Robert Markowitz/NASA

Vedci sledovali dvoch astronautov - dvojičky, a to ako pobyt vo vesmíre vplýva na ich DNA. To, čo zistili, ich prekvapilo.

Jednou z mnohých oblastí, ktoré študuje NASA na svojich astronautoch je vplyv dlhodobého pobytu vo vesmíre na ľudský organizmus. Avšak toto sledovanie nie je jednoduché, keďže ľudské telo sa mení v čase, a tak porovnanie zdravotného stavu astronauta pred a následne po prílete z vesmíru, nemusí priniesť vždy hodnoverné závery. Tentoraz však NASA skúmala dvoch bratov – dvojičky a závery z výskumu doslova šokovali vedcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Experiment s dvojičkami prebiehal počas rokov 2015 a 2016 a zúčastnili sa ho Scott a Mark Kellyovci. Scott strávil na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS jeden rok, v období medzi marcom 2015 a marcom 2016. Mark, bývalý astronaut ostal na Zemi. Počas tohto obdobia vedci sledovali a testovali obidvoch bratov, aby zistili, ako pobyt vo vesmíre vplýva na ich DNA. Keďže jednovaječné dvojčatá majú rovnakú DNA, porovnávacie testy majú v takomto prípade veľkú vypovedacou hodnotu.

Hlavným dôvodom, prečo sa o to vôbec NASA zaujíma je, že vo vesmíre je pomerne silné kozmické žiarenie, ktoré môže pri dlhodobom pobyte pôsobiť negatívne na ľudské gény či dokonca poškodiť DNA. Tieto testy sú dôležité najmä do budúcnosti, v ktorej sa predpokladá s dlhodobými letmi či s kolonizáciou iných planét.

Predbežné výsledky z testovania dvojčat boli prezentované prednedávnom na stretnutí NASA zameraný sa výskum ľudí. Veľkým prekvapením vo výsledkoch bolo, že Scottove teloméry sa predĺžili, v porovnané telomérami jeho brata, ktorý bol na Zemi.

„Je to presný opak toho, čo sme očakávali“ povedala Susan Bailey, radiačná biologička z Coloradskej štátnej univerzity.

Teloméry sú koncové časti niektorých chromozómov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu počas redukčného delenia. Pri bunkovom delení sa teloméry skracujú. Dĺžka Scottových sa ale pomerne veľmi rýchlo vrátila do normálu po tom, čo sa vrátil na Zem. Zatiaľ si vedci nie sú istí, ako k tomu došlo. To bude predmetom ďalších štúdií, ktorých závery sa očakávajú v roku 2018.

Nezmenili sa len teloméry, ale zmena bola viditeľná aj v samotnom DNA. Konkrétne metylácia Scottovej DNA neprebiehala tak rýchlo, ako u jeho brata Marka, ktorý bol na Zemi. Toto zistenie však bolo menej prekvapujúce ako zmeny v telomérach.

V každom prípade, toto všetko sú iba predbežné výsledky výskumu, ktorý sa v súčasnosti iba naplno rozbieha. Podrobné závery a zistenia môžeme očakávať koncom tohto roka, alebo až v roku 2018. Už teraz je ale jasné, že výsledky budú rozhodne vzrušujúce.

Pozri aj: Prečo je plánovanie spánku jednou z najdôležitejších úloh NASA?

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com, nasa.gov, nature.com
Uložiť článok

Najnovšie články