Foto: Pixabay

Vo svete existuje niekoľko typov štátnych zriadení.

V niektorých krajinách vládne monarcha, v iných má len reprezentatívnu funkciu, poprípade len oklieštené právomoci. A podobne je to aj s prezidentom. Kým v niektorých kútoch sveta disponuje najsilnejším mandátom, inde sa o moc delí s parlamentom a niekde zase len reprezentuje krajinu. A potom sú tu ešte krajiny, kde vládne armáda, tie na ktorých čele je len jediný duchovný vodca či tie, kde má moc v rukách jediná strana a nebude ani nemôže to byť inak, kým sa nezmení ústava. Ako dobre sa vyznáte v štátnych zriadeniach rôznych krajín sveta? 

Navštívte tiež našu sekciu kvízov a otestujte sa aj z iných testov.

Japonsko

Japonsko je konštitučnou monarchiou. Cisár Naruhito je teda len reprezentatívnou hlavou krajiny, moc má v ruke parlament a aktuálny premiér Šinzó Abe.

Irán

Irán je jednou z mála teokrací vo svete. Krajina má síce prezidenta, vedie ju však najvyšší duchovný vodca Sajjid Alí Chámeneí.

Dánsko

Dánsko je konštitučnou monarchiou, alebo presnejšie parlamentnou. Hlavou štátu je kráľovná Margaréta II., novou premiérkou Mette Frederiksen.

Spojené kráľovstvo

Typickou konštitučnou monarchiou je Spojené kráľovstvo. Kráľovná Alžbeta II. je síce hlavou krajiny, moc má však rukách predseda vlády, ktorým je len krátko Boris Johnson.

USA

Systém v USA je kvôli federatívnemu zriadeniu trošku komplikovanejší, platí však, že ide o prezidentskú republiku. Najväčšiu moc v krajine má tak úradujúci prezident Donald Trump.

Rusko

Rusko je typickou poloprezidentskou republikou, kde je moc rozdelená medzi prezidenta a vládu. Krajinu tak vedú Vladimir Putin a Dmitrij Medvedev.

Švédsko

Aj Švédsko je podobne ako ďalšie severské krajiny konštitučnou monarchiou. Kráľom je Karol XVI. Gustáv, moc má však v rukách premiér Stefan Löfven.

Francúzsko

Podobne ako Rusko je aj Francúzsko poloprezidentskou republikou. O moc sa tak aktuálne delí Emanuel Macron a predseda vlády Édouard Philippe.

Slovensko

Slovensko je typickou parlamentnou republikou, kde má najväčšiu silu predseda vlády, ktorým je aktuálne Peter Pellegrini.

Holandsko

Holandsko je konštitučnou monarchiou s kráľom Viliamom Alexanderom. Predsedom vlády je Mark Rutte.

Thajsko

Konštitučnou monarchiou je aj Thajsko. Kráľ je Ráma X., predsedom vlády Prayut Chan-o-cha.

Čína

Čína je v tomto smere jedinečnou krajinou s vládou jednej strany. Najvyšší funkcionár Komunistickej strany Si Ťin-pching je prezidentom, člen politbyra Li Kche-čchiang premiérom.

Luxembursko

Ďalšou európskou konštitučnou monarchiou je Luxembursko. Kráľom je Henrich I., krajinu však aktuálne ako premiér vedie Xavier Bettel.

Saudská Arábia

Saudská Arábia je absolútnou monarchiou, všetku moc v krajine má teda v rukách kráľ Salmán ibn Abd al-Azíz.

Brazília

Rovnako ako USA je prezidentskou republikou aj Brazília. Krajinu tak aktuálne vedie Jair Bolsonaro.

Uložiť článok

Najnovšie články