Nepálsky šerpa Kami Rita, Foto: TASR/AP

Vyšplhať sa na vrchol Mount Everestu, to chce odvahu.

Je to výzva aj pre toho najskúsenejšieho horolezca. Je potrebná istá príprava, výbava a ideálne aj skúsený sprievodca. Aj napriek tomu všetkému to však nezvládne každý a Everest si každý rok vyžiada svoje obete. To však neodradilo šerpu Kami Rita, ktorému sa dokonca podarilo pokoriť svetový rekord.

Dva pokorené rekordy

Denník BBC uvádza, že šerpa Kami Rita pokoril v polovici mája hneď dva rekordy. Na vrchol Mount Everestu sa vyšplhal už 23. krát a navyše, podarilo sa mu na horu vyjsť dvakrát v priebehu jediného týždňa, čo sa doteraz ešte nikomu nepodarilo. Šerpa má dnes 49 rokov a na vrchol Everestu sa prvýkrát dostal ešte v roku 1994. Aj keď sa mu podarilo to, čo doteraz ešte nikomu, hovorí, že s horolezectvom neplánuje prestať, ba práve naopak. Hovorí, že kým mu slúži zdravie, môže šplhať, koľko sa mu zachce. S kyslíkom napríklad pokojne aj do 60.

View this post on Instagram

Everest base camp South side. 5353 m.

A post shared by Kami Rita Sherpa (@kamiritasherpa) on

Spoliehajú sa na skúsených šerpov

Kami Rita dodáva, že o prekonanie rekordu sa nepokúšal zámerne. Jednoducho sa venoval tomu, čo má rád. Keby bol o rekorde vedel, možno by mal dnes na účte výstupov ešte o niečo viac. Dostať sa na vrchol hory pritom vôbec nie je ľahké a zahraniční turisti sa spoliehajú na schopnosti, znalosti a skúsenosti miestnych šerpov. Šerpovia sú väčšinou pôvodom z Nepálu a ich úlohou je nájsť najbezpečnejšiu trasu na vrchol, zabezpečovať laná a starať sa o dostatočné zásoby kyslíka či iných vecí nevyhnutných pre výstup.

Na šerpov sa zabúda

Aj na svojej poslednej ceste na vrchol sprevádzal Kami Rita skupinku ľudí, konkrétne policajtov z Indie. Aj keď Kami Rita chápe, že sú ľudia na svoj výstup hrdí, dodáva, že na prácu šerpov sa neraz zabúda, pritom bez nej by výstup často nebol možný. Práve šerpovia sa starajú o bezpečnosť výstupu počas celej cesty, čo nie je vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Následne sa však spomína len skupinka samotných horolezcov, ich odvaha a odhodlanie a na úsilie vynaložené šerpami sa zabúda. Mnohí dokonca tvrdia, že vystúpiť na vrchol už nie je také ťažké, ako to bolo kedysi. Skúste to však bez šerpov.

View this post on Instagram

Step 23 Everest kami Rita Sherpa 2019

A post shared by Kami Rita Sherpa (@kamiritasherpa) on

Duchovná cesta

Výstup na vrchol Everestu však pre Kami Ritu nie je len obyčajným výstupom, je to aj duchovná záležitosť. Mesiace pred tým, ako má na horu vystúpiť sa začne k bohyni modliť. Podľa neho je totiž každá hora bohyňou a ak má byť výstup úspešný, bohyňa to musí odobriť. A zdá sa, že hora má Kamiho naozaj rada. Druhí dvaja najzdatnejší horolezci majú totiž za sebou „len“ 21 výstupov, pričom obaja sa už rozhodli uchýliť do dôchodku. Okrem toho, 39 ročný šerpa Ngima Nuru sa tento rok chystá na svoj 22. výstup.

Aj keď je Mount Everest šerpovou srdcovou záležitosťou, nie je to jediná hora, na ktorú sa vyšplhal. Okrem toho sa mu podarilo dostať napríklad na vrchol hory K-2 v Pakistane či na horu Cho-Oyu.

allthatisinteresting, bbc
Uložiť článok

Najnovšie články