Foto: paolod7b9, vilnius_heritage (Instagram)

Republika Užupis je krajinou, akú nikde inde na svete nenájdete.

Republika Užupis. Ešte ste o nej nepočuli? Nečudo, mnoho ľudí ju vôbec nepozná. Táto neuznaná „krajina“ sa nachádza v hlavnom meste Litvy a má prezývku litovský Montmartre. Založilo ju totiž 12 umelcov a práve umenie v nej hrá najdôležitejšiu úlohu. Okrem toho je zaujímavá aj svojou ústavou, ktorá napríklad dáva každému psovi právo na to byť psom.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa pozriete na mapu hlavného mesta Litvy, zistíte, že mestskú časť Užupis od zvyšku Vilniusu oddeľujú rieky Vilnia a Neris. Užupis je tak „odstrihnutý“ od litovskej metropoly a s mestom republiku spája celkom 7 mostov. Aj to je možno dôvod, prečo v týchto miestach vznikla v roku 1997 „samostatná republika“. Predzvesťou však boli aj iné udalosti 20. storočia.

V časti Vilniusu nazvanej Užupis žila od nepamäti židovská komunita. Počas druhej svetovej vojny tak kvôli holokaustu ostala bez života. Pri okupovaní nacistami, boli totiž litovskí židia buď rovno zabití, alebo presúvaní do koncentračných táborov. Užupis ostal vyľudnený. A veľa sa toho nezmenilo ani v časoch Litovskej socialistickej republiky.

Počas socializmu sa Užupis stal centrom pre marginalizované skupiny obyvateľstva hlavného mesta Litvy. Opustené domy v odstrihnutej časti mesta obývali najmä bezdomovci či prostitútky. Okrem nich sa tu sústreďovali aj rôzni umelci, bohémi a tzv. „voľnomyšlienkári“. Aj preto bol Užupis najviac zanedbanou časťou Vilniusu, ktorú by ste v tomto období navštíviť určite nechceli.

Po tom, ako Litva získala nezávislosť sa však všetko zmenilo. Teda nie úplne všetko. Užupis bol stále naďalej vyhľadávaný umelcami aj ľuďmi bez domova. Zmenila sa však atmosféra tohto miesta. Zo zanedbanej časti mesta sa stávala oáza umenia. Na 60 hektároch tu dnes žije približne 7000 obyvateľov, pričom sa približne 1000 venuje nejakej umeleckej činnosti. Práve preto získal Užupis prezývku litovský Montmartre.

Republika Užupis vznikla v roku 1997. Založilo ju 12 umelcov, ktorí svetu predstavili vlajku novovzniknutej krajiny, hymnu i vlastnú menu. Užupis mal hneď od začiatku svojho prezidenta, ktorý je v úrade vlastne dodnes. Je ním Romas Lileikis, miestny básnik, muzikant a filmový režisér. Najčastejšie ho môžete stretnúť v kaviarni Uzhupis cafe, hneď naľavo za hlavným mostom z Vilniusu. Užupis má okrem prezidenta aj svojho ochrancu. Ním je anjel, vyobrazený na soche na miestom námestí, ktorý má symbolizovať umeleckú slobodu republiky.

'The Angel of Užupis' Vilnius

Okrem prezidenta má republika Užupis aj vládny kabinet, armádu o sile 12 mužov a samozrejme vlastnú ústavu. Tá mimochodom patrí k tým najzaujímavejším na svete. Nájdete tu celkom 39 článkov, ktoré odzrkadľujú podstatu krajiny aj života jej obyvateľov. Ústava napríklad udáva každému psovi právo na to byť psom, ľudia naopak majú právo nemať žiadne práva. Mierne v nesúlade ďalej ústava udáva obyvateľom právo na to aby boli šťastní, no hneď v ďalšom článku spomína aj právo na to boli nešťastní. Vo svojej podstate ústava každému človeku umožňuje cítiť sa a konať podľa vlastných pocitov a uváženia.

Republika Užupis oslavuje svoju nezávislosť 1. apríla a nie je to vôbec náhoda. Tvorca ústavy, spomínaný prezident Romas Lileikis, tento dátum zvolil práve preto, aby poukázal na humornú stránku vzniku republiky. Nezávislosť na deň bláznov má značiť, že vznik republiky nie je serióznym politickým krokom a nejde o skutočný vznik nového štátu na území Litvy.

Vilnius panorama

Napriek tomu je republika Užupis vo Vilniuse turistickou atrakciou plnou umenia a kultúry. A aj keď na medzinárodnej scéne o tejto krajine takmer nikto nepočul, samotná Litva a hlavné mesto Vilnius republiku podporuje. Na mysli teda máme najmä rôzne kultúrne akcie a podujatia, ktorých je Užupis dejiskom. Vilnius však taktiež podporuje miestny cestovný ruch a tu žijúcich umelcov.

Pozri aj: Vznikol celkom náhodou, no celé storočia si to nikto nevšimol. O tomto miništáte na území Talianska ste dodnes určite nepočuli

Uložiť článok

Najnovšie články