Foto: SITA/AP

Zo zbombardovaného divadla v Mariupole sa podarilo zachrániť 130 ľudí, neďaleko zničeného mesta Izium boli zostrelené dve ruské lietadlá.

Mestskí predstavitelia v strategickom prístavnom meste Mariupol v piatok uviedli, že pri minulotýždňovom ruskom nálete na divadlo, kde sa ukrývali stovky ľudí, mohlo zomrieť približne 300 ľudí. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že správu nebolo možné nezávisle overiť.

„Od očitých svedkov sa objavili informácie, že v činohernom divadle v Mariupole zomrelo v dôsledku bombardovania ruským lietadlom asi 300 ľudí. Do poslednej chvíle sa tomu nechce veriť… Slová tých, ktorí sa v čase tohto teroristického činu nachádzali v budove, však hovoria niečo iné,“ napísala mestská rada na sociálnej sieti Telegram.

Foto: TASR/AP

V Mariupole nefungujú záchranné služby

Denník The Guardian v tejto súvislosti uviedol, že v Mariupole nefungujú záchranné služby a intenzívne boje a ostreľovanie zabraňuje pokusom o záchranu.

Podľa predchádzajúcich informácií až stovky civilistov našli útočisko v kryte civilnej ochrany divadla a zostali tam uväznení, keď došlo v stredu k leteckému útoku na budovu. Ruské ministerstvo obrany zbombardovanie divadla poprelo a uviedlo, že budovu zničil výbuch, ktorý zapríčinil ukrajinský „ultraradikálny prápor Azov“.

Zo zbombardovaného divadla sa podarilo zachrániť 130 ľudí.

Rusi omylom strieľali na vlastné pozície

Ukrajinskí vojaci zničili ruskú skupinu 59. tankového pluku, ktorá operovala v smere na Charkov. Referuje o tom web ukrajinskej televízie Kanal 24.

Ako na Telegrame uviedol Oleh Syniehubov, šéf správy charkovského regiónu, ukrajinské stíhačky nedovoľujú nepriateľovi postupovať. Dodal, že neďaleko zničeného mesta Izium boli zostrelené dve ruské lietadlá. Spomenul tiež kuriózny prípad, keď ruský vrtuľník strieľal na vlastné pozície.

Foto: TASR/AP

Syniehubov poznamenal, že v regióne okolo Charkova zaznamenali zvýšenú aktivitu rakiet Grad a Uragan. Vo štvrtok večer okupanti ostreľovali terminál na letisku v Charkove. Zvýšenú aktivitu evidujú aj u ruských žoldnierov.

Ukrajinci dobyli mestá a obranné pozície východne od Kyjeva

Ukrajine sa podarilo znovu dobyť mestá a obranné pozície východne od hlavného mesta Kyjev. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na najnovšie hodnotenie britského ministerstva obrany.

Ukrajinské protiútoky a ruské problémy so zásobovaním umožnili ukrajinskej armáde znovu obsadiť mestá a obranné pozície až 35 kilometrov východne od Kyjeva. Ukrajinské sily sa budú pravdepodobne naďalej pokúšať zatlačiť ruské sily späť pozdĺž severozápadnej osi z Kyjeva smerom k letisku Hostomeľ.

Foto: SITA

Na juhu Ukrajiny sa ruské sily stále pokúšajú obísť Mykolajiv, zatiaľ čo chcú ísť na západ smerom k Odese, pričom ich postup spomaľujú logistické problémy a ukrajinský odpor.

Putin musí byť sklamaný zo svojej armády, tvrdí bývalý riaditeľ CIA

Ruský prezident Vladimir Putin „musí byť šokujúco sklamaný“ výkonom svojej armády. Myslí si to niekdajší riaditeľ americkej spravodajskej služby CIA Robert Gates.

Foto: TASR/AP

„Na Ukrajine vidíme brancov, ktorí nevedia, prečo tam sú. Nie sú veľmi dobre vycvičení a majú obrovské problémy s velením a riadením a taktiež neuveriteľne mizernú taktiku,“ poznamenal Gates.

Po dvoch desaťročiach modernizácie a profesionalizácie sa Putinove sily ukazujú ako zle pripravené, zle koordinované a prekvapivo zastaviteľné. Rozsah doterajších strát ruských vojakov na Ukrajine nie je detailne známy.

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) odhaduje, že za prvé štyri týždne zahynulo 7-tisíc až 15-tisíc ruských vojakov, čo je potenciálne toľko, koľko Rusko stratilo počas celej 10-ročnej invázie v Afganistane.

Celkovo mohlo Rusko doteraz na bojisku prísť o 30-tisíc až 40-tisíc vojakov. Tento údaj pritom zahŕňa zabitých a zranených, ale aj zajatých a nezvestných vojakov.