Foto: flickr.com(Dick Culbert)

Tropické oblasti sa môžu zmeniť na peklo, ak sa ocitnete v blízkosti tohto stromu.

Rozprávka o Snehulienke sa stáva realitou. Zahryznúť do jedovatého jablka je totiž v niektorých častiach Zeme dosť pravdepodobné. Tento strom je tak nebezpečný, že ho označujú červenými krížmi a ľudia sa mu zďaleka vyhýbajú. 

Skutočný strom smrti existuje. Toto pomenovanie si vyslúžil od Guinnessovej knihy rekordov, kde ho právoplatne označili ako najnebezpečnejší strom sveta. Za názvom manchineel, v latinčine tiež známom ako Hippomane mancinella, sa skrýva strom z tropických karibských oblastí, vyskytujúci sa taktiež na juhu Severnej Ameriky a v severných miestach Južnej Ameriky.

Wikimedia

Na ostrove Tobago s ním v roku 1999 prišla do kontaktu rádiologička Nicola Stricklandová. Tropická dovolenka sa vo chvíli zmenila na peklo. So svojím priateľom počas prechádzky na pláži objavili ovocie podobné menším jablkám. Akonáhle z nich ochutnali, začali sa prejavovať nebezpečné účinky jedu. Hrdlá im opuchli do takej miery, že nedokázali prehĺtať. Každá časť tohto stromu je jedovatá a priamy kontakt s ním môže pre mnohých skončiť smrťou.

Manchineel patrí k rodu euphorbia, v rámci ktorého poznáme napríklad rastlinu prýštec, známu aj ako vianočnú hviezdu. Tú si kupujeme najmä v období vianočných sviatkov pre skrášlenie domova. Také nebezpečie ako manchineel však nepredstavuje. Strom produkuje hustú mliečnu šťavu, ktorá prúdi z kôry, listov a z ovocia. Na ľudskej koži dokáže spôsobiť popáleniny. Obsahuje množstvo toxínov, no predpokladá sa, že najhoršie reakcie u ľudí spôsobuje organická zlúčenina phorbol. Táto látka je vysoko rozpustná vo vode, čo znamená, že ak na strom prší, kvapky vody phorbol nasiaknu a strom sa stáva nebezpečným aj vtedy, ak len stojíte v jeho blízkosti.

Flickr

Práve kvôli hrozbe, ktorú tieto stromy predstavujú, sú vo svojom domácom prostredí často označené červeným krížom, varovnými tabuľami či rôznymi nápismi. Napriek nebezpečným látkam sú významnou súčasťou miestnych ekosystémov. Rozrastajú sa do hustých kerov, čo zabraňuje pobrežným eróziám. Ich odstránenie by tak značne narušilo stabilitu pobreží a mohlo by napáchať množstvo škôd.

Flickr

V oblasti Karibiku sa ich drevo využíva napríklad na výrobu nábytku. Už oddávna sa s ním opatrne pracuje, pričom sa necháva vysušiť na slnku, aby bolo zbavené toxických látok. Jeho spaľovanie však môže spôsobiť dočasnú slepotu či iné poškodenie očí, nehovoriac o tom, že ani vdychovanie dymu nie je veľmi prospešné. Podľa článku Elly Davies pre BBC skutočnú smrť dokáže spôsobiť najmä ovocie: „Požitie ovocia môže byť fatálne, keďže nasledujúce efekty vracania a hnačiek môžu celkom dehydrovať telo.“

Nicola Stricklandová a jej priateľ, ktorí mali tú česť zoznámiť sa so stromom manchineel aj prostredníctvom jeho ovocia, napokon prežili. Ich bolesť však trvala dlhých 8 hodín. Dodnes spomínajú na nepríjemnú skúsenosť, cez ktorú varujú aj ostatných. Nápisy a červené označenia skutočne netreba ignorovať a aj keď táto hrozba v prírode má svoj zmysel, do kontaktu s ľuďmi neprichádza rada. Z tohto tropického pekla vás bozk pravej lásky totiž nedostane.

Pozri aj: Čínska vlogerka sa otrávila v priamom prenose. Aloe vera si pomýlila s jedovatou rastlinou a skončila v nemocnici

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články