Foto: IMDB (Fox Broadcasting Company), Wikimedia

John Wayne Gacy Jr. je jednou z najdesivejších postáv modernej kriminálnej histórie Ameriky.

Tento muž sexuálne obťažoval, mučil a vraždil chlapcov v tínedžerskom veku. Celkom mu malo podľahnúť 33 obetí, no je veľmi vysoká šanca, že ich bolo ešte viac. John Wayne Gacy vyčíňal medzi rokmi 1972 až 1978 v americkom štáte Illinois. Všetky jeho obete boli usmrtené tým istým spôsobom, teda udusením alebo zaškrtením. Čo z Gacyho však robí skutočné monštrum je, že sa prezliekal za klauna a zúčastňoval sa detských osláv.

Vystupoval ako Pogo the Clown a práve v rokoch jeho vyčíňania ho mohli obyvatelia stretnúť na rôznych charitatívnych akciách, pochodoch či oslavách, kde zabával ich deti. Gacymu sa tiež často pripisuje fóbia z klaunov, popravde sa ani nečudujeme. V detstve bol Gacy chlapec trpiaci obezitou, ktorý mal len zopár kamarátov a preto bol často šikanovaný.

La-tremebunda-historia-de-John-Wayne-Gacy-el-payaso-asesino-1

Nie však len medzi spolužiakmi. V jeho rodnom dome dochádzalo aj k domácemu násiliu. Jedna z prvých spomienok, o ktorej sa Gacy po uväznení rozhovoril bola tá, keď ho otec vo veku štyroch rokov zbil za to, že rozhádzal súčiatky motora, ktoré mal položené v garáži. Nakoniec ho udrel po hlave a malý John upadol do kómy. Keď ako chlapec ukradol v hračkárstve autíčko, matka ho donútila ísť späť a vrátiť ho.

Dopočul sa o tom aj jeho otec a ten ho opäť zbil. Odvtedy sa matka snažila držať Johna ďalej od jeho otca. Z chlapca sa stal maminkin maznáčik, ktorý mal bližšie k svojim sestrám ako k chlapčenským kamarátom. Jeho okolie predpokladalo, že z neho vyrastie homosexuál, čo sa nakoniec potvrdilo, i keď v omnoho horšom podaní, na aké by ktokoľvek pomyslel.

John Wayne Gacy Portrait - Grayscale

Jedného dňa rodinný priateľ mladého Johna Gacyho znásilnil, keď ho viezol vo svojom aute. Ten to však otcovi nikdy nepovedal, lebo sa bál, že by v jeho očiach klesol. Napriek ťažkému detstvu a konštantným útokom zo strany otca Gacy prehlásil, že voči nemu nikdy nepociťoval ani štipku nenávisti. Keď mal John 18, začal sa zaujímať o politiku a pridal sa k strane demokratov.

V tom istom roku mu jeho otec kúpil auto, ktoré bolo napísané naňho, kým mladý John nezaplatil všetky splátky. V tom čase by však o auto prišiel, keby nekonal tak, ako povedal jeho otec. Po jednom malom konflikte odišiel do Las Vegas, kde ho situácia donútila k prespávaniu v pitevni. Tu sa prvýkrát zoznámil s mŕtvolami a zneužil telo mladého chlapca.

john wayne gacy

Potom, čo sa spamätal, vrátil sa domov a dokončil si vysokoškolský titul v obore obchodu. Neskôr získal slušné miesto v spoločnosti, ktorá sa zaoberala výrobou topánok. O pár rokov na to sa oženil a so svojou ženou mal dve deti. Krátko potom sa mu jeho otec ospravedlnil a povedal mu, že sa v ňom mýlil, pričom narážal na synovu homosexualitu.

Toto obdobie Gacy opísal ako perfektné. Krátko na to však začal svoju manželku podvádzať s prostitútkami a brať drogy. Vo svojej pivnici spravil klub, kam chodili jeho podriadení a mohli tu piť alkohol a hrať biliard. Aj napriek tomu, že jeho spoločnosť tvorili mladé ženy aj muži, Gacy vždy inklinoval k rovnakému pohlaviu a svojim podriadeným robil sexuálne návrhy.

Johnwaynegacyrosalynncarter.jpg
Wikimedia

Pokiaľ odmietli, povedal im, že išlo o test morálky, alebo že si z nich uťahoval. Prvého chlapca znásilnil v auguste roku 1967, ktorého však neskôr prepustil. Za toto bol Gacy zatknutý, no všetky obvinenia poprel. Keď sa blížil súd, dal 15 ročného chlapca, ktorého znásilnil, zbiť, aby proti nemu nesvedčil. Ten však všetko oznámil na polícii a Gacyho opäť zatkli. Psychológovia mu urobili niekoľko testov. Na základe tých zhodnotili, že Gacy trpí antisociálnou duševnou poruchou, no je schopný zúčastniť sa súdneho pojednávania.

Gacyho uväznili na 10 rokov. Jeho žena hneď na to podala žiadosť o rozvod a svoje deti už nikdy nevidel. Keď sa z väzenia dostal, založil si stavebnú spoločnosť. V roku 1972 zviezol chlapca, ktorý stál pri ceste. Neskôr ho zaviezol k sebe domov, opili sa a mali sex. Chlapec chcel ráno Gacyho zabiť kuchynským nožom, no ten sa ubránil a smrteľne ho pobodal.

Všetky svoje obete pochoval na svojom pozemku. Spomedzi všetkých jeho obetí, 33 chlapcov umrelo a jediní dvaja chlapci prežili, ktorí sa pri jeho procese stali korunnými svedkami. Predtým, ako Gacyho popravili, strávil 14 rokov vo väzení. Jeho príbeh bol zachytený v celovečernom televíznom filme Chyťte vraha. Ide o jediný film, ktorý bol o ňom nakrútený ešte za jeho života. Jeho posledné slová boli “Kiss my ass“, teda “Naserte si“.

Gacyho vo filme Chyťte vraha stvárnil Brian Dennehy, za čo bol nominovaný aj na cenu Emmy. Film sa pozerá na celý príbeh z psychologického hľadiska a perfektne rozoberá osudy a rozhodnutia jednotlivých postáv.

Pozri aj: Mohla by byť ešte odpornejšia ako Ľudská stonožka. Nový horor Farma nám navarí poriadne kanibalistické nechutnosti

0
Uložiť článok
Komentovať