Ilustračné foto: MaxPixel

Zoologické záhrady neraz nemajú podmienky na to, aby v nich zvieratá nažívali šťastne a spokojne.

Pre pobavenie ľudí a pre peniaze sme však ochotní všetkého. Aby toho nebolo málo, niektorí ľudia sa správajú v zoologických záhradách úplne neprípustne, zvieratám ubližujú a v nejednom prípade doplatí zviera na ľudskú hlúposť. Je až na zamyslenie, ktoré stvorenie je vôbec inteligentné a schopné empatie, človek alebo zviera.

Bezohľadní návštevníci

Dôkazom je bezohľadná návštevníčka, ktorá takmer pripravila o život Júliusa, vzácneho 39-ročného šimpanza. Julius je najznámejším šimpanzom nórskej Dyreparken Zoo, obľúbili si ho nielen opatrovatelia, ale aj návštevníci. Niektorí si však nevážia život iného tvora a keď si opatrovatelia všimli, že sa Julius správa zvláštne, okamžite ho uspali, aby ho vyšetrili.

Fľaša s drogou

Opatrovatelia si všimli, že Julius mal na tele vážne poranenia, zjavne si ich však spôsobil sám. Boli zmätení a nechápali, čo viedlo šimpanza k takémuto správaniu. Mysleli si, že sa mu do rany dostala infekcia, preto bol nepokojný a pokúsil sa vlastnú ruku si odhryznúť. Až po chvíli pochopili, že Julius je jediný šimpanz vo výbehu, ktorý si sám dokáže odskrutkovať vrchnák z fľaše. A presne to aj zvedavý šimpanz urobil, keď neznáma žena do výbehu vhodila fľašu s drogou, ktorú sa zatiaľ nepodarilo identifikovať.

Foto: unsplash

Polícia už prípad rieši

Udalosť sa odohrala ešte 21. februára tohto roka a šimpanz sa našťastie celkom zotavil. Samozrejme, zamestnanci zoo to nechcú nechať len tak a po žene začali pátrať. Polícia už má v rukách záznamy z bezpečnostných kamier. Našťastie, nápomocní sú aj návštevníci, práve tí sa vyjadrili, že videli, ako neznáma žena hodila do výbehu fľašu a mysleli si, že je v nej sóda.

Vyjadrenie veterinára

Rolf-Arne Ølberg, ktorý pôsobí ako veterinár v spomínanej zoo sa pre médiá vyjadril, že z toho, čo sa stalo, je úplne v šoku. Dodáva, že je rád, že sa rany zahojili, no nebyť rýchleho zásahu zamestnancov, Julius mohol dopadnúť omnoho horšie. Veterinár odobral Juliusovi vzorky krvi a moču a ukázalo sa, že šimpanz skutočne požil nebezpečné množstvo drogy. Úrady zatiaľ nezverejnili, o akú drogu išlo a prioritou zoo je postarať sa o Juliusa a jeho zdravotný stav.

Miláčik ľudí

Julius sa narodil ešte v roku 1979 a ako mláďa ho jeho matka opustila. Našťastie, ujali sa ho opatrovatelia a Julius sa po čase stal hviezdou a miláčikom ľudí. Vystupoval v dokumentárnom filme pre deti a neraz sa ocitol aj na titulných stránkach novín. Preslávil sa totiž hneď niekoľkými útekmi zo zoo. Všetci dúfajú, že Julius bude v poriadku a podobný incident sa už nezopakuje.

allthatisinteresting, tnp
0
Uložiť článok
Komentovať