak ďalej intenzívne a urgentne bojujú za „tradičnú” klímu.

„Je čas na poplach, planéta je len jedna a zachrániť jej klímu môžeme len my. Zdá sa, že vedcov dostatočne nepočuť. Potrebujeme ich výzvy zakričať hlasnejšie. Pridajte sa k nám. Pomôžete nám tak meniť naše mesto, krajinu a planétu na miesto pre naše deti, kde sa bude dať žiť.“

Fridays for Future

Medzinárodné hnutie Fridays For Future pozná snáď drvivá väčšina z nás. Prvýkrát ho zorganizovala klimatická aktivistka Greta Thurnberg, ktorá každý deň protestovala pred švédskym parlamentom za účinnejšie opatrenia voči emisiám.

Greta týmto gestom vyvolala doslova globálne šialenstvo. Prvý protest sa konal 20. augusta 2018 a Greta na ňom poukázala na nespokojnosť s programom svojej vlády.

Milióny ľudí, najmä študentov z celého sveta, sa k nej ochotne a s obrovským odhodlaním pripájajú. 15. marca 2019 sa uskutočnili celosvetové protesty za zelenšiu budúcnosť a ku Grete sa pripojilo viac ako 1,2 milióna účastníkov.

K členom Fridays For Future sa môžeš pridať každý piatok po škole. Protesty sa konajú pred vládnymi budovami v Bratislave, Košiciach, Žiline a v Liptovskom Mikuláši.

Foto: Fridays for Future

Ciele iniciatívy Fridays For Future:

  • zastaviť fosílne palivá,
  • znížiť uhlíkovú stopu,
  • zastaviť ťažbu uhlia,
  • sociálna spravodlivosť,
  • menej ropnej produkcie,
  • vytvoriť lepší svet pre budúce generácie.
Foto: Instagram Fridays For Future

Toto je len zlomok z inšpiratívnych slovenských projektov, iniciatív, neziskových organizácií, občianskych združení a profilov na sociálnych sieťach bojujúcich za zelenšiu budúcnosť. Máte aj vy nejaké zelené projekty, ktoré sa oplatí sledovať?

Uložiť článok

Najnovšie články