Ilustračné foto: flickr.com (uniunitwins)

Celé to mohlo skončiť inak.

Občas sa k nám dostane počas všedných dní obzvlášť smutná informácia. Tou dnešnou je smrť Flavie, samice slona ázijského, ktorá celý svoj život prežila v zajatí. Celých 43 rokov bola súčasťou zoo v Cordobe na juhu Španielska. Najhoršie na tom je, že počas tohto obdobia nemala pri sebe nikoho svojho druhu. Vyslúžila si preto titul „najsmutnejší slon sveta“. 

Flavia sa do spomínanej zoo dostala ako trojročná, čím sa započal jej na slona pomerne krátky život. Jej stav sa podľa informácií začal radikálne zhoršovať v priebehu uplynulých šiestich mesiacov a podľa všetkého trpela aj depresiami. Celá situácia tragicky vyústila minulý týždeň v piatok, uviedol portál thelocal.es

Hanako

Tragický záver bol následkom dlhodobej situácie

Slonica náhle skolabovala vo svojej ohrade a následne už nebola schopná postaviť sa sama na nohy. Z tohto dôvodu ošetrovatelia zvolili eutanáziu. Ikona mesta Cordoba, ako ju mnohí poznali, tak zomrela utrápená samotou.

O zmenu podmienok, v akých Flavia skôr prežívala než žila, sa snažila skupina bojujúca za práva zvierat, PACMA. Podľa ich slov žila v zajatí a zároveň v samote, a preto sa pokúsili o jej presťahovanie na miesto, kde by mohla byť s ostatnými svojho druhu.

Ochrancovia sa nenechajú zastrašiť

Tento zámer sa ale nepodaril a situácia dospela k tragickému záveru. Ich snahou naďalej ostáva bojovať proti ďalšiemu umiestňovaniu zvierat do zoologických záhrad a zároveň proti rozmnožovaniu tých, ktoré už v zajatí žijú. „Počas dlhých rokov bola zajatá úplne sama v zoo. Veríme, že si už ďalšie zvieratá nebudú musieť prejsť niečim podobným,“ komentovala situáciu prezidentka skupiny PACMASilvia Barquero.

Vie sa, že slony sú veľmi sociálne zvieratá. V divočine nájdeme v skupinách približne 11 jedincov a výnimkou nie sú ani stáda s počtom 100 až 1000 jedincov. V takom prípade ide o megastáda, ktoré sú významnou súčasťou divočiny. Zároveň sa slony žijúce v takýchto spoločenstvách dožívajú až 70 rokov.

Sociálny život je pre slony veľmi dôležitý

Spoločenský život v zajatí preto pre tento druh zvieraťa predstavuje o to väčšiu prioritu a nemala by sa na ňu zabúdať. Počas sledovaní samostatne žijúcich slonov v zajatí sa dospelo k záveru, že sú dokonca schopné sebapoškodzovania. V dôsledku psychického napätia začínajú seba samých hrýzť alebo dochádza k javu, kedy sa im chvejú pery. To môže byť odkazom na nerovnováhu mentálneho zdravia jedinca.

independent.co.uk, dailymail.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy