Kim Čong-un v marci 2021 Foto: SITA

Opätovne sa špekuluje o jeho zdravotnom stave.

Severokórejský líder a vodca Kim Čong-un sa pred niekoľkými dňami ukázal verejnosti. Vyzerá chudšie ako v minulosti, čo opätovne vyvoláva otázky o jeho zdraví. 

Vodca Severnej Kórey sa k moci dostal pred necelými 10 rokmi a odvtedy neohrozene vedie krajinu. Nie je to tak dávno, keď sa vo veľkom špekulovalo o jeho zdraví, keďže sa dlho neukázal na verejnosti.

Diktátor schudol

V sobotu, 5. júna, ako píše The Guardian, opäť predstúpil pred kamery a pozorovatelia si mohli všimnúť, že Kimova hmotnosť išla dole. Podľa porovnávacích fotografií z minulosti, napríklad z novembra 2020 či marca tohto roku, to vyzerá, že Kim zhodil.

Kim Čong-un v marci 2021/aktuálna fotografi. Foto: SITA

Kim je silný fajčiar a jeho otec, Kim Čong-il, zomrel v roku 2011 pravdepodobne na infarkt. Keďže asi 37-ročný súčasný vodca má v rodine túto predispozíciu a vedie nezdravý životný štýl, mnohé médiá špekulovali o tom, či nemá vážne zdravotné problémy. Juhokórejská spravodajská služba uvádzala minulý rok, že podľa ich výpočtov mal Kim v minulosti aj 140 kilogramov.

Vstúpil si do svedomia, alebo sa lieči

Momentálne nie je jasné, čo stojí za vodcovým schudnutím. Môže to byť choroba, ale pokojne aj snaha upraviť si životný štýl a zlepšiť postavenie vo svojej krajine. Nie je nič nové, že Severná Kórea bojuje s nedostatkom.

Kimovo zdravie sa rozoberá pomerne často. V roku 2014 podstúpil operáciu členka a na verejnosti sa objavil s vychádzkovou palicou. Jeho dlhšia neprítomnosť na jar minulého roka vyvoláva špekulácie či nepodstúpil operáciu srdca, dokonca sa hovorilo aj o tom, že mohol zomrieť. Vierohodnejšie však bolo, že sa izoloval z obáv pred koronavírusom a možnej nákazy, aj keď režim vyhlasuje, že doteraz nezaznamenali ani jeden prípad.

 

0
Uložiť článok
Komentovať