Foto: Profimedia

Kórejská ľudovodemokratická republika má vážne problémy. Bojuje s nedostatkom potravín.

Severokórejský vodca Kim Čong-un oficiálne uznal, že Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) čelí nedostatku potravín. Na stretnutí popredných predstaviteľov vládnej strany podľa spravodajského portálu BBC povedal, že situácia s potravinami sa stáva čoraz napätejšou.

Poľnohospodársky sektor podľa Kim Čong-una minulý rok nesplnil svoje ciele týkajúce sa obilia v dôsledku tajfúnov, ktoré spôsobili záplavy. Ceny potravín v KĽDR prudko vzrástli.

Kilogram banánov za takmer 40 eur

Podľa webstránky NK News tam kilogram banánov stojí takmer 38 eur. To značí, že ak si chce obyvateľ krajiny kúpiť jeden priemerný banán, zaplatí zaň zhruba 5,40 eur, píše wed Unilad.

Foto: TASR (Kham/Pool Photo via AP)

Zhoršujúcu sa situáciu v krajine sa snaží vláda vyriešiť a vyvíja úsilie o zvrátenie negatívnych dôsledkov. Minulý mesiac boli podľa webu Radio Free Asia tamojší poľnohospodári požiadaní, aby každý deň prispeli dvomi litrami vlastného moču v snahe pomôcť pri vytváraní hnojív, ktorých má Severná Kórea taktiež nedostatok.

Ako web Unilad ďalej uvádza, krajina potrebuje zhruba 5,75 milióna ton potravín, aby dokázala nakŕmiť svoju populáciu. Tento rok však Severná Kórea príde o zhruba 1,35 milióna ton potravín.

Kim uviedol aj dobré správy

Kim rečnil počas zasadnutia ústredného výboru Kórejskej strany práce v Pchjongjangu a mal aj dobré správy. Ako uviedol, národná priemyselná produkcia vzrástla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o štvrtinu. Predstavitelia strany by mali počas zasadnutia rokovať o vzťahoch s USA a Južnou Kóreou, zatiaľ však nie sú známe žiadne podrobnosti.

Severná Kórea zatvorila svoje hranice, aby zabránila šíreniu ochorenia COVID-19. V dôsledku toho však prudko klesol obchod s Čínou, na ktorú sa KĽDR spolieha s potravinami, hnojivom a palivom. Krajina sa tiež trápi s medzinárodnými sankciami, ktoré na ňu uvalili pre jej jadrové programy.

Kim Čong-un v marci 2021 Foto: SITA

V apríli Kim prirovnal hospodárske ťažkosti KĽDR k „namáhavého pochodu“. Tento termín odkazuje na hladomor v 90. rokoch minulého storočia, ktorý nastal po rozpade Sovietskeho zväzu, v dôsledku čoho zostala KĽDR bez kľúčovej podpory. Celkový počet ľudí, ktorí v dôsledku hladomoru zomreli, nie je známy. Podľa odhadov by to však mohli byť až tri milióny.

Uložiť článok

Najnovšie články