Foto: Profimedia

Kto je zodpovedný za bombardovanie nemocníc, škôlok či divadla, v ktorom sa ukrývali deti?

Celý svet sa v súčasnosti pozerá na ruského prezidenta Putina. Jeho konanie je ťažko pochopiteľné, viedlo k stratám mnohých životov, vrátane žien a detí. Jedným z ľudí, ktorí vydávajú pokyny na útok, je aj Mikhail Mizintsev. Práve on mal vydať príkaz na bombardovanie pôrodnice či školy. Vyslúžil si prezývku Mariupoľský mäsiar.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na rukách má krv žien, ale aj detí

Ruský generálplukovník Mikhail Mizintsev je podľa všetkého človek, ktorý vydal povel na zbombardovanie Mariupoľa. Podľa portálu Daily Mail sa postaral o to, aby ľudia nemali prístup k vode, jedlu a energiám a tento stav pretrváva už mesiac. Následkom neľútostných útokov a obliehania prišlo o život už množstvo civilistov, vrátane žien a detí.

Mizintstev od roku 2014 pôsobí ako riaditeľ Ruského národného centra pre obranu a podarilo sa ho identifikovať ako človeka, ktorý je zodpovedný za operácie v Mariupole. Ako informuje portál Reuters, ukrajinských vojakov vyzval, aby okamžite zložili svoje zbrane a vzdali sa. Dodal, že v Mariupole zavládla vážna humanitárna kríza, no je ochotný prisľúbiť, že každý, kto sa dobrovoľne vzdá, sa bezpečne dostane z mesta preč.

Foto: Mil.ru, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Keď sa vojaci odmietli vzdať a Rusku poslali odkaz, že zloženie zbraní neprichádza do úvahy, rozhodol sa Mizintsev konať. Mariupoľ utrpel od začiatku invázie obrovské škody, v meste je uväznených 400 000 ľudí takmer bez zásob jedla, vody a bez energií. Infraštruktúra bola zničená takmer úplne, 90 % budov v meste je úplne zničených alebo poškodených.

Prisľúbil bezpečné koridory, nariadil však bombardovanie

Moskva sa ponúkla, že vytvorí humanitárne koridory, vďaka ktorým môžu civilisti z mesta bezpečne odísť. Podľa ukrajinských politikov je to však len manipulácia. Aj keď totiž Rusi prisľúbili bezpečné koridory, generáplukovník následne vydal príkaz bombardovať pôrodnicu a ďalšie objekty, v ktorých sa nachádzali tehotné ženy či matky s deťmi, píše New York Post.

Foto: Profimedia

Po bombardovaní nemocnice prišla o život žena vo vysokom štádiu tehotenstva. Po Mizinstevovom príkaze zhodili ruské vojská bombu aj na divadlo. Z dvoch strán budovy pritom bol na chodníku viditeľný obrovský nápis „deti“. Množstvo z nich ostalo pochovaných pod troskami divadla. Zatiaľ nie je známy presný počet obetí, ktoré útok na divadlo neprežili, odhaduje sa však, že sa ich počet vyšplhá k niekoľkým stovkám.

Ulice Mariupoľa sú zas plné tiel ľudí, ktorých v súčasnosti nemá kto a ako pochovať. Mizinstev si za svoje konanie vyslúžil prezývku Mariupoľský mäsiar a právnička z oblasti ľudských práv Oleksandra Matviichuk trvá na to, že by mal byť obvinený z páchania vojnových zločinov.

Mizinstev tvrdí, že všetko môžu ukrajinskí „banditi“ a „neonacisti“

Samozrejme, Rusi nie sú ochotní pripustiť, že sú za zverstvá zodpovední oni. Podľa portálu Reuters Mizintsev prehlásil, že za vraždenie a masový teror v meste môžu ukrajinskí „banditi“ a „neonacisti“. Popiera, že by Rusi v Mariupole používali ťažké zbrane. Rusko podľa neho z mesta evakuovalo 59 304 obyvateľov, ďalších 130 000 civilistov držia ako zajatcov. Ľudia v meste však bojujú o prežitie a podľa Zelenského si bombardovanie bude svet pamätať ešte po stáročia.

Foto: Profimedia

Toto nie je prvý prípad, kedy vojaci vraždili práve na povel generálplukovníka Mizinsteva. Podieľal sa aj na bombardovaní sýrskeho mesta Aleppo. Následky bombardovania boli podobne desivé, ako sú v súčasnosti v ukrajinskom Mariupole. Konflikt v Sýrii trval približne 4 roky, najintezívnejšie boje však nastali koncom roka 2016.

Ruské a sýrske vojská obkľúčili východnú časť mesta, v ktorej sa nachádzalo viac ako 270 000 civilistov a niekoľko mesiacov ho bombardovali. Bojovníci za ľudské práva podľa portálu Daily Mail z hrôzou konštatovali, že vojská útočili s nesmiernou krutosťou. Presný počet obetí nie je známy, o život však prišlo najmenej 1 640 civilistov. Ľudí zabíjali chemické zbrane a vojská systematicky ničili nemocnice a ďalšie objekty. Podobne ako v Mariupole, boli vytvorené koridory, ani tie však životy civilistov neochránili.

Zapamätajte si ho, toto je Mikhail Mizinstev

Ukrajinský diplomat Olexander Scherba podľa portálu Mirror na Twitteri uverejnil úryvok z konverzácie medzi Mizinstevom a podriadeným vojakom. Mizinstev ďalšieho vojaka, ktorý na sebe nemal riadne oblečenú uniformu, označil za absolútnu spodinu, pýtal sa, prečo ešte nemá odrezané uši, dokaličenú tvár a prečo ešte neodvisol.

Zapamätajte si ho, toto je Mikhail Mizintsev. To on vedie obliehanie Mariupoľu. Nariadil bombardovanie detskej nemocnice, divadla atď. Má dostatok skúseností z bombardovania Sýrie,“ napísala prostredníctvom Twitteru Matviichuková.