Foto: pxhere.com

Jednou z výhod moderného sveta je možnosť nájsť si partnera aj prostredníctvom sociálnych sietí.

Niektorí ľudia sociálnym sieťam príliš neveria, iní zas na túto vymoženosť nedajú dopustiť. U mnohých zas sociálne siete spôsobili doslova závislosť. Čo však za tým všetkým stojí?

Určite ste už aj vy počuli o aplikácii s názvom Tinder. Jej úlohou je nájsť vo vašom okolí človeka, ktorý by sa vám mohol páčiť a je len na vás, či mu dáte najavo sympatiu alebo antipatiu. Za zdanlivo jednoduchou aplikáciou sa však predsa len ukrýva niečo viac. Ľudia dokážu stráviť celé hodiny posúvaním ikonky vpravo alebo vľavo len preto, lebo to v ich organizme spôsobuje vyplavovanie dopamínu.

Dokazujú to aj výsledky výskumov, ktoré tvrdia, že polovica užívateľov zoznamovacích aplikácií, ako je napríklad Tinder, nemá záujem o skutočné zoznamovanie sa s niekým, len sa im páči ten pocit, keď im niekto naznačí, že sú atraktívni. Prečo však majú tieto aplikácie moc vyvolať závislosť?

O vysvetlenie sa pokúsili odborníci ešte v roku 1940, keď o takom Facebooku či Tindri nikto ešte ani len nesníval.

Základom experimentu boli holuby a gambling a tvorcovia aplikácie Tinder dokonca priznali, že tento experiment ich k tvorbe istým spôsobom inšpiroval. Autorom experimentu bol svetoznámy psychológ a filozof Burrhus Frederic Skinner, ktorý stojí za nejednou bizarnosťou. Napríklad, pokúsil sa naučiť hrať na klavír ich domácu mačku a zostrojil zariadenie, ktoré malo udržať dieťa v pokoji.

Preslávil sa však teóriou operačného podmieňovania, v rámci ktorej tvrdil, že správanie človeka je možné ovplyvniť správnym nastavením pozitívnych a negatívnych posilnení, teda trestov a odmien. V rámci jedného zo svojich experimentov prinútil kŕdeľ hladných holubov, aby si mysleli, že náhodným ďobaním do páčky, im nádobka na potravu uvoľní zopár zrniek. Samozrejme, holuby ďobali do páčky čoraz viac a Skinner si všimol, že niektoré holuby postupom času ďobali podľa istého vzorca.

Podobné správanie spozoroval aj u patologických hráčov. Mnoho z nich sa pri hre riadilo istým rituálom, pretože verili, že im pri nasledujúcej hre prinesie šťastie. Avšak podobne, ako vzorce neprinášajú šťastie pri hrách, neuspeli ani holuby, nech už ďobali akokoľvek. Potrava bola totiž holubom dávkovaná v úplne náhodných časových intervaloch, ktoré ďobanie holubov nedokázalo nijak ovplyvniť. Napriek tomu však holuby neprestali.

Odborníci tvrdia, že podobne to funguje aj s aplikáciou Tinder. Keď človek raz dostane odmenu v podobe príjemného pocitu, neprestane len tak. Naopak, stane sa z toho závislosť a človek bude aplikáciu otvárať denne v nádeji, že tá odmena príde, aj keď sa tak nemusí stať.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články