Pixabay

Ivana Gallasová / / Veda
Napriek tomu, že rok 2030 je za dverami, prinesie viac zmien než by si očakával. Nebudú to len zmeny týkajúce sa technologických, medicínskych a iných prevratov ale najmä drobnosti, ktoré uľahčia tvoj každodenný život. Nevieme síce predpovedať budúcnosť no vieme ti povedať, aké pokroky so sebou prinesie.

Každým dňom sa technológie posúvajú smerom vpred a s nimi prichádzajú aj inovácie, ktorých účel je pomôcť nám ľuďom uľahčiť si život čo najviac. Či už ide o medicínske pokroky, o ktorých si ani len nesníval alebo tie technické, ktoré nám ušetria čas pri všetkom od nakupovania až po cestovanie, presvedč sa sám, že sa naozaj máme na čo tešiť (alebo naopak).

Prebudenie do vône

V roku 2030 tvoje ráno začne príjemným hlasom vychádzajúcim z iPhonu (v tej dobre pravdepodobne verzie 14) želajúcim dobré ráno, izba sa zaplní svetlom a ty si budeš môcť vybrať na akú vôňu máš náladu. Či už to bude káva alebo slanina, zariadenie napojené na tvoj mobil ti zariadi vôňu, akú budeš chcieť. Môže to byť silná vôňa, ktorá ťa nakopne do nového dňa alebo upokojujúci závan na lenivé víkendy. Toto zariadenie bude mať aj ďalšie využitia. Pri nákupoch cez internet si budeš môcť jedlo, kvetiny alebo parfum ovoňať ešte pred tým, ako si ich objednáš.

Pixabay

Tvoja posteľ bude nastavená len pre teba

Jediný, koho budeš v roku 2030 môcť viniť za zlý spánok, si ty sám. Alebo tvoje deti. Alebo pes či mačka. Vo všeobecnosti nebudeš mať dôvod na zlý spánok, pretože sa v tvojej posteli budú nachádzať senzory, ktoré budú prispôsobené na tlakové body tvojho tela. Posteľ bude tiež kontrolovať tvoju teplotu, potenie a tvoj pulz a mobilná aplikácia ti pomôže zaradiť tieto dáta do cvičebného a stravovacieho plánu, ktorý bude samozrejme na mieru pre teba.

Chladnička sa postará o nákupy

Keď sa ti v roku 2030 minie mlieko, nemusíš hneď utekať do obchodu. Tvoja chladnička sa o všetko postará. Bude totižto monitorovať zoznam tebou schválených potravín, ktoré keď spotrebuješ automaticky objedná a čip pripojený na internet jej dovolí aj za ne zaplatiť bez toho, aby si to musel zakaždým schvaľovať.

Rastliny budú rásť vertikálne

Napriek tomu, že z väčšej časti bude jedlo vyzerať rovnako ako teraz, jeho produkovanie bude značne rozdielne. Ovocie, zelenina a obilniny budú rásť na vertikálnych paneloch a budú kontrolované umelou inteligenciou. Mäso sa bude vyrábať v laboratórnych podmienkach z kmeňových buniek hospodárskych zvierat. Dopad na agrikultúru bude obrovský. Do roku 2030 by mohla byť väčšina ornej pôdy vrátená do pôvodného stavu keďže vertikálne poľnohospodárstvo recykluje živiny a zaobíde sa bez pesticídov. Mäso vyrábané v laboratóriách zase neobsahuje antibiotiká, čo prinesie veľké plus pre životné prostredie.

Zipgrow

Zásielku ti prinesú drony

Jedlo a zásielky objednané cez internet ti prinesie až pred tvoj prah dron, navyše v presne určený čas. Všetko do váhy približne 5 kilogramov bude doručované týmto spôsobom, od kníh cez lieky až po čistiace prostriedky. Ak si zabudneš letné oblečenie alebo tenisky na výlete, objednáš si nové a dron ti to všetko prinesie v čo najrýchlejšom čase. Väčšina takéhoto doručovania by mala trvať menej než 30 minút.

Pixabay

Wi-Fi router bude kontrolovať všetko v dome

V roku 2030 nebudeš mať len inteligentný telefón ale už aj inteligentný dom. Wi-Fi bude kontrolovať všetky spotrebiče, televízory, svetlá, zámky, bezpečnostné senzory, klimatizáciu, kúrenie a tak ďalej. Aj keď nebudeš doma, čipy zabudované vo všetkých spotrebičoch a elektronických zariadeniach ti umožnia kontrolovať a regulovať tvoju domácnosť z hocijakého miesta, na ktorom sa práve budeš nachádzať.

Nábytok premiestniš len jednou rukou

Predstav si posteľ, ktorá sa cez deň uloží oproti stene, aby nezaberala miesto alebo poličky, ktoré sa pohybujú okolo a vedia ti izby buď rozdeliť na dve, alebo naopak z dvoch urobiť jednu veľkú. Nábytok budeš môcť presúvať prostým pohybom ruky. Individuálna možnosť prispôsobenia nábytku bude veľkým trendom, nakoľko byty v mestských oblastiach sa stávajú stále menšie a menšie. Jednak to prinesie menšie náklady na život a na druhej strane zredukuje potrebu priestoru na uskladňovanie nepotrebných vecí.

Riadenie auta a parkovanie bude minulosťou

Nie, ani v roku 2030 ešte nebudeme mať lietajúce autá. No zmena nastane aj v tejto oblasti. Autá už nebudú potrebovať vodiča a vďaka elektronickým senzorom, pokročilým zabudovaným mapám a „komunikácií“ áut medzi sebou si budeš môcť vybrať, či chceš auto riadiť sám alebo nastavíš autopilota a užiješ si jazdu. Keď prídeš na miesto, auto si samé nájde parkovacie miesto a pohodlne zaparkuje.

Pixabay

Letecká doprava bude rýchlejšia

Nadzvukové lietadlá budú schopné dopraviť ťa z New Yorku do Londýna za štyri hodiny a z New Yorku do Los Angeles to bude trvať len dve a pol hodiny. Rýchlejšia doprava bude ľudí lákať lietať oveľa častejšie čo vedie k tomu, že zmeny nastanú aj pri komerčných letoch v lietadlách ako je Boeing alebo Airbus. Spoločnosť Airbus pracuje na projekte zvanom „The son of Concorde“- plánuje lietadlo, ktoré prekoná rýchlosť zvuku 1,4-krát.

Rozpoznávanie tváre zvýši bezpečnosť

Dostať sa cez bezpečnostné kontroly na letisku bude trvať v roku 2030 oveľa kratšie. Žiadne občianske preukazy ani letenky nebudú kontrolované bezpečnostnou službou ani pracovníkmi letiska. Rozpoznávanie tváre potvrdí identitu cestujúceho, keď bude odovzdávať batožinu. Aj ubytovanie do hotela bude pohodlnejšie. Do izby sa dostaneš pomocou svojho telefónu.

Kľúče budú minulosťou

Všetko, čo budeš potrebovať na to, aby si sa dostal domov, do kancelárie alebo hocikde inde bude (ako inak) telefón. Bezpečnostný systém ťa pustí dnu použitím akéhokoľvek mobilného zariadenia. Čiže aj keď sa ti vybije baterka, budeš môcť použiť iný telefón, ktorý naskenuje tvoj odtlačok prsta alebo tvár a otvorí ti dvere. Ak ti telefón ukradnú, prihlásiš sa opäť z iného a zmeníš bezpečnostný kód. Keď budeš chcieť požičať „kľúč“ kamarátovi, pošleš mu digitálny kľúč, ktorý môžeš nastaviť na obmedzený čas a on sa jednoducho dostane dnu.

Okuliare ti rozšíria realitu

V roku 2030 už budú okuliare s virtuálnou realitou vymoženosťou, ktorá sa dostane do rúk každému a budú mať využitie v každodennom živote. Budeš cez ne vidieť správy, ktoré ti prídu na mobil s tým, že zároveň budeš vidieť a počuť všetko, čo sa deje okolo teba. Tvoje gestá, pohyb očí a hlas budú ovládať, čo cez okuliare uvidíš. Realitný agenti budú pomocou nich predávať domy, doktori môžu počas operácie kontrolovať pacientove životné funkcie, hráči golfu zase uvidia rýchlosť vetra svoje skóre, a to je len začiatok. Virtuálna realita prinesie zážitky ako šplhanie na Mount Everest alebo návštevu Marsu priamo z tvojho domu.

Pixabay

Energia bude stále viac zelená

Získavanie energie nebude záležitosťou jedného zdroja, no hneď niekoľkých zmiešaných zdrojov zahŕňajúcich zemný plyn, vietor a malých prispievateľov, ako vodná a jadrová energia. Solárna energia síce bude tvoriť len malý obsah v tejto zmesi zdrojov ale bude využívaná viac než dnes. Toto mixovanie energií bude prospešné pre životné prostredie a zníži znečistenie ovzdušia.

Tvoj dom bude mať „baterku“

Batéria v tvojom dome bude len ďalším systémom ako je bojler na ohrievanie vody. Ťažká škatuľa schovaná v pivnici alebo v garáži, ktorú si ani nevšimneme, až kým nebude potrebovať vymeniť. Na čo však bude slúžiť? Bude zásobníkom energie pre prípad výpadku prúdu a bude zbierať a uschovávať energiu zo solárneho panelu čo znamená, že tvoj dom sa postupne stane energeticky nezávislý.

Pixabay

Voda bude recyklovaná

Stále dokola. Voda, ktorú využiješ pri sprchovaní sa prečistí a skoro všetka sa vráti späť do obehu. Rovnako to bude aj s vodou z drezu a záchodu. Vznikne tým uzavretý systém, ktorý pomôže ľudstvu pri udržiavaní kritických vodných zdrojov.

Implantované mikročipy sa uistia, či užívaš predpísané lieky

Implantovaná technológia bude obrovským pomocníkom pri zdravotných problémoch. Tvoje životné funkcie budú monitorované 24/7 rovnako, ako hladina glukózy v tvojej krvi či tlak. V prípade nutnosti toto zariadenie zavolá záchranku a upozorní tvojho doktora. Takisto bude schopné dávkovať presné množstvo liekov do tvojho tela, takže sa nestane, že svoj liek zabudneš užiť.

Budeš mať medicínsku starostlivosť navrhnutú presne podľa tvojej genetiky

Už pár hodín po narodení budú doktori schopní na základe DNA novorodenca poskytnúť celoživotný plán pre medicínsku starostlivosť, ako je prevencia chorôb, ich skoré odhalenie a liečba. Všetko od predpisu liekov až po medicínsku starostlivosť bude striktne viazané na náš genetický profil.

Pixabay

Orgány na transplantáciu zo skúmavky

V roku 2030 bude vytváranie orgánov v Petriho miskách záchranou pre mnoho ľudí, ktorí sú na zozname čakateľov. Pre tých, čo potrebujú nové srdce alebo pečeň, bude tento prevrat šancou na nový život.

Na (ne)šťastie tvoj smartphone zaznamená všetko, čo povieš

Patríš medzi ľudí, ktorí zabudnú čo majú spraviť v sekunde, ako im to niekto povie? Nezúfaj, čoskoro sa to stane minulosťou. Tvoj mobil ti to jednoducho pripomenie. Bude nahrávať všetky rozhovory hocikde sa budeš nachádzať a prehrá ti ich na tvoju požiadavku. Táto funkcia môže byť užitočná, ale kto by si chcel pamätať všetko, čo povedal po piatich panákoch? Asi nikto.

Používanie hotovosti bude tabu

Bankovky a mince síce stále budú v obehu, no budú sa používať len na malé množstvo platieb a iných transakcií. To isté platí aj pre kreditné karty. Väčšina platieb bude realizovaná elektronicky s použitím tvojho bankového účtu cez tvoj telefón, ktorý bude zabezpečený rozpoznávaním hlasu, tváre a odtlačku prstov.

Pixabay

Napriek tomu, že väčšina týchto vynálezov ešte patrí do sveta sci-fi, ich prínos pre ľudstvo bude obrovský. Samozrejme, že nemôžeme predpovedať všetky zmeny, ktoré so sebou rok 2030 prinesie no dúfajme, že väčšina z nich bude pozitívna a pomôže nám k ekologickému a zdravému životu, ktorý však bude bez obmedzení.

Pozri aj: Takto bude podľa aktuálnych predpovedí vyzerať človek o niekoľko miliónov rokov evolúcie

interez.sk, kiplinger.com


Komentovať (0)