Foto: Laura Petrilla / AP

Uja Anya z amerického Pittsburghu je momentálne centrom mediálnej pozornosti.

Vo štvrtok 8. septembra obehla svet správa, že kráľovná Alžbeta II. je v zlom zdravotnom stave. O pár hodín neskôr vyšla oficiálna správa o smrti panovníčky, ktorá zarmútila milióny ľudí. Našli sa však aj takí, ktorých táto informácia doslova potešila. Jednou z nich bola aj profesorka aplikovanej lingvistiky z Pittsburghu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kráľovná Alžbeta II. bola panovníčkou Spojeného kráľovstva a štátov Commonwealthu, ktorá vydržala na tróne rekordných 70 rokov. Minulý štvrtok sa objavili správy o tom, že zdravotný stav 96-ročnej vládkyne sa zhoršil a do škótskeho sídla kráľovskej rodiny sa stiahla aj celá jej najbližšia rodina.

Foto: AP

Podvečer rovnakého dňa bolo oficiálne potvrdené, že kráľovná zomrela. Keďže išlo o najdlhšie vládnucu panovníčku, správa zasiahla všetkých ľudí na planéte bez rozdielu generácií. Množili sa smutné odkazy, sústrasť vyjadrovali aj ďalší svetoví politici a osobnosti, no našla sa aj druhá strana mince.

Profesorka z pittsburghskej Carnegie Mellon University, Uju Anya, počas množenia správ o zhoršenom stave Alžbety II. napísala na Twitter: „Počula som, že hlavná panovníčka zlodejského, znásilňujúceho a genocídneho impéria konečne umiera. Nech je jej bolesť neznesiteľná,“ znelo v statuse, ktorý platforma Twitter vymazala pre násilný a nemiestny obsah.

Vlna reakcií, ktorá po tomto statuse nasledovala, bola nezadržateľná. Na jednej strane bola Anya terčom vyhrážania sa a kritiky, k čomu sa pridal dokonca aj zakladateľ Amazonu Jeff Bezos. Ten prezdieľal dnes už vymazaný Tweet profesorky a napísal: „Toto je niekto, kto údajne pracuje na tom, aby bol tento svet lepší? To si teda nemyslím,“ dodal miliardár.

Foto: SITA

Nezadržateľná lingvistka poslala Bezosovi odkaz, ktorý sa tiež neniesol v príliš pozitívnej emócii. „Nech si na teba všetci, ktorým si ty a tvoja nemilosrdná chamtivosť v tomto svete ublížili, spomínajú rovnako dobre, ako ja na svojich kolonizátorov,“ znelo v odpovedi.

Na druhej strane, Uju Anya sa za ostatný týždeň, možno nečakane, dočkala aj obrovskej podpory a slávy. Jej účet na Twitteri narástol z vtedajších približne 70-tisíc sledovateľov na dnešných 188-tisíc fanúšikov. Bola totiž jedna z mála, kto sa nebál smerom k úmrtiu Alžbety II. vyjadriť odlišný názor ako väčšina.

Keďže jej Twitter zmazal pôvodný status, Anya sa rozhodla potvrdiť svoje myšlienky ešte raz. Stále aktívne vyjadrenie znie: „Ak niekto očakáva, že vyjadrím niečo iné ako pohŕdanie panovníčkou, ktorá dohliadala na nadvládu, ktorá sponzorovala genocídu, ktorá zmasakrovala a vysídlila polovicu mojej rodiny a tí, ktorí sú dnes nažive, sa stále snažia prekonať následky tohto zločinu, môžete naďalej len snívať.“

Vojna v Nigérii

Rozhorčenie, nespokojnosť a odpor ku kráľovskej rodine a britskému impériu má u vysokoškolskej profesorky historický základ. Britov totiž viní za občiansku vojnu v Nigérii, ktorá prebiehala v rokoch 1967-1970. Africký štát bol totiž v 19. storočí britskou kolóniou. Kráľovná Alžbeta II. bola v čase vypuknutia vojny už 15 rokov na tróne.

Foto: Laura Petrilla (Twitter)

Dôvodom konfliktu bol boj nigérijskej vlády proti separatistickej skupine Biafra z juhu. Keďže Nigéria vzhľadom na bohatstvo nerastných surovín predstavovala dôležitý kus zeme, Británia odmietala stratiť svoj vplyv. Vojna bola brutálna, zbrane a snaha o udržanie britského vplyvu spôsobili mnohopočetné straty na životoch, krajinu zasiahol aj hladomor, ktorý si vyžiadal desaťtisíce detských životov.

Matka Anye mala v tej dobe už dve deti pod 10 rokov a čakala tretie. Museli utekať a skrývať sa. Ako dnes spomína Uju Anya, polovica jej príbuzných zomrela kvôli britskej chamtivosti a ich zbraniam. „Toto je dedičstvo tejto vojny, bol to holokaust, genocída a kruté zabíjanie,“ cituje ju The Guardian.

Vyjadrila sa aj univerzita, ktorá ju zamestnáva

Na rázne vyjadrenia lingvistky musela zareagovať aj univerzita. „Netolerujeme urážlivé a nevhodné správy, ktoré dnes Uju Anya zverejnila na svojom osobnom účte na sociálnej sieti. Slobodné vyjadrenie je jadrom poslania vysokoškolského vzdelávania, avšak názory, ktoré zdieľala, absolútne nereprezentujú hodnoty inštitúcie, ani štandardy diskurzu, ktoré sa snažíme podporovať,“ napísali na svoj Twitter.

Samotná Uju Anya sa vyjadrila, že jej názory neodrážajú názory školy, s čím je v podstate vyrozumená. Dodala, že sa nebojí o svoje pracovné miesto, ani o pozíciu v spoločnosti.

Uložiť článok

Najnovšie články